9 tydzień ciąży – rozwój dziecka oraz objawy u kobiety

access_time22.04.2020
9 tydzień ciąży

Ciąża to czas ogromnych zmian dotyczących organizmu kobiety, który intensywnie pracuje by stworzyć swoje najpiękniejsze dzieło. 

9 tydzień ciąży – dolegliwości i objawy

Większość przyszłych mam zastanawia się, w którym miesiącu ciąży i na jakim etapie właśnie się znajdują. 9. tydzień ciąży symbolizuje początek 3 miesiąca, który jest ostatnim etapem pierwszego trymestru. To też 7. tydzień życia dziecka i właśnie w tym okresie wykształcają się organy determinujące płeć maleństwa. W 9. tygodniu ciąży przyszłym mamom nadal towarzyszą charakterystyczne objawy, np. 

 • nudności 
 • wymioty 
 • zaparcia 
 • bóle podbrzusza 
 • nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, a nawet dotyk 
 • zmiany emocjonalne, które są efektem zwiększenia stężenia hormonów
 • potrzeba częstego oddawania moczu
 • opuchnięte, obolałe i krwawiące dziąsła, wpływ na ten stan mają hormony oraz rozszerzone naczynka krwionośne
 • bóle głowy
 • obniżone libido
 • zachcianki pokarmowe 

Za wszystkie wskazane dolegliwości 9. tygodnia ciąży odpowiedzialne są hormony bo właśnie w tym momencie stężenie hormonu ciążowego osiąga swój najwyższy poziom. 

Inne występujące w 9. tygodniu ciąży objawy to m.in. szalejące hormony przynoszące również pewnie korzyści wpływając na urodę z możliwością poprawy stanu cery, która w 9. tygodniu ciąży może zyskać promienny wygląd i wyglądać na wygładzoną. Niestety sytuacja, u niektórych pań może być skrajnie różna i na skórze mogą pojawić się wypryski. W 9. tygodniu ciąży dolegliwością może być również pojawiające się rumień i wrażliwość cery za sprawą zwiększonej objętości krwi. Przyszłe mamy powinny w tym okresie szczególnie pielęgnować twarz, nie zapominając o nawilżaniu również tym od środka pijąc odpowiednią ilość wody. 

Wzdłuż brzucha kobiety pojawia się specyficzna ciemna linia biegnąca pionowo od pępka do spojenia łonowego, tzw. linea negra. 

Warto wspomnieć, że u niektórych kobiet pojawia się niegroźny objaw zmian hormonalnych w postaci plamienia. Nie należy się go obawiać jednak zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. 

9 tydzień ciąży – waga 

Na tym etapie większość przyszłych mam nie przybrała na wadze. Zdarza się też że ciężarne panie tracą kilka kilogramów w 9. tygodniu, ciąży objawy tego typu są całkowicie normalne, ponieważ organizm korzysta z przed ciążowych zapasów zapewniając tym samym odpowiednie warunki rozwijającemu się maleństwu. Bądź jest to spowodowane męczącymi mdłościami, które towarzyszą kobietom w tym okresie. Jednak brzuch w 9. tygodniu może się już lekko zaokrąglić, nie musicie się jednak martwić gdyż nie jest to aż tak widoczne.

Biust w tym okresie staje się pełniejszy i widocznie większy, ale też cięższe. Wrażliwość tego obszaru powinna ustąpić do końca czwartego miesiąca. 

9 tydzień ciąży rozwój płodu
Fot. 9 tydzień ciąży – rozwój płodu

9 tydzień ciąży – rozwój dziecka 

Płód rozwija się w dynamicznym tempie, z każdym dniem zachodzą w nim zmiany. Maluszek w 9. tygodniu ciąży rośnie teraz bardzo intensywnie, a wielkość całego płodu w 9. tygodniu wynosi około 2 cm,  swoją wielkością przywodzi na myśl orzeszka, ważąc przy tym niemalże 2g. Na tym etapie ciąży zaczynają zarysowywać się kończyny maleństwa, jesteśmy w stanie zobaczyć ukształtowane rączki i nóżki. Dziecko w łonie matki przyjmuje bardziej wyprostowaną postawę uwidaczniając swoją szyję. Tymczasem główka nadal jest nieproporcjonalnie duża w porównaniu z resztą ciała, jednak zaczynają pojawiać się oczka, które przenoszą się z bocznych części twarzy na właściwe miejsce, a pod zrośnietymi powiekami (które będą w tym stanie aż do 25. tygodnia ciąży) pojawiają się tęczówki. Można zaobserwować również kształtowanie się warg oraz pojawienie się kubków smakowych na języku. Buzia maleństwa nabiega coraz więcej ludzkich cech. Trwa też proces kostnienia kręgów i rozwoju innych narządów takich jak:

 • śledziona
 • nadnercza
 • wątroba 
 • narządy płciowe 

Równocześnie dochodzi do ukształtowania układu trawiennego.  9. tydzień ciąży to końcówka okresu zarodkowego i jest to przede wszystkim ważny czas dla dziecięcego mózgu, który przechodzi w tym momencie dynamicznie zachodzące zmiany. Ciekawą informacją jest fakt iż serduszko uderza 165 razy na minutę! 

