5 tydzień ciąży – objawy oraz istotne zmiany w organizmie kobiety

access_time17.04.2020
5 tydzień ciąży

Czas kiedy kobieta zaczyna podejrzewać, że jest w ciąży to przeważnie 5 tydzień ciąży czyli początek drugiego miesiąca. Minął już termin oczekiwanej miesiączki, w dole brzucha mogą się pojawiać lekkie dolegliwości bólowe, a piersi stają się tkliwe co jest efektem zmian hormonalnych w organizmie. Wiele kobiet właśnie w tym momencie sięga po test ciążowy, który potwierdza, że są w ciąży. Wyniki testów ciążowych często dopiero w 5 tygodniu ciąży są w stanie dać prawidłowy wynik i potwierdzić ciążę, dlatego nawet jeśli tydzień wcześniej wynik był negatywny to warto powtórzyć test w kolejnym, 5 tygodniu. Jednym z objawów ciąży w tym okresie może być także częstsza konieczność korzystania z toalety ponieważ rosnący płód zaczyna uciskać na pęcherz moczowy.

5 tydzień ciąży – dolegliwości przyszłej mamy

U kobiety w 5 miesiącu ciąży może pojawić się szereg dolegliwości:

 • podwyższona temperatura
 • senność
 • rozdrażnienie
 • apatia
 • brak apetytu
 • nudności a nawet wymioty

 Objawy te są rezultatem zmian jakie zachodzą w organizmie, który przystosowuje się do nowej sytuacji aby ułatwić zarodkowi zagnieżdżonemu w macicy prawidłowy rozwój. Potrzebna jest pełna mobilizacja i reorganizacja całego systemu pracy organizmu by przystosować się do nowych okoliczności. Oczywiście dolegliwości te mogą wystąpić w pełnej gamie ale nie musi tak być w każdym przypadku. Zdarzają się kobiety, które zamiast senności zaczynają mieć problemy z bezsennością. Zamiast nudności i braku apetytu, niektóre kobiety w ciąży na tym etapie odczuwają wzmożony apetyt i zachcianki na różne smaki i produkty, jak choćby przysłowiowe już ogórki kiszone, choć mogą to być również inne pokarmy. Niekiedy pojawia się też nietolerancja na alkohol i nikotynę. W ten sposób organizm wysyła sygnał o zagrożeniu jakie alkohol może powodować dla płodu. Warto w tym czasie słuchać swojego organizmu ponieważ on wie najlepiej czego potrzebuje, a co mu nie służy.

5 tydzień ciąży objawy
Fot. 5 tydzień ciąży – objawy

5 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko

W czasie 5 tygodnia ciąży dziecko w postaci zarodka po zagnieżdżeniu w macicy zaczyna szybko rosnąć choć wciąż jest bardzo maleńkie i nie zdradza jeszcze na zewnątrz swojej obecności zwiększeniem brzuszka przyszłej mamy. Zarodek przestaje wyglądać jak kulka i przybiera kształt walca w procesie fałdowania. Powstają fałdy: głowy, ogonowy i boczne co zmienia kształt zarodka. Wykształcają się mikroskopijne kończyny oraz pierwsze organy, serce i naczynia krwionośne. Tworzą się kręgi oraz zawiązki mózgu i układu nerwowego. Ten etap rozwoju zwany jest organogenezą ponieważ jest to czas kiedy kształtują się pierwsze narządy i układy w ciele maleństwa. W tym okresie bliżej końca 5 tygodnia można już dostrzec podczas badania USG obecność malutkiego pęcherzyka ciążowego w jamie macicy, choć nie widać jeszcze pęcherzyka żółtkowego wraz zarodkiem. Na tym etapie wielkość zarodka mierzy około 2 mm.

W okresie 5 tygodnia ciąży powstaje łożysko i sznur pępowinowy, przez który będzie następowała wymiana cząsteczkowa pomiędzy płodem a matką. Od tej chwili ten niezwykły mechanizm natury będzie zapewniał stały dopływ substancji odżywczych dla dziecka oraz odprowadzał zużyte i szkodliwe związki przemiany materii. Tworzą się kosmki łożyskowe które wrastają w głąb błony śluzowej, łącząc się w ten sposób z naczyniami włosowatymi w organizmie matki, a pod koniec piątego tygodnia ciąży wykształcają się w nich naczynia włosowate krążenia płodowego.

