Kiedy można poznać płeć dziecka – Odpowiedni czas na badanie USG

access_time22.11.2019
w którym tygodniu ciąży można poznać płeć dziecka

„To będzie dziewczynka czy chłopiec?” – to pytanie zadaje sobie każdy rodzic, czekając na narodziny dziecka. W którym tygodniu można poznać płeć dziecka? Przed erą komputerów i specjalistycznych badań lekarskich wiele kobiet próbowało zgadnąć płeć na podstawie swoich zachcianek żywieniowych. Według tej metody, jeśli przyszła mama ma ochotę na słone i pikantne potrawy będzie miała syna. Z kolei smak słodki i ogromny apetyt na słodycze utożsamiany był z płcią żeńską. Na szczęście, nadeszły czasy, gdy przyszli rodzice nie muszą zgadywać, czy powitają syna czy córkę – dzięki badaniom przeprowadzonym w odpowiednim czasie będą mieli prawie stuprocentową pewność. Trzeba jednak pamiętać, że płeć dziecka można poznać od pewnego przedziału czasowego. Zatem, konkretnie, w którym miesiącu można poznać płeć dziecka? 

Planowanie dziecka – skuteczne metody na zajście w ciążę

Istnieje wiele sposobów na planowanie zajścia w ciążę. Jednym z nich jest pilnowanie kalendarzyka miesiączkowego. Kluczowa w tym przypadku jest wiedza, kiedy wypadają kobiecie dni płodne oraz owulacja, która w 28-dniowym cyklu przypada zwykle na 14 dzień. Z uwagi na długość życia plemnika, starając się o dziecko należy współżyć w dniu, który poprzedza jajeczkowanie oraz w samym dniu owulacji. Należy pamiętać, że okres ciąży to dla każdej przyszłej mamy czas wzmożonego dla organizmu wysiłku. Kobieta, która chce zajść w ciążę powinna zmienić swój styl życia. Dobrze jest ograniczyć lub wykluczyć spożywania używek (alkoholu, papierosów), nie przyjmować leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem oraz nie przesadzanie z aktywnością fizyczną. Na trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę ważne jest zaczęcie przyjmowania kwasu foliowego, który przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia wad płodu. Jakie zadanie ma partner? Przede wszystkim powinien ograniczyć spożywanie alkoholu oraz wykluczyć palenie tytoniu, papierosów i innych wyrobów. Musi unikać gorących kąpieli oraz wzbogacić swoją dietę o produkty bogate w kwas foliowy, wapń, cynk oraz witaminy A i D. 

Kiedy można poznać płeć dziecka

Przyszli rodzice często zastanawiają się, w którym tygodniu ciąży można poznać płeć. Płeć dziecka powstaje w momencie, gdy dochodzi do zapłodnienia. Najprawdopodobniej największy wpływ na to, czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec mają plemniki, a konkretnie – ich chromosomy. Plemnik może posiadać chromosom X lub Y. Gdy do komórki jajowej dostanie się plemnik z chromosomem X urodzi się dziewczynka. Z kolei plemnik z chromosomem Y w połączeniu z komórką jajową przyniesie chłopca. Czy istnieją czynniki, które mogą mieć wpływ na płeć przyszłego dziecka? W sieci można spotkać się z opiniami, że wpływ mogą mieć częstotliwość stosunków, pozycje seksualne oraz dieta matki. Czy faktycznie jednak można mieć wpływ na płeć dziecka – póki co, żadne naukowe badanie nie jest w stanie tego potwierdzić. Na szczęście, zdecydowana większa część przyszłych rodziców uważa, że tak naprawdę nie jest ważne, czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec – priorytetem jest zdrowie przyszłego malucha. Jednak często są ciekawi płci potomka. Kiedy można rozpoznać płeć dziecka? 

kiedy można poznać płeć dziecka
fot. Kiedy można poznać płeć dziecka – badanie USG

Odpowiedni czas, kiedy można poznać płeć dziecka

Dzięki niesamowitemu podstępowi medycyny oraz techniki i komputeryzacji możemy obecnie bardzo wcześnie ustalić, kiedy można rozpoznać płeć dziecka. Badanie USG, które pozwoli nam dowiedzieć się, czy będziemy mieć dziewczynkę czy chłopca polega na zrobieniu zdjęć, za pomocą fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Fale te są wysyłane przez przetwornik, który na czas badania zostaje umieszczony na podbrzuszu przyszłej mamy. Fale dźwiękowe rozchodzą się z niesamowitą prędkością, dostarczając wielu danych i umożliwiając obserwację płodu. Zebrane informacje tworzą obraz, który wyświetlany jest na monitorze. Dzięki badaniu USG lekarz może już na wczesnym etapie ciąży kontrolować rozwój dziecka, a w tym ocenić:

  • wiek;
  • rozmiar;
  • czynność serca;
  • tempu wzrostu;
  • czy występują deformacje.

Rozwój technologiczny sprawił, że obecnie badanie USG to obowiązkowy i nieodłączny zabieg oraz narzędzie położnicze, które towarzyszy każdej wizycie u lekarza specjalisty. Dzięki temu, USG pełni bardzo ważną funkcję w badaniach prenatalnych, tak aby na bieżąco monitorować zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. USG pozwala przyszłym rodzicom dowiedzieć się, w którym tygodniu ciąży można poznać płeć. 

