13 tydzień ciąży, czyli wszystko to, co powinni wiedzieć przyszli rodzic

access_time23.04.2020
13 tydzień ciąży

Ciąża dla każdego rodzica, a przede wszystkim dla przyszłej mamy jest czymś wyjątkowym. Jest to stan, w którym zostaje nawiązywana więź matki z dzieckiem. Kobiety w zależności od organizmu różnie przechodzą ciążę. Jedne kobiety przechodzą ten okres łagodnie, inne zaś trochę ciężej. 13 tydzień ciąży jest dość charakterystyczny, ponieważ jest to koniec trzeciego miesiąca oraz pierwszego trymestru. Na tym etapie brzuch już zaczyna się zaokrąglać, aczkolwiek ani waga, ani rozmiar brzucha na tym etapie nie są dokuczliwe. Dziecko w 13 tygodniu ciąży ma główkę, która stanowi 1/3 długości jego ciała. Natomiast w dalszym stopniu jest ona przygięta do żeber. W okresie tym następuje również proces kostnienia chrząstek oraz praca narządów wewnętrznych, takich jak trzustka. W 13 tygodniu dziecko mierzy około 8 centymetrów i waży około 20 gramów. W tygodniu tym zmniejsza się również ryzyko poronienia o około 70 procent. 

13 tydzień ciąży objawy

Kobiety będące w 13 tygodniu ciąży zmagają się z typowymi symptomami dla tego okresu, do których należy zaliczyć:

 • złe samopoczucie
 • uczucie zmęczenia
 • senność
 • zmiany nastrojów
 • powiększające się piersi
 • widzialne naczynia krwionośne 
 • przebarwienia na skórze

13 tydzień ciąży dolegliwości

13 tydzień ciąży wiąże się z szeregiem dolegliwości, do których należy zaliczyć uczucie ciągnięcia w pachwinach, ból związany z rozciąganiem się macicy, jak również częste zaparcia. Jeżeli chodzi o uczucie ciągnięcia w pachwinach, to z całą pewnością nie powinno być ono powodem do zmartwień, gdyż dzieje się tak przez przekrwienie macicy. Ból związany z rozciąganiem się macicy czasami może być tak uciążliwy, że niektóre kobiety mogą sądzić, że jest to związane z poronieniem, aczkolwiek jest to jak najbardziej naturalne uczucie. Natomiast, jeżeli chodzi o zaparcia to u większości kobiet one występuje, ale nie są regułą. Zaparciami nazywa się zjawisko utrudnionego wypróżniania, ponieważ stolec zalega w okolicy przewodu pokarmowego. Zaparcia są powiązane z nieodpowiednim odżywiam się. Zaparcia dzieli się na:

 • zaparcia przypadkowe – zaparcia takie mogą się zdarzy np ze względu na podróż
 • zaparcia przewlekłe – powiązane są z określonymi nawykami
 • zaparcia krótkotrwałe – charakteryzują się okresowością oraz tym, że co pewien czas powracają
 • zaparcia idtiopatyczne – powstają na wskutek zaburzeń układu pokarmowego
13 tydzień ciąży objawy
Fot. Jakie dolegliwości występują od 13 tygodnia ciąży ?

Do przyczyn związanych z powstawaniem zaparć można zaliczyć w szczególności: hemoroidy, cukrzycę, niedoczynność tarczycy, żylaki odbytu, jak również wydłużenie jelita grubego. Aby chronić się przed zaparciami w czasie ciąży należy spożywać produkty bogate w błonnik, surowe warzywa, surowe owoce, jogurty, kefiry, świeżo wyciskane soki warzywne i owocowe, duże ilości wody, jak również ziołowe herbaty. Do produktów bogatych w błonnik zaliczają się:

 • pieczywo żytnie
 • kasza jęczmienna
 • ryż brązowy
 • płatki zbożowe pszenne
 • płatki zbożowe żytnie
 • otręby

13 tydzień ciąży, który to miesiąc

Otóż 13 tydzień ciąży jest to trzeci miesiąc i pierwszy trymestr.

13 tydzień ciąży – waga

Waga kobiety w tym tygodniu ciąży nie ulega jeszcze znaczącej zmianie. Aczkolwiek, jeżeli chodzi o wagę dziecka to wynosi ono około 20 gramów. 