Jakie badania należy wykonać w 5 tygodniu ciąży

Kiedy wynik testu ciążowego okaże się pozytywny, a miesiączka nadal nie nadeszła pora udać się do ginekologa. Warto wybrać lekarza, który budzi zaufanie u pacjentki, tak by mieć komfort psychiczny przez cały okres trwania ciąży bez żadnych wątpliwości, że lekarz prowadzący ciążę w pełni zadba o zdrowie i bezpieczeństwo matki i dziecka. Pierwsza wizyta u ginekologa w związku z podejrzewaną ciążą zalecana jest do 10 tygodnia ciąży. Oczywiście jeśli nastąpi to wcześniej, w okolicy 5 tygodnia ciąży, tym lepiej.

W 5 tygodniu ciąży lekarz powinien zlecić serię ważnych badań:

 • morfologia krwi, w sumie powinno się wykonać to badanie 5 razy w okresie trwania ciąży
 • badanie ogólne moczu – wykonuje się raz na miesiąc
 • grupa krwi i Rh (przeciwciała odpornościowe) – w celu wykluczenia konfliktu serologicznego rodziców
 • badanie stężenia glukozy we krwi co najmniej dwa razy podczas trwania ciąży
 • VDRL – badanie w kierunku kiły
 • badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM) – zwłaszcza jeśli posiadasz kota
 • badanie w kierunku różyczki
 • cytologia – raz na początku ciąży
 • przegląd stomatologiczny

Krwawienie w 5 tygodniu ciąży – co oznacza

Warto wiedzieć, że na początku 5 tygodnia ciąży czasem występuje krwawienie, które bywa mylone z miesiączką. Nie występuje ono u wszystkich kobiet, a przeważnie w 30% przypadków. Jeśli wystąpi nie należy się nim martwić ponieważ jest to tzw. krwawienie implantacyjne, które oznacza że zarodek zadomowił się w błonie śluzowej macicy. Krwawienie to występuje jedynie na początku ciąży i nie stanowi zagrożenia dla dziecka ani zdrowia matki. Krwawienie implantacyjne łatwo odróżnić od miesiączki. Zwykle jest bardzo skąpe i ma jaśniejszy, różowawy kolor w odróżnieniu od ciemnej krwi menstruacyjnej. Oczywiście każde, nawet najmniejsze plamienie w czasie trwania ciąży powinno się skonsultować z lekarzem.

5 tydzień ciąży rozwój dziecka
Fot. Jak rozwija się dziecko w 5 tygodniu ciąży ?

5 tydzień ciąży – o czym jeszcze warto wiedzieć

Początek drugiego miesiąca życia dziecka czyli 5 tydzień ciąży to szczególny okres jego rozwoju, należący do pierwszego trymestru ciąży. W tym czasie należy zwrócić szczególną uwagę na to jakie substancje przyszła mama dostarcza do swojego organizmu, ponieważ wszystko co trafi do jej krwiobiegu zostanie przesłane również do jej dziecka. Konieczne jest odstawienie wszelkich używek jak alkohol czy papierosy. Picie alkoholu w ciąży może spowodować przedwczesny poród, a także wady rozwojowe u dziecka, np wadę serca. Palenie papierosów powoduje niedotlenienie płodu. Dzieci matek palących po urodzeniu mogą mieć problemy z układem oddechowym i naczyniowo-sercowym i zwykle rodzą się mniejsze.

Dieta kobiety w ciąży powinna być pełna w zdrowych i odżywczych produktów. Lepiej jeść częściej ale regularnie, dzięki temu łatwiej będzie utrzymać w miarę stały poziom cukru we krwi. Posiłki powinny być urozmaicone i obfitować w owoce i warzywa z przewagą warzyw zielonych, które są bogate w kwas foliowy. Należy pamiętać też o suplementacji kwasu foliowego, gdyż jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka w okresie płodowym. Ponad to warto jeść ryby morskie ze względu na zawartość kwasów omega-3, kasze oraz pić przetwory mleczne, takie jak kefir i maślanka. Bardzo odżywczym produktem są też jaja dlatego zaleca się wprowadzenie ich do diety 3-5 razy w tygodniu.  Im wcześniej przyszła mama pożegna substancje, które są szkodliwe a włączy do swojej codziennej diety zdrowe pokarmy tym lepiej, dlatego należy o tym pamiętać od samego początku ciąży.

Sending
Ocena artykułu
5 (11 głosy)
Autor
Joanna Zak