33 tydzień ciąży – objawy, dolegliwości, rozwój dziecka

access_time12.01.2021
33 tydzień ciąży

Pamiętasz, jak wyglądało Twoje maleństwo podczas ostatniego USG? Nie przypominało jeszcze gotowego do samodzielnego życia niemowlęcia. To się jednak dynamicznie zmienia – w 33. tygodniu ciąży Twój maluch jest już w pełni ukształtowany, wciąż przybiera jednak na wadze, a jego płuca dalej się rozwijają. Sprawdź, na jakim etapie rozwoju jest Twój maluszek i co możesz zrobić, by jak najlepiej zadbać i o niego, i o siebie.

33 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Z niecierpliwością czekasz, aż zobaczysz u swojego dziecka rozkoszne fałdki? To właśnie teraz maluch gromadzi zapasy tłuszczu. Są mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i termoregulacji. W 33. tygodniu ciąży maluch nie rośnie już tak szybko, jak w pierwszym trymestrze, ale za to przybiera na wadze. Twój maluch w 33. tygodniu ciąży jest prawie gotowy do samodzielnego życia, choć jego płuca potrzebują jeszcze nieco czasu na pełny rozwój. 

W jego wątrobie zbierane jest żelazo, czyli fundament pod czerwone krwinki. Czego jeszcze potrzebuje dzidziuś? Ochrony przed drobnoustrojami, przyjmuje więc dużo przeciwciał mamy, dzięki czemu będzie odporny na wiele infekcji już po przyjściu na świat. 

Ze skóry dziecko znika lanugo, czyli meszek płodowy, jej powierzchnia staje się gładsza i przypomina skórę niemowlęcia. Twardnieją kości, choć czaszka dziecka wciąż pozostaje miękka – ma to kluczowe znaczenie podczas porodu. Dzięki pewnej elastyczności główki dziecka, przechodzenie przez kanał rodny jest dużo łatwiejsze. 

Dziecko powoli przygotowuje się się do odnalezienia drogi na świat, układa się więc embrionalnieCzęsto w 33. tygodniu jest ułożone głową w dół (tzw. położenie główkowe), co jest prawidłową pozycją porodową. Czasami zdarza się, że maluchy wciąż ułożone są miednicowo, co zwiększa prawdopodobieństwo rozwiązania ciąży przez cesarskie cięcie, choć o nim nie przesądza: wciąż jest jeszcze czas na zmianę pozycji. Jeśli Twój maluszek wciąż jest ułożony głową do góry, a Tobie bardzo zależy na porodzie naturalnym, możesz skontaktować się z położną lub fizjoterapeutką ginekologiczną i poprosić o zestaw prostych ćwiczeń, które mogą zachęcić bobasa do obrotu. Pamiętaj też, że niektóre dzieci potrafią obrócić się naprawdę późno, nawet w okolicy 35.-37. tygodnia ciąży. Udaje się to zwłaszcza wtedy, gdy mama ma dużo wód płodowych. 

33 tydzień ciąży rozwój dziecka
Fot. 33 tydzień ciąży – rozwój dziecka

33 tydzień ciąży – co potrafi maluch?

Jakimi nowymi umiejętnościami może pochwalić się Twoje maleństwo? Coraz lepiej słyszy! To świetna okazja, żeby mu śpiewać a także mówić do brzuszka łagodnym głosem. Dziecko będzie w stanie rozpoznać Twój głos – co więcej, bardzo lubi go słuchać! Czy wiesz, że po narodzinach noworodki są w stanie odróżnić głos mamy od głosów innych kobiet? To dźwięki wydawane przez najbliższą mu osobę na świecie są w stanie go utulić i ukoić. Maluch coraz lepiej słyszy też bicie Twojego serca. Gdy przytulisz go i przyłożysz jego uszko do swojej klatki piersiowej, a on usłyszy znajomy dźwięk, z pewnością poczuje się spokojnie i bezpiecznie.

