15 tydzień ciąży – objawy, dolegliwości, rozwój płodu

access_time24.04.2020
15 tydzień ciąży

W 15 tygodniu ciąży dziecko reaguje już na światło, dźwięk, smak. Rozpoczyna się czas na jego edukację estetyczną: należy włączyć dziecku przyjemną muzykę, porozmawiać z nim. W 15 tygodniu ciąży waga dziecka jest już większa i wynosi około 60 gramów, jego wzrost to około 10 cm. Pod względem wielkości wygląda jak duża pomarańcza. Ciążą 15 tydzień oznacza początkowy etap drugiego trymestru ciąży. 15 tydzień ciąży, który to miesiąc? To 4 miesiąc ciąży.

15 tydzień ciąży objawy

W ciągu 15-16 tygodni od poczęcia macica już opuszcza miednicę, a u szczupłych kobiet zaczyna być widoczny zaokrąglony brzuch. Ale staje się najbardziej zauważalny od 18-20 tygodni ciąży. Na początku piątego miesiąca ciąży niektóre kobiety, zaczynają odczuwać ruchy płodu w brzuchu. Przy ciąży objawy 15 tygodnia wiążą się z macicą, która stopniowo rośnie i zaczyna wywierać coraz większy nacisk na narządy jamy brzusznej. Przy nagłych ruchach kobieta może odczuwać ból, ale nie powinno to powodować niepokoju u przyszłej matki.

Do 15 tygodnia ciąży kobiety z reguły przybierają na wadze od 2 do 4,5 kg. W tym okresie rozwijające się dziecko potrzebuje coraz więcej składników odżywczych, więc organizm matki pracuje w trybie przyspieszonym. Aby uzupełnić energię, należy zadbać o odprężenie i prawidłowe odżywianie. Jeśli ciężarna kobieta nie ma przeciwwskazań do aktywności fizycznej, może wykonywać zestaw ćwiczeń przeznaczony specjalnie dla ciężarnych, aby wzmocnić mięśnie krocza i nauczyć się, jak prawidłowo oddychać.

W 15 tygodniu ciąży objawy powodują konieczność zmiany pozycji ciała. Macica powiększa się i w pozycji leżącej wywiera nacisk na ważne naczynia krwionośne, dlatego dziecko może otrzymać mniej krwi i mniej korzystnych substancji. Kobieta powinna przyzwyczajać się do spania na boku z poduszką za plecami, w tym momencie jest to najbezpieczniejsza pozycja.

15 tydzień ciąży objawy
Fot. 15 tydzień ciąży – jakie są objawy ?

Ciąża objawy w 15 tygodniu wywołuje również na twarzy, a także w dowolnej części ciała, mogą pojawić się charakterystyczne plamy. Szczególnie charakterystyczna jest linia pigmentu, która rozciąga się od pępka w dół. Plamy pigmentacyjne, które pojawiają się na obszarach ciała i twarzy, oczywiście powodują wiele niepokoju u przyszłej matki, ponieważ chce ona dobrze wyglądać w tym okresie.Trzeba jednak pamiętać, że mają one charakter tymczasowy.

Obrzęk nóg i stóp. Jednym z objawów charakterystycznych dla 15 tygodnia ciąży jest obrzęk stóp, nóg, a czasem rąk. Dzieje się tak, gdy organizm zaczyna zatrzymywać płyn i jest to częste zjawisko w czasie ciąży. Przyczyną obrzęku stóp może być również hormon polipeptydowy (relaksyna), który rozluźnia więzadła stóp, powodując obrzęk. Aby to zniwelować, można zrobić sobie chłodną kąpiel stóp. W miarę możliwości starać się siedzieć z nogami w górze. 

15 tydzień ciąży – co dzieje się z dzieckiem?

W 15 tygodniu ciąży od poczęcia głowa i szyja dziecka są stopniowo prostowane z powodu rozwoju mięśni pleców. Ciało dziecka szybko rośnie. Podczas gdy jego powieki są zamknięte, a usta i nozdrza otwarte. Dziecko może już ssać palec i połykać płyn owodniowy. Uszy dziecka są w pełni rozwinięte, więc rodzice mogą się już z nim komunikować. Szkielet dziecka staje się coraz bardziej trwały, chrząstka zamienia się w kości (aż 300 z nich). Po urodzeniu wiele z nich będzie rosło razem, a liczba kości zmniejszy się o prawie jedną trzecią.

Nerki nadal się formują. Zaczynają wydalać mocz, dzięki czemu płyn owodniowy jest stale uzupełniany. Ruchy dziecka stają się bardziej aktywne. Od 15 tygodnia ciąży zaczyna się tworzyć warstwa tłuszczu, która po urodzeniu pomoże utrzymać dziecku normalną temperaturę ciała. Wkrótce dzięki niej jego skóra zostanie wygładzona, a naczynia krwionośne staną się mniej widoczne.

