22 tydzień ciąży – dowiedz się jak rozwija się dziecko i jakie objawy mogą teraz towarzyszyć ciężarnej

access_time26.04.2020
22 tydzień ciąży

Rozpędzasz się w drugą połowę ciąży i słyszysz z każdej strony, że „teraz to już z górki”? Teoretycznie może tak być.

Druga połowa ciąży jest dla większości kobiet tą łatwiejszą częścią, bo ustępują poranne mdłości i ogólne uczucie zmęczenia oraz rozbicia. Nie jest to jeszcze ostatni trymestr, w którym dominuje zmęczenie wynikające z dużego brzucha, bóli kręgosłupa oraz puchnących nóg, więc wiele kobiet wskazuje, że okres między 18 a 25 tygodniem jest najlepszym momentem ciąży.

Pamiętaj jednak, że w Twoim organizmie dalej zachodzą trudne procesy i dużo odpoczywaj!

Ciąża 22 tydzień – co się dzieje z dzieckiem?

Twoje dziecko wygląda już jak miniaturowy noworodek! Prawdopodobnie udało Wam się już poznać jego płeć, ale jeżeli do tej pory lekarz nie miał pewności to teraz jeżeli dziecko dobrze ułoży się w czasie USG na pewno dowiesz się, czy nosisz pod sercem chłopca, czy dziewczynkę.

Ciało dziecka stało się proporcjonalne względem kończyn, wciąż największa jest głowa, ale maleństwo ma już w pełni wykształconą twarz. Zaczyna robić miny, uśmiecha się i marszczy brwi. Na tą chwilę dziecko nie ma jeszcze wykształconej kości nosowej, ale podczas USG 3D można mimo wszystko odkryć już podobieństwo maleństwa do rodziców.

Ciało dziecka pokrywają teraz widoczne włoski! Ma brwi, rzęsy, a nawet delikatne włosy na głowie. Wykształciły mu się także paznokcie u rąk i nóg. Skóra dziecka jest wciąż bardzo delikatna, ale z dnia na dzień staje się coraz grubsza i zaczyna się pod nią gromadzić tkanka tłuszczowa.

Właśnie w 22 tygodniu ciąży dziecko może być bardzo ruchliwe! Ma w brzuchu wciąż dużo miejsca, a musi ćwiczyć swoje mięśnie, więc możesz ciągle czuć jego ruchy. Nawet pierworódki powinny w tym tygodniu nie mieć już wątpliwości, kiedy czują ruchy dziecka, a kiedy po prostu burczy im w brzuchu. Natomiast kobiety, które miały nadwagę przed ciążą zaczynają najczęściej w 22 tygodniu czuć ruchy dziecka. Oczywiście nie przejmuj się chwilami, w których nie czujesz nic – najpewniej dziecko po prostu wtedy śpi. Jego poziomy aktywności powinny występować naprzemiennie. Może nawet zauważysz jakiś rytm dnia, który kształtuje się maluszkowi. Pamiętaj jednak, że po porodzie może on jeszcze wiele razy się zmieniać.

22 tydzień ciąży rozwój płodu
Fot. 22 tydzień ciąży a rozwój płodu

Również organy wewnętrzne dziecka zaczynają teraz mocno się rozwijać – trzustka rozpoczyna produkcję insuliny, a wątroba bilirubiny. Organizm dziecka wytwarza też potrzebne do prawidłowego funkcjonowania białe i czerwone krwinki.

U dziecka mogą również pojawiać się pierwsze czkawki, które będziesz odczuwać jak regularne, rytmiczne uderzenia. Nie martw się! Czkawka występuje na tym etapie u większości dzieci, ponieważ rozwija się przepona. Nie jest ona dla maluszka szczególnie uciążliwa, a Ty z pewnością z czasem się do niej przyzwyczaisz.

22 tydzień ciąży – który to miesiąc? Ile waży dziecko?

22 tydzień ciąży to już piąty miesiąc! Więc naprawdę połowa jest za Tobą! Pamiętaj, że jest to także ostatni moment na wykonanie USG połówkowego, więc jeżeli Twój lekarz jeszcze go nie przeprowadził to dopytaj dlaczego.

Twoje dziecko ma już ok. 28 cm i waży ok. 450 gramów.

22 tydzień ciąży a waga mamy

Twoje spodnie mogą robić się coraz ciaśniejsze, ale pamiętaj, że to nie jest moment na stosowanie żadnych diet. Do tego czasu ciężarne tyją średnio 4-6 kg, ale pamiętaj, że każdy organizm jest inny i to lekarz powinien kontrolować Twoją wagę – jeżeli wg niego mieścisz się w granicach i nie przytyłaś ani za dużo, ani za mało to wszystko jest w porządku.

Twój organizm ciężko pracuje, by pomóc się rozwijać małemu człowiekowi, dlatego powinnaś szczególnie dbać o zdrowe odżywianie. Jesteś już z pewnością po teście obciążenia glukozą i wiesz, czy masz cukrzycę ciążową, ale nawet jeżeli jej nie masz to zdrowa i zróżnicowana dieta z niskim indeksem glikemicznym będzie dla Ciebie idealna! Powinnaś teraz jeść często i mało, dietę opierać na węglowodanach złożonych oraz białku i warzywach.

