40 tydzień ciąży – objawy, dolegliwości, rozwój płodu

access_time19.01.2021
40 tydzień ciąży

40. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Natura zaprogramowała kobiety w ten sposób, że właśnie czterdziesty tydzień jest idealny na narodziny dziecka. Upływa wówczas książkowe 9 miesięcy trwania ciąży, więc maluszek gotowy jest do pojawienia się na świecie. Nie wszystkie ciężarne donoszą maleństwo do tego okresu, ponieważ często zdarza się poród we wcześniejszym czasie, jak i część z nich przenosi ciążę dłużej – jednak zgodnie ze wszystkimi standardami powinno nastąpić to właśnie teraz.

40 tydzień ciąży – objawy i zmiany w organizmie kobiety

Kobieta pod koniec ciąży odczuwa wiele przypadłości związanych przede wszystkim z przygotowywaniem się organizmu do porodu. W 40. tygodniu ciąży niektóre z dolegliwości mogą się nasilić lub pojawić po raz pierwszy.

Przede wszystkim należą do nich:

 • bardzo ciężki i duży brzuch z maksymalnie napiętą skórą, znajdujący się już niżej niż jeszcze kilka tygodni wcześniej 

Brzuch obniża się, ponieważ maluch zszedł w dół macicy, szykując się do przyjścia na świat. Z tego powodu zmienia się również chód kobiety – bardziej kołysze ona biodrami na boki (tzw. kaczy chód), ponieważ wymusza to właśnie niska pozycja brzucha.

 • wydzielina z pochwy pojawiająca się w większej ilości

Dla wielu kobiet niepokojące może wydawać się delikatne plamienie w tej fazie ciąży. Oznacza ono, że szyjka macicy skraca się, a poród nadchodzi wielkimi krokami. Może wystąpić śluz ze śladami krwi, co nie jest samo w sobie powodem do niepokoju. Natomiast jeśli plamienie jest obfite lub krew pojawia się w większej niż śladowa ilości, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.

 • gorsze samopoczucie, wzmożona potliwość i objawy ze strony układu pokarmowego – nudności, biegunki lub nawet wymioty

Niektóre kobiety gorzej czują się w tej ostatniej ciąży – objawy 40. tygodnia mogą być dość uciążliwe. Jest to normalne, ponieważ organizm jest już mocno obciążony i reaguje w ten sposób na niecodzienną sytuację. Nie u wszystkich ciężarnych jednak wystąpi pogorszenie samopoczucia, gdyż w dużej mierze to cecha indywidualna.

Pocieszająca jest jednak myśl, że już niedługo wszystkie wymienione wyżej objawy odejdą w zapomnienie, ponieważ maleństwo znajdzie się w bezpiecznych i kochających ramionach mamy.

40 tydzień ciąży dolegliwości
Fot. 40 tydzień ciąży – dolegliwości

40 tydzień ciąży – dziecko gotowe do przyjścia na świat

Z uwagi na fakt, że maluszek w tym czasie ma już bardzo mało miejsca i jest mu najzwyczajniej w świecie za ciasno, ruchy mogą być odczuwalne słabiej. Zwykle w samej końcówce ciąży tylko od czasu do czasu mama odczuwa mocniejsze kopnięcie, jednak jeśli przez dłuższy czas maleństwo nie da o sobie znać, warto udać się na badanie KTG.

Przeciętny noworodek urodzony w czterdziestym tygodniu ciąży waży ok. 3,5 kg, a jego długość wynosi co najmniej 50 cm. W 40. tygodniu ciąży waga i wzrost dziecka mogą być jednak zarówno większe, jak i mniejsze – wszak dzieci rodzą się różne, i ma to zarówno podłoże genetyczne, jak i wynika z przebiegu samej ciąży oraz kondycji mamy.

Wszystkie narządy i organy maluszka są już odpowiednio wykształcone i możliwe jest ich funkcjonowanie poza organizmem mamy. Około 15% masy dziecka stanowi tkanka tłuszczowa, której zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała po znalezieniu się na świecie.
Już na średnio 2 tygodnie przed datą porodu w mózgu dziecka pojawia się sygnał, że zbliża się czas wyjścia na świat. Zaczynają się wówczas delikatne skurcze macicy, występujące raz na kilkanaście minut, które masują dziecko – odczuwa ono coś w rodzaju ugniatania całego ciała od palców stópek po czubek główki.