W którym tygodniu ciąży można poznać płeć? – badanie lekarskie

Lekarz wykonujący badanie, aby określić płeć dziecka musi zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jeśli określa się płeć żeńską należy zwrócić uwagę na wargi sromowe, a w przypadku płci męskiej na mosznę i penis. Choć brak członka jest niewystarczającym dowodem na to, że mamy do czynienia z płcią żeńską. W którym miesiącu można rozpoznać płeć dziecka? W znacznie większej liczbie przypadków płeć dziecka można określić około dwudziestego tygodnia ciąży. Czasem określenie płci jest możliwe już w szesnastym tygodniu. Niekiedy dochodzi do sytuacji, kiedy płeć można określić dopiero w dwudziestym ósmym tygodniu – ma to miejsce wtedy, gdy ściana jamy brzusznej jest dość gruba, a płyny owodniowe są w większej, niż zazwyczaj ilości. 

Kiedy można rozpoznać płeć dziecka? – diagnoza USG

Większość przyszłych rodziców zastanawia się, czy badanie USG jest miarodajne i w pełni prawdziwe. Czy da się dzięki niemu określić, w którym tygodniu ciąży można poznać płeć dziecka. Precyzyjność wykonywanego przez lekarzy zabiegu USG jest bardzo wysoka. Trafność sprawdzonej płci po dwudziestym tygodniu ciąży za pomocą badania wynosi od 97 do 100 procent. Najnowocześniejszy sprzęt medyczny jest w stanie określić płeć dziecka już nawet w jedenastym tygodniu ciąży! Tym nie mniej należy pamiętać, że każdy człowiek popełnia błędy – lekarz może odczytać obraz nieprawidłowo, dlatego należy pamiętać, aby zapytać się, czy specjalista jest pewien postawionej oceny. 

Kiedy można poznać płeć dziecka – wykonanie badania USG

Lekarz specjalista przeprowadza kobiecie w ciąży badanie USG około dwudziestego tygodnia ciąży. Wtedy lekarz jest w stanie stwierdzić, czy łożysko zajmuje prawidłową pozycję, czy jest przytwierdzone w dobrym miejscu oraz w jakim jest stanie. Na tym etapie specjalista określi stan zdrowia dziecka – zbada pracę i wydolność serca oraz czy ruchy płodu są prawidłowe. Czasem, gdy lekarz ma podejrzenie ciąży mnogiej, badanie USG wykonuje się wcześniej, niż w dwudziestym tygodniu ciąży. Rodzice zastanawiający się, w którym tygodniu ciąży można poznać płeć dziecka powinni wiedzieć, że badanie daje też możliwość ustalenia terminu porodu oraz wieku płodu. Badania, które specjalista wykonuje po dwudziestym tygodniu ciąży mają na celu kontrolowanie stanu łożyska oraz rozwoju i pozycji dziecka. Na późniejszym etapie ciąży badanie USG wykonuje się w celu oceny stanu zdrowia dziecka, jego gotowości do samodzielnego życia i terminu przyjścia na świat. Jedno z ostatnich wykonywanych kontroli pozwala na określenie płynów owodniowych, położenia łożyska, pozycji dziecka oraz jego przypuszczalnej wagi podczas porodu. 

kiedy można rozpoznać płeć dziecka diagnoza USG
fot. Kiedy można rozpoznać płeć dziecka – diagnoza USG

Warto wspomnieć wszystkim przyszłym mamom, że badanie USG nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania. Jednak trzeba podkreślić, że niektórzy specjaliści zalecają wypicie około pięciu szklanek wody, aby napełnić pęcherz, co spowoduje dokładniejszy obraz dziecka na monitorze urządzenia. Mocz będzie można oddać dopiero po wykonaniu zabiegu. 

Kiedy można poznać płeć dziecka – przebieg kontroli USG

Do wykonania badania pacjentka ma za zadanie położyć się na specjalnym stole, następnie musi odsłonić brzuch. Lekarz lub specjalista, który wykonuje kontrolę może wtedy zaaplikować specjalny żel, który rozpuszcza się w wodzie na skórze brzucha przyszłej mamy. Żel jest zrobiony z substancji, które w żaden sposób nie szkodzą ani skórze ani dziecku. Żel nie zostawia też plam na ubraniu. Po nałożeniu żelu lekarz przechodzi do właściwej części badania. Za pomocą przyłożonego do brzucha przetwornika, który wysyła i odbiera fale dźwiękowe, o wysokiej częstotliwości, które przenikają przez skórę brzucha matki i odbijają się od dziecka i struktur wewnętrznych. Dzięki urządzeniu lekarz jest w stanie stwierdzić, w którym tygodniu ciąży można poznać płeć dziecka. Odbicie tworzy kolejne fale, które odbiera przetwornik. Następnie fale są wysyłane do urządzenia, które przetwarza je na obraz, który lekarz z rodzicami może podziwiać na ekranie. Z wyświetlanego obrazu można stworzyć zdjęcia lub film, który zostanie zapisany na dysku CD. Wykonywane badanie nie sprawia kobiecie bólu ani dyskomfortu. Czasem lekarz może poprosić o chwilowe wstrzymanie oddechu. Cała procedura trwa około pół godziny i umożliwia stwierdzenie, w którym miesiącu ciąży można poznać płeć. 

Sending
Ocena artykułu
5 (3 głosów)
Autor
Marcin Pityński
Zdrowy duch!