39 tydzień ciąży – zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka

access_time18.01.2021
39 tydzień ciąży

39 tydzień ciąży to czas, w którym większość dzieci powoli zaczyna się przygotowywać do wyjścia na świat. Umieszczają one główkę w kierunku macicy, co sprawia, że brzuch przyszłej mamusi znacznie się obniża. Jednak wcale nie musi to oznaczać, że poród nastąpi szybko. Do upragnionego spotkania z maluszkiem, może jeszcze brakować nawet dwóch lub trzech tygodni. Warto wiedzieć co się dzieje z maluszkiem oraz z kobietą w ciąży w 39 tygodniu tuż tuż przed porodem. 

39 tydzień ciąży – dolegliwości 

Jak wiadomo ciąża 39 tydzień to już koniec. Jednak ze statystyk jednoznacznie wynika, że tylko około 5 procent dzieci przychodzi na świat w wyznaczonym terminie. Prawidłowy poród może nastąpić nawet do 42 tygodnia. Warto wiedzieć z jakimi objawami i dolegliwościami wiąże się 39 tydzień stanu błogosławionego. 

Zazwyczaj w 39 tygodniu ciąży duże zmiany mają miejsce w okolicach szyjni macicy. Poszczególne skurcze sprawiają, że ona się rozpulchnia i zmienia swoje położenie, a jej ujście zostaje skierowane w stronę ujścia pochwy. Jak wspomniano wcześniej maluszek jest ułożony nisko, a jego główka układa się tak, aby zmieścić się w ujście kanału rodnego. Przyszła mama może wtedy czuć ucisk na pęcherz i dno miednicy, a co za tym idzie może odczuwać częstą potrzebę wizyt w toalecie. 

Kolejna kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jeżeli chodzi o 39 tydzień ciąży dolegliwości to ból pleców spowodowany coraz większym ciężarem brzucha. Niektóre kobiety borykają się także z niezwykle dokuczliwą rwą kulszową, czyli niezwykle silnym bólem, który można odczuć w okolicach miednicy i pośladków. Może on także promieniować, aż do kolan. W takim przypadku warto się skonsultować z lekarzem i sięgnąć po leki, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Dobrym rozwiązaniem są także ciepłe kompresy. 

Kolejna dolegliwością, z którą bardzo często borykają się kobiety u progu ciąży są dolegliwości związane z nogami. Bardzo często powstają znaczące obrzęki, a także mają miejsce skurcze. Aby uporać się z tymi problemami warto zmniejszyć ilość przyjmowanej soli w codziennych pokarmach, a także powinno się jak najwięcej odpoczywać z nogami uniesionymi do góry. Może to ułatwić wciśnięcie stóp do jakichkolwiek butów. 

39 tydzień ciąży rozwój dziecka
Fot. 39 tydzień ciąży – jak się miewa nasze maleństwo?

39 tydzień ciąży – objawy zbliżającego się porodu

Jak wspomniano wcześniej 39 tydzień ciąży to już prawie końcówka, dlatego można się spodziewać kilku objawów, które przepowiadają zbliżające się rozwiązanie. Przede wszystkim z pochwy odchodzi tzw. czop śluzowy. Ma on postać gęstej wydzieliny, która przez cały okres ciąży pełni funkcję korka zamykającego kanał szyjki macicy. Bardzo często może on odejść niezauważalnie, po prostu podczas wizyty w toalecie. Jeżeli jednak uda się nie przegapić tego momentu, warto sprawdzić jaka jest jego barwa. Bezbarwny lub biały śluz może sugerować, że poród będzie miał miejsce za kilka dni lub nawet dłużej. Sprawa wygląda inaczej, jeżeli czop śluzowy jest podbarwiony krwią. Wtedy można się spodziewać rozwiązania w przeciągu 24 godzin. Należy więc jak najszybciej udać się do szpitala. 

Kolejnym objawem, z którym mogą się spotkać kobiety w 39 tygodniu ciąży jest odejście płynów owodniowych. Odejście wód może być dojść gwałtowne lub mogą się one delikatnie sączyć. Jeżeli kobieta zaobserwuje na bieliźnie mokre plamy i nie jest pewna czym one są, jak najbardziej powinna skonsultować się z lekarzem. 

Najbardziej oczywistym objawem zbliżającego porodu są skurcze. Kiedy są długie i bolesne i pojawiają się co kilka minut warto jechać do szpitala. Może to oznaczać, że wyjazd jest już tuż tuż. 

