14 tydzień ciąży – zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka

access_time23.04.2020
14 tydzień ciąży

Okres ciąży to dla każdego rodzica czas niezwykły. Jest to bowiem okres, w którym całe dotychczasowe życie ulega zmianie i zaczyna być dostosowywane pod oczekiwane maleństwo. 14 tydzień ciąży jest tygodnie dość specyficznym, ponieważ w tym czasie dziecko rośnie już do 9 centymetrów oraz osiąga wagę około 50 gramów. W związku z tym, brzuch zaczyna nabierać krągłości i coraz bardziej jest widoczny. Oczy oraz uszy dziecka zostają przesunięte na właściwe miejsce, jak również rozwinięte w pełni zostają krtań, tchawica oraz przełyk. Twarz dziecka staje się coraz bardziej symetryczna, a także trwa rozwój narządów płciowych. Bowiem w czasie tym u dziewczynek zaczynają wykształcać się jajniki, a u chłopców z kolei zaczyna wykształcać się prostata. U dziecka zaczynają się również pojawiać pierwsze włoski na całym ciele, które pełnią funkcję ochronną przed nieustannym środowiskiem wodnym, w którym znajduje się dziecko. 

14 tydzień ciąży objawy

Do podstawowych objawów w 14 tygodniu ciąży należy zaliczyć w szczególności:

 • rosnący apetyt
 • uczucie głodu
 • ustępowanie nudność oraz wymiotów
 • możliwość pojawienia się żylaków na nogach
 • nasilenie pigmentacji skóry
 • zmiany kolorystyczne na brodawkach sutkowych, ale również w okolicach krocza oraz pachwin
 • gładka i lepiej ukrwiona skóra
 • pojawienie się ciemnej linii w okolicach brzucha, czyli tak zwanej linii nigra
 • pojawienie się rozstępów
 • ruchy dziecka w łonie przyszłej mamy zaczynają być bardziej płynne
 • opuchnięte stopy oraz dłonie
 • nadwrażliwość 
 • zmiany nastrojów

Charakterystyczna ciemna, pionowa linia na brzuchu pojawia się niespodziewanie i nie powinna budzić powodów do zmartwień. Uznaje się ją bowiem, jako coś normalnego i jest uważana, jako nieodłączny element ciąży. Linia ta przebiegać zaczyna od pępka aż do spojenia łonowego. To właśnie dzięki tej linii mały człowiek będzie wiedział, którędy przedostać się na świat. Wyrazistość oraz odcień pojawiającej się linii nigra uzależnione jest od tego, jakim typem urody charakteryzuje się przyszła mama. Bowiem im ciemniejsza karnacja, tym wyższe prawdopodobieństwo, że linia będzie ciemniejsza. Z kolei u kobiet o jasnym typie urody, linia ta może być mniej widoczna, a czasami nawet niezauważalna.

14 tydzień ciąży brzuch
Fot. Brzuch w 14 tygodniu ciąży

14 tydzień ciąży dolegliwości

Kobiety w 14 tygodniu ciąży bardzo często skarżą się na dolegliwości związane z niewielkimi dusznościami, które powodowane są przez zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, jednakże nie powinny one budzić niepokoju u przyszłej mamy. Następną dolegliwością, która doskwiera kobietom w 14 tygodniu ciąży jest nieprzyjemne uczucie rozciągania w okolicach brzucha, jak również ból związany z pociąganiem wiązadełek oraz uczucie zapchanego nosa. Zapchany nos jest w tym okresie bardzo charakterystyczny, ponieważ powodowany jest przez wytwarzanie dużej ilości progesteronu, odpowiadającego za zwiększenie krążenia w błonie śluzowej nosa. Wysoki poziom progesteronu powoduje także u kobiety w 14 tygodniu ciąży uczucie zaparć. Aby pozbyć się tego zjawiska zalecane jest, aby spożywać produkty, które mają wysoki poziom żelaza oraz magnezu. Produkty bogate w żelazo to na przykład: brokuły, szczypiorek, rukola, rumianek, soczewica czerwona, sezam niełuskany, pestki dyni, kakao, żółtka jajek, mąka pełnoziarnista, fasola biała, otręby ryżowe, sardynki, makrela, śledź, otręby pszenne, ale również ziemniaki. Z kolei produkty bogate z magnez to w szczególności: dziki ryż, rumianek, komosa ryżowa, a także owies. 