Dla ciąży 15 tygodniowej następuje aktywna formacja mózgu. Komórki nerwowe nadal dzielą się i stopniowo zaczynają koordynować działania płodu. Pęcherzyk żółciowy wydziela żółć do jelit. Pracują gruczoły potowe i pęcherz. Dziecko może, więc oddawać mocz kilka razy dziennie w płynie owodniowym. W 15 tygodniu ciąży organizm chłopców zaczyna wytwarzać testosteron. Poprawnie wykształciły się narządy płciowe zarówno chłopców, jak i dziewcząt.

15 tydzień ciąży ubranka
fot. 15 tydzień ciąży – ubranka dla przyszłego dziecka

15 tydzień ciąży dolegliwości, jaki odczuwa kobieta

W przypadku większości kobiet 15 tydzień ciąży i ogólnie drugi trymestr przebiegają spokojnie. W tej chwili trzeba, jeżeli zdrowie kobiety pozwala, chodzić jak najwięcej i prowadzić aktywny tryb życia. Dolegliwości, które matka może odczuwać w 15 tygodniu ciąży, bywają bardzo różne.

W 15 tygodniu ciąży dolegliwości, które mogą przeszkadzać lub zaniepokoić ciężarną kobietę:

  • Pocenie się może wzrosnąć. Wynika to ze zwiększonej objętości płynu w organizmie, nie ma tu nic niebezpiecznego.
  • Nawiasem mówiąc, z tego samego powodu może pojawić się wydzielina z dróg rodnych. Jeśli jej konsystencja, barwa i zapach są normalne, nie trzeba się martwić. Możliwa jest jasnoczerwona wydzielina w śluzie, która pojawia się po stosunku seksualnym. Szczególnie często, gdy kobieta ma erozję szyjki macicy. To nie jest powód do paniki, błona śluzowa kobiety w ciąży staje się bardziej wrażliwa, łatwo ulega uszkodzeniu. Jeśli krwawienie jest obfite i towarzyszy mu ból, należy natychmiast skontaktować się z ginekologiem.
  • Mogą wystąpić lekkie krwawienie z nosa lub z dziąseł. Ponownie winna jest krew, której objętość wzrosła. Zwiększone krążenie krwi zwiększa obciążenie naczyń, w tym dziąseł i zatok, stąd krwawienie.
  • Pojawia się częstsze parcie na pęcherz, dlatego trzeba częściej chodzić do toalety.
  • Zaparcia, są normalne, ponieważ rosnąca macica, może ściskać jelita.
  • W 15 tygodniu ciąży rosnąca macica, może prowadzić do pojawienia się duszności. Macica naciska na przeponę, a kobieta może nie mieć wystarczającej ilości powietrza.
  • Ból dolnej części pleców. W 15 tygodniu ciąży dolegliwości to także niewielki ból pleców. Lekarze doradzają, aby monitorować swoją postawę i nosić buty na niskich obcasach. Lekkie ćwiczenia fizyczne mające na celu wzmocnienie mięśni pleców mogą również złagodzić te przykre dolegliwości.
  • Gwiazdki na nogach. Podczas ciąży występują zmiany w krążeniu krwi, całkowita objętość krążącej krwi wzrasta, więc cienkie czerwone naczynia włosowate mogą pojawić się na twarzy lub nogach. Aby poprawić krążenie i zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się rozszerzonych naczyń włosowatych (gwiazdek), trzeba ćwiczyć regularnie i podnosić nogi tak często, jak to możliwe.
  • Zakażenie dróg moczowych. Podczas ciąży zwiększa się ryzyko infekcji dróg moczowych. Jeśli kobieta odczuwa ból podczas oddawania moczu, ma gorączkę, powinna skontaktuj się z lekarzem. Lekarz może przepisać leczenie antybiotykami, aby infekcja nie rozprzestrzeniła się na pęcherz lub nerki.

USG płodu w 15 tygodniu ciąży

Ultradźwięki to jedna z najbardziej pouczających metod określania parametrów rozwoju płodu. Są często przepisywane przez ginekologa, jeśli istnieją wątpliwości, co do  przebiegu ciąży. Za pomocą aparatu ultrasonograficznego lekarz może powiedzieć, co czuje dziecko i jakie jest jego otoczenie. Zdjęcie w 15 tygodniu ciąży pokażą rozmiar i masę ciała dziecka, ilość płynu owodniowego i stan łożyska.

Sending
Ocena artykułu
5 (5 głosy)
Autor
Joanna Zak