Pamiętaj, aby jeść także produkty bogate w żelazo, bo Twoje zapasy mogą się powoli kończyć, a anemia mamy niestety z czasem przechodzi na dziecko. Dziecko urodzi się z zapasem żelaza na co najmniej 6 pierwszych miesięcy, ale często jako powód anemii u niemowląt podaje się anemię mamy w ciąży – masz więc czas, by temu zapobiegać!

Pamiętaj także o piciu wody. Prawidłowe nawodnienie jest szczególnie ważne dla dziecka, ale także dla Twojego dobrego samopoczucia. Poza tym masz szansę przy prawidłowym nawodnieniu uniknąć szybkiego początku puchnięcia nóg. Poza tym macica jest coraz większa, a ucisk na pęcherz zwiększa częstotliwość Twoich wizyt w toalecie, więc musisz pamiętać o uzupełnianiu płynów.

22 tydzień ciąży dolegliwości – czyli co słychać u mamy?

22 tydzień ciąży to czas, gdy wiele ciężarnych nabiera siły i energii, więc jeżeli tak się czujesz to świetnie, ale musisz pamiętać o odpoczynku, który jest Ci teraz bardzo potrzebny. Najlepiej, żebyś odpoczywała na leżąco, na lewym boku, bo w ten sposób macica nie uciska żyły głównej, a więc zarówno Ty, jak i dziecko macie zapewnione lepsze dotlenienie.

22 tydzień ciąży objawy
Fot. Bóle pleców mogą pojawiać się w 22 tygodniu ciąży

Wiele kobiet chwali sobie poduszki dla ciężarnych w kształcie litery C, które pozwalają na utrzymanie prawidłowej pozycji i podtrzymują kręgosłup, a w późniejszym czasie również rosnący brzuch. Możesz rozważyć zakup takiej poduszki, bo często służy ona również jako poduszka do karmienia lub kokon dla maluszka po porodzie, a więc nie jest to jednorazowy wydatek, a znacznie poprawi Twój komfort.

Zmiany zachodzą także w Twoich piersiach. Możesz czuć, że stają się większe i pełniejsze. Dobrze w tym okresie udać do doświadczonej brafitterki, która pomoże Ci dobrać biustonosz tak, aby Cię nie uciskał i nadawał się na dalsze tygodnie ciąży. Niektóre mamy szybko zauważają na koszulkach mokre plamy – to nic niepokojącego. Twoje piersi produkują pokarm już od 16 tygodnia ciąży, a w okolicach 22 tygodniach pokarm przedporodowy może dostawać się już do sutków, ale nie powinnaś się tym przejmować. Zaopatrz się we wkładki laktacyjne, które przydadzą Ci się również po porodzie i zacznij ich używać, aby unikać „mokrych wpadek”.

Nowe objawy możesz odczuwać też bezpośrednio z dróg rodnych – wydzielina z pochwy staje się w tym okresie gęstsza i jest jej więcej. Jeżeli zauważysz zmiany w jej kolorze lub zapachu skontaktuj się jak najszybciej ze swoim lekarzem.

W 22 tygodniu ciąży część kobiet zaczyna odczuwać zgagę. Niestety nie jest pocieszające, że jeżeli zacznie się ona już teraz to najprawdopodobniej zostanie z Tobą do ostatnich dni przed porodem i ulgę odczujesz dopiero, gdy brzuch zacznie się obniżać do porodu. Powodem jest po raz kolejny rosnąca macica i jej ucisk na żołądek, ale może ją nasilać również nieprawidłowa dieta, duża ilość słodyczy, a nawet złe ułożenie ciała w czasie snu.

Jest kilka domowych sposobów na radzenie sobie z tym uciążliwym objawem ciąży, ale pamiętaj by skonsultować je ze swoim lekarzem, ponieważ działanie na własną rękę (np. picie niektórych ziół) może być niewskazane. Możesz także wybrać się do apteki (lub poprosić o to bliską osobę, bo apteka nie jest szczególnie bezpiecznym miejscem dla kobiety ciężarnej) i dopytać o bezpieczne dla kobiet w ciąży środki bez recepty na zgagę.

22 tydzień ciąży przyniesie Ci też nowość – skurcze Braxtona – Hicksa czyli tzw. skurcze przepowiadające. Macica zacznie trenować do porodu, ale bez obaw – nie pomylisz tych skurczów z właściwymi, ponieważ są one o wiele lżejsze i bardzo nieregularne.Trwają w granicach 30-60 sekund i tak, jak niespodziewanie się pojawiają, tak nagle ustępują. Skurcze przepowiadające powinny być bezbolesne lub powodować delikatne mrowienie. Jeżeli czujesz, że skurcze przybierają na sile, stają się regularne i towarzyszy im silny ból natychmiast udaj się do szpitala!

W 22 tygodniu utrzymuje się także rozkojarzenie i trudności z pamięcią u większości ciężarnych. Nie powinnaś się tym przejmować, bo najpewniej po porodzie wszystko wróci do normy!

Sending
Ocena artykułu
5 (17 głosy)
Autor
Joanna Zak