14 tydzień ciąży objawy
Fot. Z jakimi dolegliwościami musi zmagać się przyszła Mama w 14 tygodniu ciąży

14 tydzień ciąży – który to miesiąc

14 tydzień ciąży jest to początek 4 miesiąca ciąży, czyli początek drugiego trymestru. 

14 tydzień ciąży – waga

W 14 tygodniu ciąży dziecko w brzuchu przyszłej mamy waży już około 50 gramów. 

14 tydzień ciąży – zmiany w organizmie

14 tydzień ciąży to czas, w którym dziecko zaczyna szybko rosnąć. W czasie tym łożysko zaczyna już pełnić określone funkcje, do których należy zaliczyć:

 • funkcję odżywczą – dzięki wykształceniu tej funkcji do płodu przekazywane są wszelkie potrzebne substancje dla dalszego rozwoju dziecka
 • funkcję wydalniczą – substancje zbędne dla płodu przekazywane są do krwiobiegu matki i wtedy sposób wydalane
 • funkcję oddechową – powoduje dostarczanie tlenu do płodu

14 tydzień ciąży – jak o siebie w odpowiedni sposób dbać

Dbanie o swoje ciało i o swój organizm w tym czasie jest niezwykle istotne. Z względu na to, że ciało kobiety w tym czasie diametralnie się zmienia, czyli pojawiają się różnego rodzaju rozstępy oraz przebarwienia. Warto zacząć stosować odpowiednie produkty do pielęgnacji ciała. Natomiast istotne jest to, aby były one w jak największym stopniu pochodzenia naturalnego. Nie powinno się używać kosmetyków, które są w dużym stopniu syntetyczne, jak również takie, które mają charakterystyczne zapachy, bowiem zapachy w tym okresie bardzo uwrażliwiają kobietę. Kosmetyki stosowane przez kobiety w ciąży nie powinny mieć w swoim składzie wyciągu z soi, a także olejków sojowych. Gdyż mogą wpływać one na jeszcze większe przebarwienia na skórze. Oprócz tego bardzo istotne jest, aby ograniczyć lakierowanie włosów, bądź malowanie paznokci, ponieważ substancje zawarte w tych produktach mogą wpływać negatywnie na dalszy rozwój płodu. W 14 tygodniu, jak również w całej ciąży zaleca się korzystanie z kosmetyków na bazie rumianku. Bowiem rumianek ma nie nie tylko właściwości pielęgnacyjne, ale przede wszystkim zdrowotne i lecznicze. Rumianek wykorzystywany jest przez setki lat, korzystały z niego zarówno nasze prababcie, jak i my w obecnych czasach. Rumianek wpływa dobrze na dolegliwości związane z okresem ciąży, łagodzi jej skutki uboczne. Z kolei stosowanie wywaru z rumianku wpływa na zredukowanie uczucia mdłości, ale również na pomaga przy zapaleniu pęcherza moczowego, nadwrażliwości sutków oraz infekcji dróg płciowych. 

Kobieta w 14 tygodniu ciąży może również dbać o siebie wykonując odpowiednią aktywność fizyczną. Do szczególnie zalecanych ćwiczeń należy zaliczyć przede wszystkim ćwiczenia oddechowe, które charakteryzują się małą intensywnością, aby nie powodować zbyt dużego obciążenia organizmu. W związku z tym warto skupić się w szczególności na aktywnościach fizycznych, które nie tylko kształtują odpowiednią postawę ciała, a także usprawniają układ krążenia. Można tutaj zaliczyć przede wszystkim pływanie oraz jogę. Bowiem joga i pływanie w znacznym stopniu pomaga zniwelować bóle kręgosłupa. Aczkolwiek kobiety, które decydują się na pływanie w okresie ciąży muszą bardzo uważać, aby zapobiegać ewentualnym, pojawiającym się basenowym infekcjom bakteryjnym. W związku z tym, aby w sposób bezpieczny korzystać z basenu w tym czasie, należy przestrzegać zasad higieny i po wyjściu z basenu natychmiast wziąć prysznic. Należy również używać jednorazowych nakładek na deskę sedesową oraz siadać na ławkę w przebieralni wyłącznie po uprzednim położeniu swojego ręcznika. Na terenie basenu należy także chodzić wyłącznie w swoich własnych klapkach, ponieważ tylko wtedy nie będzie pojawiało się ryzyko wystąpienia grzybicy. 

Sending
Ocena artykułu
5 (13 głosy)
Autor
Joanna Zak