20 tydzień ciąży – co dzieje się z dzieckiem i jak Zmieni się Twój organizm?

access_time26.04.2020
20 tydzień ciąży

Jeśli jesteś w 20 tygodniu ciąży to znaczy, że przebrnęłaś dokładnie przez połowę ciąży. Czeka Cię jeszcze prawdopodobnie drugie tyle, ale z trochę większym już brzuchem. Już na pewno wyraźnie czujesz jak rusza się Twój maluszek. Twoje dziecko w dalszym ciągu się rozwija i ćwiczy podstawowe funkcje życiowe, a przez to jest coraz sprawniejsze. 

20 tydzień ciąży – rozwój dziecka 

W 20 tygodniu ciąży Twoje dziecko jest coraz większe, a waży już około 300 gram i ma blisko 26 centymetrów. Oznacza to że jest mniej więcej wielkości przeciętnego banana. 

W 20 tygodniu mija dokładnie połowa ciąży. Wszystkie narządy w organizmie Twojego maluszka są już ukształtowane, a w najbliższym czasie będą jedynie ćwiczyć coraz sprawniejsze funkcjonowanie. Do tej pory Twoje dziecko urosło niewiele. To właśnie od 20 tygodnia ciąży wzrost jego ciała stanie się intensywniejszy, a waga zwiększy się ponad dziesięciokrotnie. 

Twoje dziecko zajmuje coraz więcej miejsca w macicy. Maluszek pokryty jest mazią płodową, a jego ciałko zaczyna porastać delikatny meszek. Każda z tych rzeczy zabezpiecza jego skórę przed negatywnym wpływem wód płodowych. Do czasu porodu włoski powinny zniknąć. Skóra dziecka powoli przestaje być przezroczysta i staje się coraz grubsza. Po narodzeniu będzie w pełni zdolna do zabezpieczania ciała.  

W dziąsłach dziecka pojawiają się zaczątki zębów mlecznych, jednak wyjdą one dopiero około 6 miesiąca życia dziecka.  

20 tydzień ciąży rozwój płodu
Fot. 20 tydzień ciąży rozwój dziecka

Twoje dziecko intensywnie ćwiczy pracę swojego układu pokarmowego i przełyku, przy połykaniu wód płodowych, które zmieniają swój smak w zależności od spożywanych przez Ciebie pokarmów. Mogą być bardziej lub mniej słodkie. Układ pokarmowy maluszka jest już wykształcony, teraz wraz z całym organizmem będzie rósł i udoskonalał swoje funkcje.

Serduszko dziecka bije regularnie w znacznie szybszym tempie niż Twoje własne. Powinnaś unikać głośnych koncertów i starać się przebywać w spokojnym otoczeniu, dlatego że delikatny organizm dziecka reaguje na bodźce z zewnątrz, co może negatywnie wpłynąć na pracę jego serca. 

20 tydzień ciąży, a zmiany w organizmie

Zapewne zastanawiasz się – 20 tydzień ciąży który to miesiąc? Jesteś już w piątym miesiącu ciąży! O tym jak na Twój organizm wpływa ciąża 20 tydzień pozwoli Ci się przekonać w bardzo dużym stopniu. Wtedy właśnie zaczynasz odczuwać duże zmiany w swoim organizmie. Twój brzuch zaczyna coraz bardziej rosnąć co może skutkować gorszym samopoczuciem. Kolejna zmiana w 20 tydzień ciąży – waga zaczyna naprawdę szybko rosnąć.

Możesz miewać momenty, w których poczujesz się gorzej i chwile, w których będzie Ci się robić słabo. Staraj się wtedy usiąść i głęboko oddychać. Dużo odpoczywaj i wysypiaj się. To zdrowe zarówno dla Ciebie, jak i Twojego maluszka. 

20 tydzień ciąży waga stale rośnie

Twój rosnący brzuch zaczyna coraz wyraźniej zdradzać stan, w którym się znajdujesz. Ludzie zaczynają zauważać, że jesteś w ciąży. Pamiętaj, że masz prawo wchodzić pierwsza na wizytę do lekarza i nie musisz czekać w kolejce. Podobnie jest z tą w sklepie. Długie stanie na nogach może negatywnie wpływać na Twoją kondycję, a na pewno nie chcesz zasłabnąć w trakcie robienia zakupów. 

Twoja macica powiększa się wraz z rosnącym maluszkiem. Znajduje się już na wysokości pępka i stopniowo będzie coraz bardziej (około 1 cm na tydzień) unosić się ku górze. 

W 20 tygodniu ciąży zaczyna zwiększać się ilość melatoniny w organizmie. Powoduje to ciemnienie i powiększanie się sutków. Twoje pieprzyki i znamiona również mogą zmieniać barwę. Dodatkowo może zdziwić Cię fakt pojawienia się pionowej, ciemnej linii biegnącej od pępka w dół. Jest to tak zwana linea nigra. Nie przejmuj się, powinna ona zniknąć w niedługim czasie po porodzie. Przebarwienia mogą powstawać również na skórze twarzy. W szczególności dotyczy to kości policzkowych. Aby uniknąć nieestetycznych plamek staraj się nie wystawiać skóry na światło słoneczne, a jeśli musisz to robić – używaj kremów z filtrem UV. Znacznie mniejszy to szanse na powstanie przebarwień skóry. 

