23. tydzień ciąży – objawy i rozwój dziecka

access_time26.04.2020
23 tydzień ciąży

23. tydzień ciąży to moment, w którym dziecko jest wielkości bakłażana, w związku z tym – twój brzuszek również zaczyna być widoczny. Kolejnym następstwem bycia w 23 tygodniu ciąży jest między innymi zwiększona waga, dużo wyższa niż w poprzednich tygodniach. W tym czasie w organizmie kobiety zachodzi również wiele zmian hormonalnych, co widać choćby po odżywionych włosach i paznokciach. Chociaż te same hormony odpowiadają za huśtawki nastrojów, warto zainteresować się tym jak rozwija się małe dziecko w 23 tygodniu ciąży. 

Płód w 23 tygodniu ma już bowiem dość dobrze rozwinięte organy płucne, które zaczynają ćwiczyć czynności oddechowe. Jest to również okres intensywnego rozwoju w innych aspektach, między innymi z uwagi na rozwój układu nerwowego. Nasze maleństwo może więc odczuwać ból, który na szczęście neutralizują wody płodowe i macica. 23 Ponadto, dziecko może usłyszeć nasz głos, dlatego warto mieć to na uwadze i zacząć przyzwyczajać je do naszego głosu. Zobaczymy jednak więcej szczegółów na temat 23 tygodnia ciąży. 

23. tydzień ciąży – który to miesiąc i jak duży jest brzuch?

Zanim zaczniemy warto wiedzieć, że 23 tydzień ciąży to początek 6 miesiąca ciąży, czyli jej 2 trymestr. W tym czasie brzuch jest coraz większy, widoczny nie tylko dla ciebie, ale twojego otoczenia. Obwód twojego brzucha może wynosić około 80-90 cm, biorąc pod uwagę średnią wagę przyszłej mamy. Tycie w ciąży jest kwestią, rzecz jasna, dość indywidualną, jednak od tego momentu dziecko będzie rosło coraz szybciej, w związku z tym również twoja masa ciała będzie dynamicznie się zmieniać. Możesz liczyć na przybieraniu na wadze około 0,5 kg na tydzień. Ważne, by masa wzrastała regularnie. Od początku ciąży możesz liczyć na przyrost masy ciała w granicach 4,5-5,5 kg. Ponadto, brzuch w 23 tygodniu ciąży jest umiejscowiony dość wysoko. Obniży się w momencie, gdy dziecko wejdzie w kanał rodny. Tego typu zmiany można zauważyć podczas badania USG. 

W tym czasie możliwe będzie również wyczucie ruchów dziecka. Kładąc rękę na brzuch będziesz mogła rozpoznać konkretne elementy jego ciała np. kolano lub stopę maleństwa. Od 23 tygodnia zdarza się również obserwacja czkawki dziecka. Nie należy się tym przejmować, gdyż jest to normalne zjawisko. 

23. tydzień ciąży – rozwój dziecka

23. tydzień ciąży oznacza dla dziecka określenie wyraźnego trybu dnia, to znaczy nabywa umiejętności snu oraz czuwania. Ta pierwsza aktywność zajmuje mu średnio 20 godzin na dobę, w związku z tym nie powinnaś denerwować się brakiem ruchów twojego maleństwa podczas dnia. Najprawdopodobniej w tej chwili wypoczywa. Istnieje również spore prawdopodobieństwo, że uaktywni się wtedy, gdy po jedzeniu będziesz chciała chwilę odpocząć. Wówczas bowiem dziecko najczęściej się aktywizuje. 

23 tydzień ciąży rozwój dziecka
Fot. Jak rozwija się dziecko w 23 tygodniu ciąży ?

Warto zwracać uwagę na ruchy wykonywane przez dziecko. Ich intensywność może mieć związek z jego nastrojem. W tym okresie dziecko słyszy i czuje to co dzieje się w jego otoczeniu. Jest to spowodowane wykształceniem się układu nerwowego oraz oddechowego maleństwa, które właśnie rozpoczynają pracować. W związku z tym właśnie, gdy dziecko jest nerwowe czy zaniepokojone, porusza się szybciej, zaś w przypadku poczucia spokoju – jego ruchy będą delikatne i płynne. 

W 23 tygodniu ciąży dojrzewa układ przedsionkowy w mózgu maluszka, w związku z tym należy regularnie stymulować ten organ poprzez mówienie do dziecka i głaskanie brzucha. Układ przedsionkowy jest bowiem elementem budowy mózgu, odpowiedzialnym za wyczuwanie ruchu oraz równowagi, a więc jest związany z prawidłowym rozwojem ruchów dziecka. Od niego zależy między innymi czy w przyszłości nasz maluch będzie potrafił chodzić, skakać, biegać i utrzymywać równowagę. Układ przedsionkowy odpowiada też za ruch gałek ocznych, a więc w przyszłości przyczyni się do nabrania umiejętności czytania. Każdy ruch w łonie matki przyczynia się więc do pracy nad stymulowaniem tego układu, dzięki czemu mózg maleństwa rozwija się dużo szybciej i bardziej prawidłowo. 

23. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

Jednymi z klasycznych objawów 23 tygodnia ciąży są wzmożony apetyt, większy brzuszek i coraz częstsze i bardziej intensywne ruchy dziecka. Co jeszcze może cię spotkać?

  • Zmęczenie – najczęstszym objawem towarzyszącym 23 tygodniowy ciąży jest ogólne osłabienie organizmu. Jest to spowodowane intensywnością ruchów maleństwa. To powoduje, że ty również czujesz, jakby twój organizm wykonywał ćwiczenia przez cały dzień. To z kolei powoduje nie tylko zwiększone poczucie głodu, ale również zmęczenie, które daje o sobie znać przez większość czasu. Dodatkowo, może przydarzyć się również obniżenie poziomu cukru we krwi, co z kolei wywoła nagłe opadnięcie z sił.

Poleca się znaleźć czas na odpoczynek. Staraj się dawać sobie na niego dużo czasu. Zaleca się często leżeć z uniesionymi nogami, gdyż to pomaga odciążyć kręgosłup i zadbać o odpowiednie ukrwienie organizmu. Należy również mieć przy sobie zdrowe przekąski. Suszone owoce czy dietetyczny baton z ziarnami nie tylko staną się sposobem na nagłe zapotrzebowanie na pożywienie, ale także poprawią ci nastrój. 

  • Nietrzymanie moczu – odwiedzanie toalety podczas 23 tygodnia ciąży staje się coraz częstsze. Dzieje się tak dlatego, że macica znajduje się już 4 cm nad pępkiem i regularnie naciska na pęcherz moczowy. Z tego problemu mogą przytrafić ci się problemy z nietrzymaniem moczu.

Wkładki higieniczne powinny pomóc. Warto je nosić w trakcie tego okresu, aby pomóc sobie w niekomfortowej sytuacji. 

  • Bóle pleców – rzecz jasna związane są z rosnącym w brzuchu dzieckiem oraz energicznością jego ruchów wewnątrz. Dodatkowym aspektem wpływającym na ból pleców są zmiany hormonalne, które dla organizmu są zazwyczaj nowym i nagłym zjawiskiem.

Zaleca się nie dźwiganie ciężarów i noszenie płaskich butów podczas 2 trymestru ciąży. To z pewnością odciąży twoje plecy, podobnie jak unikanie długiego stania oraz spanie na boku.

  • Skurcze łydek – stanowią jeszcze jedną, typową dolegliwość podczas 23 tygodnia ciąży. Skurcze łydek mogą świadczyć o niedoborze substancji odżywczych, dlatego zaleca się je regularnie uzupełniać.

Jedz produkty bogate w magnez i potas. 

23 tydzień ciąży objawy
Fot. 23 tydzień ciąży – objawy

23. tydzień ciąży – jak o siebie zadbać?

Warto dbać o siebie podczas całego okresu ciąży. Zwróćmy jednak uwagę na ten aspekt podczas 23 tygodnia ciąży. 

  • Zadbaj o dobry nastrój i samopoczucie – częste zmiany nastroju w 23 tygodniu ciąży są zjawiskiem naturalnym. Hormony zmieniają się bardzo szybko i bardzo mocno wpływają na twój organizm. Burzliwe emocje nie tylko mogą obciążyć ciebie, ale również najbliższe otoczenie i maleństwo. W związku z tym należy zadbać o siebie. Żeby dać upust swoim emocjom nie musisz krzyczeć lub płakać. Możesz zastąpić te czynności spacerem lub obejrzeniem ciekawego programu w telewizji. Unikaj również sytuacji stresujących i obciążających psychikę. 
  • Seks jest zdrowy – powszechnie wiadomo, że II trymestr ciąży jest wyjątkowym momentem dla przyszłych rodziców. W tym czasie dość często kobieta ma dużo wyższe libido i intensywniej odczuwa orgazmy. Należy pamiętać, iż seks pozwala rozładować napięcie a także, dzięki skurczom w trakcie jego trwania – przygotowuje przyszłą mamę do porodu. Stanowi więc połączenie przyjemnego z pożytecznym, a także zbliża do siebie przyszłych rodziców. 
Sending
Ocena artykułu
5 (6 głosy)
Autor
Joanna Zak