40 tydzień ciąży – czas na wizytę u lekarza

Gdy czterdziesty tydzień dobiega końca, a symptomy porodu nie pojawiają się, należy udać się na wizytę u osoby prowadzącej ciążę. Przeprowadzone zostanie standardowe badanie położnicze, a dodatkowo również pomiar masy ciała, ciśnienia krwi, ocena ruchów płodu ora USG i zapis KTG. Jeśli wszystkie parametry będą w normie, zalecone zostanie zgłoszenie się na kolejną wizytę po 7 dniach, i dopiero wtedy lekarz podejmie ewentualną decyzję o umieszczeniu pacjentki w szpitalu oraz rozpoczęciu wywoływania akcji porodowej.

Standardowo zalecane jest, aby poród odbył się maksymalnie w 42. tygodniu ciąży. Za poród o czasie uważa się ten pomiędzy 37. a 42 tygodniem ciąży – przyjście dziecka na świat później określa się mianem ciąży przenoszonej.

40 tydzień ciąży – jak przygotować się do porodu?

W ostatnich dniach ciąży warto pamiętać o kilku ważnych czynnościach i sprawach, dzięki którym przyszła mama wszystko będzie miała pod kontrolą.

Oto one:

 • spakowana torba – listę rzeczy, jakie należy zabrać ze sobą do szpitala, można bez problemu znaleźć w internecie;
 • dokumentacja przebiegu ciąży i dokumenty ciężarnej – powinny być umieszczone w ustalonym wcześniej miejscu;
 • przygotowany spis ważnych kontaktów – m.in. do położnej, lekarza prowadzącego, doradcy laktacyjnego;
 • pokoik lub kącik dla dziecka – w każdym szczególe uszykowany na jego przyjście na świat;
 • plan czynności do wykonania, gdy rozpocznie się akcja porodowa – co prawda może to nastąpić nagle lub niespodziewanie mogą pojawić się komplikacje i konieczne będzie podjęcie zupełnie innych działań, jednak warto mieć przygotowaną listę standardową;
 • regularny masaż krocza – który mama może wykonywać sama i który będzie pomocny w przygotowaniu mięśni krocza do porodu.

Dopilnowanie tych spraw pozwoli na zwiększenie skupienia na najważniejszym z zadań, jakim jest sprawne, szybkie i jak najmniej bolesne przyjście dziecka na świat.

40 tydzień ciąży rozwój dziecka
Fot. 40 tydzień ciąży to czas na poród

40 tydzień ciąży – czas na poród

Wszystko jest już przygotowane, mieszkanie wysprzątane, przyszła mama spakowana i nastawiona na powitanie dzidziusia – a mimo to nadal nic się nie dzieje. Jeśli cała ciąża przebiegała prawidłowo, a kobieta czuje się dobrze, może spróbować na własną rękę stymulować ciało do rozpoczęcia akcji porodowej. Niekiedy potrzebuje ono pewnych bodźców z zewnątrz, aby nijako przypomnieć sobie o czekającym je niebawem wysiłku.

Przyszła mama może m.in.:

 • korzystać z aktywności fizycznej – np. pójść na spacer lub potańczyć przy ulubionej muzyce, pospacerować po schodach;
 • odbyć stosunek seksualny, który może przyspieszyć poród – jeśli tylko oboje z partnerów mają na to ochotę, jest to właściwie ostatni moment na tego typu bliskość tylko we dwoje.

Bez względu na to, czy powyższe sposoby pomogą, czy natura sama stwierdzi, że nadszedł czas rozwiązania – jest kilka symptomów, która pozwolą na zorientowanie się, że rozpoczął się poród, i czas szykować się do szpitala. Należą do nich:

 • regularne bolesne skurcze, pojawiające się najpierw co kilkanaście minut, a następnie w coraz krótszych odstępach czasu – od skurczy przepowiadających różnią się tym, że nie mijają po zmianie pozycji na wygodniejszą;
 • odejście wód płodowych – jednak nie zawsze wystąpi ono na początku porodu, najczęściej wody odchodzą dopiero w szpitalu. Jeśli jednak już się to stanie i płyn jest zielonkawy lub przybiera odcienie brązu, należy niezwłocznie udać się do szpitala, gdyż świadczy to o wystąpieniu powikłań

Aktualnie w Polsce większość narodzin odbywa się drogami natury. Jest to rekomendowany sposób na przyjście dziecka na świat, gdyż niesie za sobą wiele pozytywnych skutków zarówno dla matki, jak i dziecka.

Rozważasz karmienie dziecka piersią? Oto 34 Prawdy o Karmieniu Piersią, które warto poznać.

Sending
Ocena artykułu
5 (13 głosy)
Autor
Joanna Zak