Maluch zajęty jest także doskonaleniem nabytych wcześniej umiejętności. Coraz trudniej mu się swobodnie ruszać, ponieważ zajmuje coraz więcej miejsca i niewiele go pozostaje na fikołki i obroty. Co jest w repertuarze treningowym malucha? Oprócz ćwiczeń oddychania, bobas zamyka i otwiera oczy oraz cieszy się zupełnie nową umiejętnością: obraca główkę na boki

33 tydzień ciąży – dolegliwości mamy

33. tydzień ciąży, który to miesiąc? Już ósmy – jesteś w połowie trzeciego trymestru, brzuch się stale powiększa. Twoje dziecko jest coraz większe, potrzebuje więc coraz więcej miejsca. Może odbić się to na Twoim samopoczuciu, powodując przejściowe nieprzyjemności. Warto wiedzieć, co Cię może czekać i co to oznacza:

  • Skurcze Braxtona-Hicksa – znane powszechnie jako skurcze przepowiadające. Przypominają skurcze, które oznaczają rozpoczęcie akcji porodowej, dlatego wiele mam, które rodzą po raz pierwszy, może wziąć je za sygnał zbliżających się narodzin malucha. Można je jednak rozróżnić od skurczów porodowych: skurcze przepowiadające nie nasilają się wraz z upływem czasu, nie pojawia się także odejście czopa ani wód płodowych. Jeśli masz wątpliwości, jaki rodzaj skurczów czujesz, najlepiej wejdź pod ciepły prysznic i chwilę poczekaj. Skurcze Braxtona-Hicksa same ustępują po pewnym czasie. W razie trudności z oceną tego, co czujesz, najlepiej jest skontaktować się z położną. 
  • Trudności ze złapaniem oddechu – Twój maluch już nie jest małą fasolką, jak w pierwszym i drugim trymestrze i jego obecność nie jest obojętna dla Twojego organizmu. Powiększona macica naciska na Twoje organy wewnętrzne. Także na płuca – stąd problemy z oddychaniem. Ważna jest praktyka uważnego, spokojnego oddechu, najlepiej przeponą. Nie martw się o maleństwo – Twoje przejściowe kłopoty z głębszym oddechem nie oznaczają, że jemu brakuje tlenu. 
  • Przybieranie na wadze – 33. tydzień, waga wciąż idzie w górę. Powinno to być około pół kilograma na tydzień ciąży. Warto monitorować przybieranie na wadze, a ewentualnymi spostrzeżeniami, które mogą być niepokojące, podzielić się z lekarzem. Jeśli duży brzuch utrudnia Ci codziennie funkcjonowanie, nie wahaj się zaangażować partnera do podnoszenia za Ciebie różnych rzeczy i wiązania Ci sznurówek!
  • Zespół cieśni nadgarstka – ból i puchnące nadgarstki to częsta dolegliwość w trzecim trymestrze ciąży. Winna jest woda w organizmie, która w czasie ciąży może być w nim zatrzymywana. Staraj się nie rezygnować z codziennej porcji ruchu. Pamiętaj też, że do końca ciąży możesz korzystać z masaży, które mogą przynosić ulgę przy obrzękach – warto jednak, by wykonywał je specjalista.

33 tydzień ciąży – jakie badania warto wykonać?

Choć jesteś już w 8. miesiącu ciąży, nie rezygnuj z badań krwi i wizyt u swojego ginekologa. Jeśli nie masz aktualnej cytologii, warto ją wykonać przed porodem. 33. tydzień ciąży to dobry moment na upewnienie się, że masz całą dokumentację niezbędną do porodu – najlepiej zgromadzić ją w jednym miejscu, aby była przygotowana do zabrania do szpitala. Nie zapomnij wykonać badania grupy krwi, które wiele mam odkłada „na później”, ponieważ nie jest niezbędne w czasie ciąży. Będzie za to potrzebne w czasie porodu.

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, takie jakie pieczenie podczas oddawania moczu lub świąd, koniecznie zgłoś się do lekarza. Infekcje dróg moczowych w 3. trymestrze mogą być niebezpieczne dla dziecka, dlatego jak najwcześniej trzeba zacząć leczenie. 

33 tydzień ciąży dolegliwości
Fot. 33 tydzień ciąży – jakie dolegliwości mogą wystąpić?

33. tydzień ciąży to przede wszystkim skupienie na nadchodzącym porodzie i dostarczaniu dziecku jak największej ilości cennych składników odżywczych, dzięki którym będzie mogło bez przeszkód się rozwijać i osiągnąć prawidłową wagę. Bądź czuła nie tylko dla swojego maleństwa, ale też dla siebie i nie zapominaj o przyjemnościach, które mogą złagodzić dolegliwości i osłodzić Ci te ostatnie tygodnie przed narodzinami Twojej pociechy. Pamiętaj o tym, aby znajdować czas na pielęgnację swojego ciała, jedzenie ulubionych, wartościowych potraw, a w razie potrzeby nie wahaj się prosić o wsparcie partnera i rodziny. 

Sending
Ocena artykułu
5 (8 głosy)
Autor
Joanna Zak