38 tydzień ciąży – co się dzieje z mamą i dzieckiem?

access_time17.01.2021
38 tydzień ciąży

38 tydzień ciąży to 9 miesiąc ciąży i 11 tydzień trzeciego trymestru, to czas, kiedy maluszek szykuje się do przyjścia na świat. Poród może zacząć się w każdym momencie, dlatego w tym czasie należy mieć już spakowaną torbę do szpitala oraz przyszykowaną wyprawkę dla maleństwa. Ciążę zakończoną w 38 tygodniu ciąży uważa się za donoszoną. 

38 tydzień- zmiany w organizmie

38 tydzień ciąży to okres, kiedy organizm kobiety przygotowuje się do zbliżającego się lada dzień porodu. W tym czasie najczęściej nie będziesz już przybierać na wadze, często możesz stracić kilka kilogramów. Możesz nie mieć apatytu, ale pamiętaj, żeby nie rezygnować ze zdrowego odżywiania. Pij dużo wody, jedz warzywa oraz potrawy z dużą zawartością witamin. Gdy będziesz silna, łatwiej zniesiesz poród i łatwiej Ci będzie opiekować się maleństwem. Brzuch jest bardzo duży, skóra mocno naciągnięta. Obwód brzucha może wynosić nawet 100 cm, coraz ciężej jest Ci się schylać i zawiązywać buty. W dalszym ciągu możesz czuć się ciężko, ociężale, mogą również  utrzymywać się obrzęki. Są one spowodowane większą wagą oraz zaburzeniami krążenia. Pocieszające jest to, że dolegliwości miną po tym, jak dziecko przyjdzie na świat. 

Ruchy rozwijającego się dziecka są wyraźne, ale przypominają rozciąganie, nie występują już tak często. Brzuch może mieć różny kształt, w zależności od tego, w jakiej pozycji ułoży się dziecko. Ruchy dziecka są wyraźnie widoczne, czasami uda się wypatrzeć kształt malej stópki czy piąstki. Twoje piersi przygotowują się do karmienia, są duże, tkliwe i nabrzmiałe, często pojawiają się pierwsze krople pokarmu, czyli siara. Siara jest żółta, możesz zacząć nosić wkładki laktacyjne, dzięki temu nie poplamisz biustonosza. 

38 tydzień ciąży rozwój dziecka
Fot. 38 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko

38 tydzień – dolegliwości 

38 tydzień ciąży to czas, kiedy nie możesz już doczekać się przyjścia na świat upragnionego dziecka. Jesteś jednocześnie podekscytowana, ale i przestraszona, boisz się porodu,  nie wiesz, co cię czeka. Euforia miesza się ze strachem. Masz powoli dość wielkiego brzucha, obrzęków, marzysz, aby rozwiązanie przebiegło sprawnie, szybko i bezboleśnie. Musisz pamiętać, że Twój nastrój przechodzi na dziecko, dlatego staraj się byś radosna i spokojna. To trudne, ale myśl o niedługim zobaczeniu Maluszka, powinna Ci w tym pomóc.

W tym okresie oprócz zmęczenia psychicznego, w dalszym ciągu utrzymuje się zmęczenie fizyczne. Dziecko uciska na niektóre narządy, np. pęcherz, dlatego możesz bardzo często odczuwać potrzebę skorzystania z toalety. Wchodząca w kanał rodny główka dziecka może wywoływać dolegliwości bólowe, które są czymś naturalnym w tym okresie ciąży. Możesz odczuwać tępy ból w pachwinach i kręgosłupie. Brzuch może zacząć się obniżać, może być twardy. Obniżony brzuch ułatwi Ci oddychanie, łatwiej Ci będzie nabrać powietrze.

W tym czasie możesz być drażliwa i poddenerwowana. To naturalne i niedługo minie. W 38 tygodniu ciąży może pojawić się u Ciebie tzw. efekt wicia gniazda. Będziesz chciała przygotować mieszkanie na przybycie długo wyczekiwanego gościa. W tym czasie będzie dokładnie sprzątała mieszkanie, po raz kolejny układała i prasowała maleńkie ubranka, będziesz nieustanie myśleć, czy wszystko, co potrzebne już masz, czy jesteś przygotowana na przywitanie maluszka. 

38 tydzień – rozwój dziecka

Dziecko w 38 tygodniu ciąży jest już w pełni rozwinięte. Zaczyna mu być ciasno, wierci się, jego ruchy są mocno widoczne. Napiera na kanał rodny, szykuje się do przyjścia na świat. Miejsce zajmuje nie tylko ono samo, ale również płyn owodniowy oraz łożysko. W tym okresie dziecko waży około 3000 g i ma średnio 50 cm długości. Jeżeli jesteś drobna, dziecko może mieć mniejsze, waga 2500 jest również prawidłowa. Wygląda jak typowy noworodek, ma włoski, paznokcie, a skóra ma naturalny odcień. Układ nerwowy jest również w pełni rozwinięty. W tym okresie w  jelitach dziecka zgromadzona jest już smółka, czyli złuszczony naskórek połykany z wodami płodowymi. Zostanie wydalony w ciągu kilku pierwszych dni życia dziecka. Dziecko pod koniec 3 trymestru powinno być ułożone w pozycji główkowej z podkurczonymi kończynami. To pozycja embrionalna, w której maluch oczekuje na poród.