O tym jak różnorodna momentami mogą być ciąża objawy 20 tydzień jedynie Ci przypomni. Co dzieje się z Twoim organizmem w tym czasie? Przede wszystkim pojawia się wysoka szansa na występowanie skurczy Braxtona-Hicksa. To nieregularne napinania się macicy. Zwykle trwają krótko i nie są w żadnym stopniu bolesne. W taki sposób macica przygotowuje się do wydania na świat dziecka. Te skurcze mogą znacznie usprawnić przebieg porodu. Jednak zaczną sprawiać ból, albo zaczną Cię niepokoić, udaj się na wizytę do lekarza prowadzącego ciążę. Ginekolog prawdopodobnie skieruje Cię na kontrolne badanie krwi, które być może wykaże niedobór magnezu. To właśnie niedobory tego pierwiastka w organizmie mogą powodować stawianie się macicy. 

W 20 tygodniu ciąży Twój coraz szybciej rosnący brzuch będzie napinał skórę. Nie jest to bolesne, jednak może prowadzić do pojawiania się rozstępów i swędzenia skóry. Możesz spróbować smarować brzuch olejkami lub kremami, które są bezpieczne dla płodu i polecane w okresie ciąży. Nawilżona skóra będzie miała znacznie większą sprężystość, co po części zabezpieczy ją przed pękaniem. 

20 tydzień ciąży objawy
Fot. Jakie są objawy w 20 tygodniu ciąży

20 tydzień ciąży dolegliwości dają o sobie znać

Pewnie w dalszym ciągu skarżysz się na częste odwiedzanie toalety. Staraj się oddawać mocz regularnie. Dno macicy jest już coraz wyżej i za jakiś czas zmniejszy się nacisk na Twój pęcherz. Wtedy mogą pojawić się inne oznaki 20 tygodnia ciąży. Możesz zacząć odczuwać uciążliwą zgagę. To częsty problem kobiet ciężarnych. Wysoko umieszczona macica powoduje nacisk na żołądek, co skutkuje nieprzyjemnym cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Staraj się wtedy jeść zdrowo. Na trawienie korzystnie wpłyną małe porcje spożywane regularnie w określonych odstępach czasu. 

Twój organizm wydziela zupełnie inne hormony niż organizm kobiety, która nie jest w ciąży. Wpływa to na Twoje piersi, które mogą być nabrzmiałe i bolesne. Ich zauważalnie większy rozmiar może jednak być pozytywnym efektem w oczach Twojego partnera.

Nieprzyjemne w 20 tydzień ciąży dolegliwości to przede wszystkim bezsenność. Trudność w znalezieniu odpowiedniej pozycji do spania będzie się stopniowo nasilała. Teraz Twój brzuch nie jest jeszcze szczególnie duży, jednak i tak zaczynasz czuć się niekomfortowo w wielu swoich ulubionych pozycjach. 

20 tydzień ciąży – jakie badania należy wykonać? 

20 tydzień ciąży oznacza, że jest na półmetku. Czeka Cię niedługo czwarta wizyta kontrolna u Twojego lekarza prowadzącego ciążę. Badania które wykona i zleci ginekolog to: 

  • badanie USG 
  • pomiar ciśnienia 
  • pomiar Twojej wagi 
  • ocena ryzyka ciążowego 
  • morfologia krwi 
  • badanie ogólne moczu 
  • cytologia (jeśli do tej pory nie była wykonana

Pomiary ciśnienia i kontrola Twojej wagi są bardzo istotne. Wykonuje się je na każdej wizycie u ginekologa. W ciąży powinnaś przybierać więcej niż wskazują wytyczne, ponieważ może to niekorzystnie wpływać na Twoje dziecko. Zbyt wysokie ciśnienie często prowadzi do poronienia i jest poważnym zagrożeniem dla ciąży. 

Na USG ginekolog oceni rozwój dziecka, jego aktualną wagę oraz oszacuje prawdopodobny termin porodu. 

Badanie krwi i moczu pozwala na wykrycie niedoborów witamin lub pojawienie się infekcji. Obie z tych możliwości są bardzo groźne dla dziecka i należy im zapobiegać, a w razie wystąpienia leczyć. 

Cytologia to badanie, które powinnaś mieć zrobione jeszcze przed planowaną ciążą, ewentualnie na samym jej początku. Jeśli jednak nie zrobiłaś tego do tej pory, 20 tydzień ciąży to dobry czas żeby nadrobić zaległości. 

Ciąża 20 tydzień – już ponad połowa za Tobą! 

Przed Tobą jeszcze drugie tyle. Jednak ciesz się chwilą i pozwól sobie na relaks i odpoczynek. Będzie to korzystne i dla Ciebie i dla Twojego maluszka. Aby wzmocnić wasza więź, możesz mu śpiewać lub dużo do niego mówić

Pamiętaj o badaniach i bądź cierpliwa! Jeszcze trochę i przytulisz swoje dziecko. 

Sending
Ocena artykułu
5 (14 głosy)
Autor
Joanna Zak