6 tydzień ciąży – zmiany w organizmie i rozwój dziecka

access_time19.04.2020
6 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży to bardzo ważny czas w rozwoju zarodka. Formują się podstawowe części ciała i kluczowe organy wewnętrzne. Dziecko można już zauważyć na obrazie USG.  Zmiany fizyczne w organizmie matki są subtelne i często trudno jest zauważyć je gołym okiem. W 6 tygodniu ciąży towarzyszy mamom szereg objawów psychicznych, a także niepokoje i niepewności, które warto zdradzić lekarzowi. 

6 tydzień ciąży – objawy psychiczne u matki

Nasilenie objawów psychicznych w 6 tygodniu ciąży jest sprawą indywidualną. Zmiany te wiążą się z tempem przemian hormonalnych oraz z wrażliwością osobniczą na wahania stężeń hormonów płciowych we krwi. Do najważniejszych objawów psychicznych w 6 tygodniu ciąży należą senność i zmęczenie. W jednej chwili możesz czuć się radosna i tryskać energią, a w innej chwili czuć smutek i rozdrażnienie. Ciągłe huśtawki nastrojów – tak właśnie może wyglądać 6 tydzień ciąży. Objawy psychiczne mogą być uciążliwe, ale są nieodłącznym elementem przystosowywania się organizmu do nowej sytuacji.

6 tydzień ciąży buciki dla dziecka
Fot. Czy 6 tydzień ciąży to już czas na wybieranie bucików dla dziecka ?

6 tydzień ciąży – waga rośnie?

Nie musisz się na razie martwić przybieraniem na wadze, jeśli przechodzisz 6 tydzień ciąży. Waga może nieznacznie drgnąć, jednak nikt z osób postronnych nie jest jeszcze w stanie stwierdzić gołym okiem, że jesteś w ciąży. Być może zauważyłaś już kilka dodatkowych centymetrów w talii, możliwe, że noszone zwykle spodnie zaczynają już nieco uwierać. Nie jest to powód do paniki, ale normalna kolej rzeczy. Zmiany te związane są nie tyle ze wzrostem ciąży, co raczej ze zmianami hormonalnymi. Organizm w 6 tygodniu ciąży zaczyna wiązać więcej wody. Powłoki brzuszne zaczynają się lekko rozluźniać, przygotowują się bowiem na powiększanie się zarodka. 

6 tydzień ciąży – dolegliwości fizyczne

W 6 tygodniu ciąży macica matki ma już wielkość moreli. Lekkie lub całkiem poważne objawy, typowe dla I trymestru ciąży to symptomy, które charakteryzują 6 tydzień ciąży. Dolegliwości fizyczne związane z tym okresem to przede wszystkim:

  • poranne mdłości oraz wymioty, które mogą nasilać się pod wpływem stresu i są wynikiem zwiększonej produkcji hormonów płciowych;
  • częste parcie na mocz, spowodowane naciskiem macicy na pęcherz;
  • bóle lub napięcie w podbrzuszu;
  • plamienia z dróg rodnych;
  • powiększenie i tkliwość piersi pod wpływem pobudzenia przez hormony ciążowe;
  • powiększenie i ściemnienie brodawek sutkowych oraz dostrzegalna pod skórą piersi siateczka żył (na skutek wzmożonego dopływu krwi)
  • nadwrażliwość na niektóre zapachy i smaki

Warto zaznaczyć, że plamienie w 6 tygodniu nie powinno być powodem do paniki. Prawdopodobnie jest to związane z procesem implantacji, czyli zagnieżdżenia zarodka w macicy. Plamienie może być związane ze zmianami w gospodarce hormonalnej. Również w tym wypadku nie ma się czym martwić. Jeśli jednak plamienie utrzymuje się, może to być spowodowane niedoborami progesteronu, głównego hormonu podtrzymującego ciążę. W takim wypadku należy koniecznie udać się do lekarza. 

Ciąża 6 tydzień – czas wybrać lekarza

Wybór lekarza ginekologa, który będzie prowadził całą ciążę, to najważniejsza decyzja podczas ciąży. Nie wolno podejmować jej pochopnie. Jeśli do tej pory nie odbyłaś jeszcze swojej pierwszej ciążowej wizyty u ginekologa i nie masz swojego stałego lekarza, pora wybrać najlepszego. Jest to kluczowe dla zdrowia twojego i zdrowia maluszka. Warto zrobić dogłębny research – poczytać opinie w internecie, a także zasięgnąć rady u przyjaciółek, czy kobiet z rodziny, które mają za sobą poród. Dobrym źródłem rzetelnych informacji na temat lekarzy ginekologów i położników są również położne, które pracują w szpitalu. Uzyskanie rady od położnej jest dobrym pomysłem, jeśli informację o swojej ciąży pragniesz na razie utrzymać w tajemnicy przed rodziną i znajomymi. 

