18 tydzień ciąży – objawy, dolegliwości, rozwój dziecka

access_time25.04.2020
18 tydzień ciąży

18 tydzień ciąży to okres, w którym nasz maluszek osiąga długość do piętnastu centymetrów i wagę nawet dwustu gramów. To wciąż bardzo niewiele, jednak przyszłe mamy z pewnością zainteresuje fakt, że to właśnie w tym okresie dziecko zaczyna swoimi proporcjami bardziej przypominać noworodka. W jego organizmie zachodzą intensywne zmiany, a Ty także zaczynasz odczuwać pewne dolegliwości typowe dla tego okresu ciąży. Co jeszcze warto wiedzieć o tym tygodniu ciąży? 

18 tydzień ciąży – który to miesiąc ciąży?

18 tydzień ciąży to szesnasty tydzień życia dziecka. Jest to jednocześnie początek piątego miesiąca oraz połowa drugiego trymestru. 

18 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W tym okresie zachodzą bardzo istotne zmiany w życiu płodowym maluszka. Przede wszystkim zaczyna ono coraz bardziej upodabniać się do noworodka. Dzieje się tak za sprawą silnego rozwoju dłoni i stóp, które praktycznie są już uformowane, a na dodatek pokrywają się liniami papilarnymi, które są unikalne dla każdego człowieka. Na skórze dziecka zaczyna pojawiać się tak zwany werniks, który razem z delikatnymi włoskami (languo) chroni skórę płodu przed działaniem wód płodowych. Pod skórą wciąż odkłada się tłuszcz, jednak ona sama pozostaje przezroczysta i bardzo cienka. 

18 tydzień ciąży to także moment, kiedy w rdzeniu kręgowym i mózgu płodu zachodzi mielinizacja zakończeń nerwowych. Co to oznacza? Zakończenia nerwowe naszego dziecka pokrywają się osłonkami mielinowymi, które stanowią mechaniczną ochronę komórek nerwowych. Proces ten jest długotrwały – będzie trwał przez całą resztę ciąży i zakończy się w pierwszym roku życia dziecka. 

W tym okres nasz maluch regularnie trenuje oddychanie. Jego płuca wciąż wypełnione są płynem owodniowym, jednak klatka piersiowa regularnie podnosi się i opada. Ten trening ciała odbywa się poza regularnym dostarczaniem tlenu, który dziecko otrzymuje za pośrednictwem matki. Jest on dostarczany tętnicami wraz z krwią, a jego wymiana odbywa się w łożysku. 

18 tydzień ciąży to okres, w którym intensywnemu rozwojowi ulega także układ pokarmowy naszego malucha. Trzustka i wątroba są już rozwinięte i działają, a ta ostatnia zaczyna wydzielać sok żółciowy. Także jelita nieustannie się rozwijają i zaczynają ćwiczyć pierwsze ruchy robaczkowe, które będą niezbędne do strawienia pierwszych posiłków po przyjściu dziecka na świat. 

Z pewnością możesz już wyczuć pewne regularne zmiany w aktywności dziecka. Wynika to z faktu, że zaczyna ono powoli żyć zgodnie z rytmem dobowym. Najprawdopodobniej będzie bardziej aktywne tuż po Twoim przebudzeniu, jednak niekiedy nie wykazuje żadnej aktywności. Są to momenty, w których maluch najprawdopodobniej śpi. Nauka rytmu dobowego dziecka jest bardzo ważna, dlatego że w razie ewentualnych nieprawidłowości będziesz mogła szybko zareagować.

18 tydzień ciąży brzuch
Fot. 18 tydzień ciąży

18 tydzień ciąży – waga i brzuch mamy

18 tydzień ciąży to okres, w którym Twój brzuch staje się coraz bardziej zaokrąglony i widoczny. Macica rośnie i podchodzi coraz wyżej, dlatego prawdopodobnie jesteś już w stanie wyczuć ją nieco poniżej pępka. Zwykle w tej chwili nikt już nie może mieć wątpliwości co do Twojego stanu. Warto jednak zaznaczyć, że wielkość brzucha jest kwestią bardzo indywidualną. Niektóre matki w osiemnastym tygodniu ciąży wciąż mają niewielki, a czasem wręcz ledwie widoczny brzuszek. W innych przypadkach może być on wyjątkowo duży. Jeżeli czujesz, że rozmiary Twojego brzucha odstają od statystycznych opisywanych w poradnikach – nie martw się. U każdej kobiety jest to bardzo indywidualna kwestia, która wynika z wielu czynników, także tych genetycznych, na które nie ma wpływu nasza waga ani tryb życia. 