38 tydzień – objawy nadchodzącego porodu

38 tydzień ciąży to okres, kiedy może nastąpić odejście czopu śluzowego. Nie powinno Cię to przerazić, to naturalny etap rozpoczynającego się porodu. Czasami czop odchodzi kilka godzin przed porodem, zdarza się również, że może odejść kilka dni przed rozwiązaniem. Gdy zauważysz odejście czopu bądź spokojna. Jeżeli nie ma innych objawów porodu, zostań w domu, nie ma potrzeby, aby jechać od razu do szpitala. Poród może zacząć się dopiero za kilka, a nawet kilkanaście dni. W tym czasie warto uważnie obserwować swój organizm i czekać na kolejne etapy zapowiadające poród. Jeżeli wystąpią jakieś inne, niepokojące objawy, np. plamienie, warto skonsultować się z lekarzem. Nie martw się, jeżeli poród niedługo się zacznie, dziecko jest już w pełni przygotowane na przyjście na świat. 38 tydzień ciąży to okres, w którym mogą pojawić się skurcze Braxtona-Hicksa, czyli skurcze przepowiadające. Możesz je poznać po tym, że występują pośrodku brzucha i trwają krótko. Możesz je odczuwać jak ból podczas miesiączki. Skurcze przepowiadające mają na celu zmiękczenie oraz skrócenie szyjki macicy i przygotowanie do porodu. 

38 tydzień ciąży kiedy poród
Fot. 38 tydzień ciąży

38 tydzień – badania 

38 tydzień ciąży nie wymaga przeprowadzania dodatkowych badań. Ważna jest kontrolna. W tym okresie lekarz skieruje Cię na podstawowe badania tj.

  • kontrolna morfologia,
  • badania moczu,
  • usg, dzięki któremu lekarz będzie mógł ocenić wagę dziecka i wykluczyć ewentualne nieprawidłowości lub nieprawidłowe ułożenie. W razie zauważenia jakiś zmian, lekarz będzie mógł skierować Cię na cesarskie cięcie. 
  • badanie na fotelu – lekarz zbada Cię, aby ocenić warunki do porodu.
  • posiew z pochwy – jeżeli nie miałaś wcześniej pobieranego posiewu z pochwy, teraz jest na to ostatni moment.

Oczywiście w tym czasie, w dalszym ciągu musisz wykonywać KTG, które pozwala na ocenę czynności serca dziecka oraz czynność skurczową mięśnia macicy. Jeżeli w tym czasie nie będziesz wyczuwać ruchów dziecka, zgłoś się na dodatkową wizytę. Lekarz sprawdzi, czy wszystko porządku, a Ty poczujesz się uspokojona. Dziennie powinnaś wyczuć co najmniej dziesięć ruchów dziecka. 

38 tydzień ciąży – jak przyśpieszyć poród

38 tydzień to czas, kiedy większość ciężarnych chce mieć już poród za sobą, marzy, aby wziąć dziecko na ręce i przywitać je na świecie. Jest kilka sposobów, które w naturalny sposób mogą przyśpieszyć poród i ułatwić akcję porodową. Pierwszym z nich jest seks, a dokładnie mówić składnik zawarty w spermie. Prostaglandyny przyśpieszają dojrzewanie szyjki macicy, a także wywołują skurcze. Na przyśpieszenie porodu może mieć również masaż brodawek piersiowych, więc jeżeli chcesz, aby poród zaczął się szybko, poproś o masaż swojego partnera.

Inne sposoby to częste spacery i wchodzenia po schodach. Poproś partnera lub koleżankę i dużo spacerujcie, najlepiej po spokojne okolicy. Lepiej nie wychodź sama, bo nie wiesz, kiedy rozpocznie się poród. Mycie okien nie jest polecane, bo może się skończyć zawrotami głowy i upadkiem. Najlepiej poczekać, aż dziecko samo zechce wyjść na zewnątrz. 

38 tydzień ciąży – początek porodu

W 38 tygodniu musisz być przygotowana, że poród może zacząć się w każdej chwili. Jeżeli poczujesz regularne skurcze, co 10 minut lub częściej, lub jeżeli odpłynie Ci płyn owodniowy,  poproś partnera i jedźcie do szpitala. To znak, że już niedługo przytulisz Maleństwo. 

Sending
Ocena artykułu
5 (13 głosy)
Autor
Joanna Zak