13 tydzień ciąży brzuch
Fot. W 13 tygodniu ciąży brzuch ciążowy powinien być już nieco widoczny

13 tydzień ciąży – zmiany w organizmie

Brzuch w tym okresie jest w fazie przejściowej, tak więc nie jest on jeszcze bardzo zauważalny, aczkolwiek zaczynają się pojawiać pewne krągłości. W 13 tygodniu ciąży mogą zacząć puchnąć również stopy, a czasami nawet dłonie. Jest to spowodowane wytężoną pracą naczyń krwionośnych. Również piersi stają się bardziej większe i napięte. Zjawiskowi temu często towarzyszy ból sutków i ogólna nadwrażliwość. Jeżeli chodzi o dziecko to trwa w dalszym ciągu proces kostnienia, w związku z czym kości długie oraz kości czaszki. Pojawiają się również odruchy ssania i przełykania. Ciekawostką jest także to, że u dziecka bardzo dobrze wykształcony jest w tym czasie słuch, aczkolwiek dziecko nie odbiera bodźców dźwiękowych. W okresie tym bardzo istotna jest kwestia przyjmowania wapnia, żelaza oraz magnezu. Wapń odpowiedzialny jest za prawidłowy rozwój układu kostnego dziecka. Wapń znajduje się w takich produktach jak: suszone figi, mak, szprotki, soja oraz tofu. Żelazo odpowiada za transport tlenu w organizmie. Brak wystarczającej ilości żelaza u kobiet w ciąży może prowadzić nawet do anemii. Żelazo można znaleźć w takich produktach, jak: groch, fasola, brokuły, soja, czerwone mięso, czerwone warzywa i owoce, natka pietruszki, żółtka jaj, mleko, jak również wątróbka wieprzowa i drobiowa. Z kolei, jeżeli chodzi o magnez to jest on potrzebny, aby zapewnić odpowiedni rozwój dziecka. Zwiększone zapotrzebowanie na magnez podczas ciąży jest związane z tworzeniem się nowych tkanek płodu. Niedobór magnezu w organizmie może charakteryzować się wzmożoną bezsennością, bólem mięśni, jak również zaburzeniami koncentracji. Magnez występuje w produktach takich, jak: banany, pomarańcze, kakao, orzechy laskowe, pestki dyni, marchew, sałata, fasolka szparagowa, brokuły, płatki kukurydziane, kasza jęczmienna, kasza gryczana, pietruszka, fasola biała, migdały, pistacje, łosoś, makrela, ryż brązowy. Jeżeli chcemy przyśpieszyć wchłonięcie się magnezu do naszego organizmu to zaleca się spożywanie warzyw i owoców w postaci świeżej. 

13 tydzień ciąży, czyli jak w odpowiedni sposób o siebie zadbać

13 tydzień ciąży to koniec pierwszego trymestru. W czasie tym kobieta powinna zacząć zwracać szczególną uwagę na pielęgnację swojej skóry, ponieważ od 13 tygodnia zaczną pojawiać się rozstępy oraz przebarwienia skórne. Obecnie na rynku nie brakuje produktów do pielęgnacji skóry w czasie ciąży. Większa część z nich jest wyłącznie oparta na naturalnych składnikach. Warto poszukać takich produktów pielęgnacyjnych, które w swoim składzie będą miały rumianek. Działa on bowiem nie tylko regenerująco i kojąco na skórę, ale w szczególności ma właściwości lecznicze. Jest to bowiem jedna z tych roślin, która posiada najszerzej udokumentowane właściwości lecznicze. Oprócz tego warto sięgać po kosmetyki, które w swoim składzie mają pokrzywę, czarny bez, bądź dziurawiec. Pokrzywa wpływa na poprawę wyglądu skóry całego ciała, szczególnie zalecana jest dla kobiet w ciąży, które zmagają się z przebarwieniami. Oprócz tego zapobiega wypryskom, ale służy także do pielęgnacji włosów. Czarny bez zawarty w kosmetykach doskonale radzi sobie z przebarwieniami oraz stanami zapalnymi skóry. Czarny bez wspomaga również ukrwienie skóry, jak również działa przeciwutleniająco. Z kolei dziurawiec ma działanie ujędrniające, nawilżające, kojące, antyoksydacyjne, jak również antyseptyczne. Niestety na rynku kosmetycznym w dalszym ciągu jest coraz mniej produktów pielęgnacyjnych zawierających tą roślinę, w związku z tym nie mówi się o niej tak dużo, jak o pozostałych. Pielęgnacji skóry należy dokonywać często, bo tylko dobrze odżywiona i nawilżona skóra da gwarancję zachowania pięknego ciała w trakcie ciąży, ale również po okresie jej trwania. 

Sending
Ocena artykułu
5 (12 głosy)
Autor
Joanna Zak