Najlepsza wiadomość dla przyszłych rodziców! Objaw 9. tygodnia ciąży to początek etapu tańca. Tak ta, to właśnie teraz dziecko zacznie wykonywać swoje pierwsze ruchy. Żywiołowe fikołki wewnątrz mogą być reakcją na zewnętrzne bodźce odczuwane przez maluszka, które niebawem będziecie mogli obserwować i wyczuwać. 

9 tydzień ciąży -porady dla przyszłej mamy 

Przyszłe mamy powinny pamiętać jak istotny jest ruch w czasie ciąży, który zadba nie tylko utrzymanie kondycji i nienagannej formy, ale też dobre samopoczucie. Jednak powinny zrezygnować ze sportów, w których łatwo o upadek, ponieważ może to być niesamowicie niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Poza tym mieszkający w waszych brzuchach malec nie przepada za gwałtownymi i szybkimi ruchami. Panuje powszechna opinia iż pływanie jest odpowiednim rodzajem aktywności fizycznej dla kobiet w ciąży, w powodu łagodnego wpływu na stawy. Wodna gimnastyka jest  także świetnym ćwiczeniem przygotowującym do porodu. Jednak nie przemęczaj się jeśli poczujesz, że to dla ciebie za dużo szybko przerwij wykonywaną czynność i odpocznij. 

9 tydzień ciąży objawy
Fot. Jakie objawy pojawiają się w 9 tygodniu ciąży ?

Jako przyszła matka kobieta z jeszcze większą starannością powinna pilnować swojej diety, by była odpowiednio zbilansowana, zawierała dużo warzyw bogatych w witaminy. Zaleca się by ciężarne kobiety suplementowały się kwasem w trakcie okresu błogosławionego, ale w przypadku planowanego poczęcia warto robić to przed zajściem w ciążę.

Wykonaj też podstawowe badania diagnostyczne. Udaj się też na USG (na tak wczesnym etapie przeprowadza się je sondą dopochwową) które ukaże stan dziecka i oceni tempo je wzrostu i rozwoju. Nie zapomnij by odwiedzić dentystę, to ostatni moment by wykonać prześwietlenie, które może być potrzebne na dalszym etapie ciąży. Pamiętaj też iż kobietom w ciąży w naszym kraju przysługują refundowane świadczenia dentystyczne, takie jak:

 • Usuwanie złogów nazębnych 
 • Leczenie kanałowe 
 • Wszelkie badania kontrolne 

9 tydzień ciąży – czego nie robić 

Chyba żadnej przyszłej mamie nie trzeba wspominać, że w 9. tygodniu ciąży ani na żadnym późniejszym czy wcześniejszym etapie nie należy spożywać alkoholu. Nawet niewielka ilość wpłynie negatywnie na rozwój maleństwa, które kobieta nosi pod sercem. To samo dotyczy palenia papierosów, którego dotyczy również bezwzględny zakaz przebywania w zadymionych miejscach i w towarzystwie palaczy. Nie należy nigdy lekceważyć faktów dotyczących wpływu nikotyny i alkoholu na wady rozwojowe u dziecka.  

Nie są też wskazane długie i gorące kąpiele. Także przyszłe mamy muszą na kilka miesięcy zrezygnować z relaksu w wannie pełnej gorącej wody piany. A to dlatego, że wysoka temperatura powoduje rozszerzanie naczynek krwionośnych, które mogą doprowadzić do niebezpiecznych konsekwencji:

 • zasłabnięcia
 • krwotoki 
 • poronienia 

Nie zakazana jest natomiast kawa, jednak należy pamiętać o rozwadze i wiedzieć jak ważny jest umiar w jej spożywaniu. Jedna filiżanka w ciągu dnia nie wyrządzi niebagatelnych szkód, ale większa ilość może mieć wpływ na rozwój płodu. 

Odpowiedzialność w tym okresie jest niezwykle ważna by bez stresu i nerwów przejść przez tak wyjątkowy okres w życiu. 

Sending
Ocena artykułu
5 (19 głosy)
Autor
Joanna Zak