Innym sposobem na znalezienie odpowiedniego lekarza jest umówienie się do kilku ginekologów na wstępną wizytę i samodzielna ich ocena. Dobrze jest podejść do gabinetu z lekkim wyprzedzeniem, najlepiej z partnerem lub z przyjaciółką, którzy również mogą mieć swoje spostrzeżenia a propos lekarza. 

Na każdą wizytę u ginekologa przygotuj sobie listę pytań i nie wahaj się przy ich zadawaniu, nawet jeśli wydają ci się błahe. Podziel się z lekarzem swoimi wszystkimi wątpliwościami. Uważnie obserwuj swoje ciało i wsłuchuj się w jego potrzeby. Koniecznie wykonuj wszystkie badania, jakie zleci lekarz. Działanie na tym etapie ciąży jest niezwykle ważne, ponieważ już w 6 tygodniu rozwijają się wszystkie kluczowe narządy w organizmie twojego dziecka. 

6 tydzień ciąży
Fot. Ślub w 6 tygodniu ciąży jest łatwy do ukrycia pod suknią

6 tydzień ciąży – rozwój dziecka

6 tydzień ciąży to czas, kiedy zarodek osiąga ok. 4 mm długości. Jego ciało jest zwinięte w kłębek, dlatego często podaje się jego wielkość jako CRL, czyli tzw. wielkość ciemieniowo-siedzeniowa – od czubka głowy do pupy. Ciało dziecka przypomina nieco kijankę. Ma wykształconą głowę, tułów oraz ogonek, który w najbliższym czasie zniknie – zostanie wchłonięty przez otaczające tkanki. W 6 tygodniu ciąży dochodzi do formowania się szczęk, policzków i brody. 

Pod koniec 6 tygodnia ciąży wykształcają się zawiązki ramion i nóg. To w tym czasie powstają pranercza, które później zostaną zastąpione przez nerki. Dodatkowo kształtują się wtedy ważne części mózgu, takie jak przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Również w 6 tygodniu ciąży powstaje nerw wzrokowy oraz soczewki oczu. Formują się także poszczególne odcinki przewodu pokarmowego.

W 6 tygodniu ciąży zarodek ma już krwiobieg. W tym ważnym okresie zaczyna kształtować się zawiązek serca, który początkowo przypomina pojedynczą małą rurkę, zagiętą w kształcie litery S. Zaznaczają się w nim komory. W 6 tygodniu ciąży serce zarodka zaczyna się kurczyć, choć początkowo niezbyt miarowo, co jest najzupełniej normalne. Serce zaczyna pompować krew. Kurczy się ok. 80-100 razy na minutę

Ciąża 6 tydzień na USG

Podczas badania USG z użyciem dobrego sprzętu, w 6 tygodniu ciąży można już zobaczyć uformowany zarodek oraz jego bijące serce. Na tle małej ciemnej plamki widoczny jest pulsujący, świetlisty punkcik. Wielkość pęcherzyka ciążowego waha się pomiędzy 12 a 17 mm. Można zmierzyć długość dziecka, które zwykle osiąga ok. 4 mm. Warto jednak wiedzieć, że w tym czasie wzrost gwałtownie przyspiesza i już w kolejnym tygodniu długość zarodka to ok. 12 mm! Póki co, w 6 tygodniu ciąży, mimo rozwoju przewodu pokarmowego, funkcje odżywczą spełnia jeszcze nadal pęcherzyk żółciowy. Jest on w tym czasie dobrze widoczny w badaniu USG.

6 tydzień ciąży – brak objawów

Szczególnie jeśli ciąża była dla ciebie czymś upragnionym i wyczekiwanym, prawdopodobnie intensywnie obserwujesz swój organizm i szukasz każdego najdrobniejszego objawu ciąży. Pragniesz potwierdzić swój odmienny stan. Czasem zdarza się jednak tak, że jedynym widocznym objawem ciąży w 6 tygodniu jest brak miesiączki. Przede wszystkim – zrelaksuj się, stres nie jest wskazany i może wpływać na zarodek. Brak objawów na tym etapie ciąży nie powinien być powodem do zmartwień. W 6 tygodniu ciało kobiety nie ulega jeszcze drastycznym zmianom. Czasami są to subtelne sygnały, często tylko na poziomie emocjonalnym. Jeśli zrobiłaś tylko test ciążowy, a nie byłaś jeszcze u lekarza, dobrym pomysłem jest wizyta u gabinecie ginekologicznym i potwierdzenie stanu błogosławionego. Warto zaufać ginekologowi w kwestii ciąży.

Sending
Ocena artykułu
5 (7 głosy)
Autor
Joanna Zak