Jednym z częstych błędów, których należy unikać na tym etapie jest objadanie się. Wbrew powtarzanym od pokoleń mitom ciąża nie jest okresem, w którym powinnaś jest za dwoje. Warto rozsądnie dobierać jadłospis, aby nie przysporzyć sobie niepotrzebnych zapasów tłuszczu. Warto zaznaczyć, że 18 tydzień ciąży to okres, w którym możesz odczuwać wzmożony apetyt, dlatego warto spożywać nieco więcej niewielkich porcji jedzenia. Na tym etapie ciąży powinnaś przytyć od około trzech i pół do pięciu kilogramów. Jeżeli zauważyłaś, że przyrost wagi jest większy, postaraj się ograniczyć ilość spożywanych kalorii. 

18 tydzień ciąży rozwój płodu
Fot. Rozwój dziecka w 18 tygodniu ciąży

18 tydzień ciąży – dolegliwości

18 tydzień ciąży to moment, w którym dziecko doświadcza intensywnego rozwoju, jednak Twoje ciało również zaczyna się zmieniać. W wyniku tych zmian możesz doświadczać pewnego rodzaju nieprzyjemnych dolegliwości. Z najbardziej powszechnych mogą pojawić się:

  • objawy zgagi – pieczenie w przełyku czy odbijanie się to nieprzyjemne konsekwencje naciskania macicy na żołądek. W tym okresie warto zrezygnować ze spożywania ciężkostrawnych potraw. Powinno to w pewien sposób zredukować objawy. 
  • zwiększona ilość wydzieliny pochwowej – generuje to nie tylko dyskomfort, ale także sprzyja niebezpiecznym infekcjom, które objawiają się ciemnymi upławami i swędzeniem. Pamiętaj, aby w tym okresie zwrócić szczególną uwagę na higienę okolic intymnych. Stosuj właściwe kosmetyki, które zmniejszą ryzyko infekcji oraz nieprzyjemne odczucia. 
  • pogorszenie się pamięci – w tym okresie ciąży w Twoim organizmie następują dynamiczne zmiany hormonalne oraz zmiany w krążeniu krwi. Mogą one powodować problemy z pamięcią oraz mniejsze lub większe problemy ze skupieniem uwagi. Jest to zupełnie normalny proces, który po porodzie powinien bezpowrotnie minąć. Tymczasem postaraj się zapisywać wszystkie ważniejsze informacje w widocznym miejscu. Pomoże to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. 
  • bóle pleców – powiększająca się macica a w rezultacie rosnący brzuch sprawiają, że środek ciężkości w Twoim ciele ulega zmianom. Wpływa to na obciążenie kręgosłupa, które może skutkować bólem pleców. Aby złagodzić dolegliwości, staraj się dużo odpoczywać. Jeżeli masz taką możliwość poproś partnera o masaż pleców, który powinien przynieść tymczasową ulgę. 
  • obrzęki – w osiemnastym tygodniu ciąży możesz spodziewać się nadmiernego odkładania się wody w organizmie, co niekiedy skutkuje nieprzyjemnymi obrzękami, powiększaniem się piersi czy nawet wzrostem wagi. Nie powinnaś jednak przesadnie się tym przejmować, ponieważ nie wynika ona ze wzrostu tkanki tłuszczowej w związku z czym nie wymaga odchudzania. Tymczasowo możesz pomóc sobie pijąc duże ilości wody. Po porodzie, kiedy obrzęki ustąpią, waga powinna wrócić do normy. 

18 tydzień ciąży – badania, które warto wykonać 

18 tydzień ciąży to moment, w którym należy wykonać wszystkie badania zlecone przez lekarza. Należy przygotować się na:

  • morfologię krwi
  • cytologię
  • badanie czystości pochwy
  • analizę moczu
  • usg

18 tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

18 tydzień ciąży to czas, w którym powinnaś zacząć zwracać wzmożoną uwagę na dobową aktywność dziecka. Wszelkie zmiany w jego zachowaniu – nadmierna ruchliwość lub, wręcz przeciwnie, brak aktywności należy w trybie natychmiastowym skonsultować z lekarzem. W przypadku nagłej zmiany specjaliści rekomendują szybkie udanie się na ginekologiczną izbę przyjęć w najbliższym szpitalu. 

Sending
Ocena artykułu
5 (15 głosy)
Autor
Joanna Zak