39 tydzień ciąży – ruchy dziecka 

Kolejną bardzo ważną kwestią związaną z 39 tygodniem ciąży są ruchy dziecka. Aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku warto co pół godziny po posiłku liczyć ruchy malucha. Jeżeli okaże się, że dziecko wykonało 8 do 10 ruchów na godzinę wszystko jest w normie. Jednak tak naprawdę jest to dość indywidualna kwestia. Dziecko na tym etapie rozwoju ma już naprawdę mało miejsca w macicy, dlatego bardziej się wierci i wykonuje gwałtowniejsze ruchy. 

Warto też zaznaczyć, że w tym okresie maluch rośnie o kolejne kilka centymetrów, a także przybiera na wadze. Ponadto na tym etapie starzeje się łożysko i powstają w nim skrzepy, przez co dziecko nie dostaje tyle krwi ile potrzebuje. Skóra malucha stopniowo zmienia kolor i staje się biaława, ponadto w 39 tygodniu ciąży rozwija się bardzo szybko mózg. 

Mało kto wie, że na tym etapie dzieci mają dość długie paznokcie, wystają one poza opuszek palca, z tego powodu noworodek łatwo może się zadrapać wykonując zamaszyste i niekontrolowane ruchy.  Z uwagi na to, że w szpitalu nie można obciąć maluszkowi paznokci, aby nie doprowadzić do jakiegoś zakażenia warto maluchowi założyć rękawiczki. 

39 tydzień ciąży – o czym powinny pamiętać przyszłe mamy?

Przyszłe mamy, które znajdują się w 39 tygodniu ciąży z pewnością zdają sobie sprawę, że poród zbliża się wielkimi krokami. Kobiety z niecierpliwością, ale także i ze strachem oczekują na spotkanie ze swoim dzieckiem. Warto wiedzieć, że skurcze związane ze zbliżającym się porodem wcale nie muszą być bolesne. Czasem jedynie mają miejsce delikatne boleści w odcinku krzyżowym. 

39 tydzień ciąży dolegliwości
Fot. 39 tydzień ciąży – dolegliwości

Aby dobrze przygotować się do porodu należy dokładnie słuchać swojego ciała. Każda ciąża jest inna i każda kobieta jest inna, dlatego u jednej osoby te same objawy mogą sugerować, że poród nastąpi za kilka godzin, a u innych może on mieć miejsce nawet za kilka dni. Niektóre kobiety mogą się borykać z mniej lub bardziej intensywnymi biegunkami. Jest to naturalny proces oczyszczania organizmu. Niekiedy mają miejsce także wymioty. 

Warto wiedzieć, że takie aktywności jak uprawianie seksu, długie spacerowanie i masowanie brzucha, może spowodować wyrzut oksytocyny, czyli hormonu, który jest odpowiedzialny za skurcze macicy, a co za tym idzie może to przyspieszyć poród. Aby wspomóc rozwieranie szyjki macicy warto także podjąć rożne aktywności fizyczne jak np. skoki na piłce. 

Jeżeli przyszła mama trafi do szpitala, co jakiś czas odbywają się badania, które określają postęp porodu. Nie powinno się ich wykonywać rzadziej niż co dwie godziny. Ponadto co pół godziny powinno się sprawdzać czynności serca. W niektórych przypadkach konieczne jest ciągłe nadzorowanie KTG. 

W 39 tygodniu ciąży przeprowadza się także ostatnie badania, które poprzedzają poród. Wśród nich można między innymi wyróżnić:

  • pomiar masy ciała, 
  • pomiar ciśnienia, 
  • badanie położnicze, 
  • badania moczu.

Jest to ostatni moment na wykonanie tych badań, dlatego z pewnością powinno się udać do lekarza. Wiele kobiet w samej końcówce ciąży odczuwa lęk i niepokój, jest to jak najbardziej normalne, jednak spokój i właściwe nastawienie ma bardzo duże znaczenie! Zazwyczaj poród u kobiet, które są bardziej zestresowane może się przeciągnąć, może także być trudniejszy. Warto ostatnie dni przed rozwiązaniem przeznaczyć na rozwianie wszelkich wątpliwości i dowiedzeniem się co dokładnie się będzie działo, kiedy zacznie się poród. 

Sending
Ocena artykułu
5 (8 głosy)
Autor
Joanna Zak