28 tydzień ciąży- jestem coraz bliżej!

access_time07.01.2021
28 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży to nieustanny wzrost zarówno dziecka, jak i mamy. Ciążowy brzuszek jest już dobrze widoczny, możemy więc chwalić się nim przed znajomymi. Bardzo częste ruchy maleństwa pozwalają kobiecie na nawiązywanie z nim bliskości już teraz! Przyjrzyjmy się więc temu, co zmienia się w 28 tygodniu ciąży, zarówno w rozwoju dzieciątka, jak i w organizmie mamy.

28 tydzień ciąży- objawy

Ciąża w 28 tygodniu jest już bardzo widoczna zarówno dla mamy, jak i dla otoczenia. Powiększający się stale obwód brzucha nieustannie przypomina o rozwijającym się w nim nowym życiu. W najwyżej położonej części brzuszka ciążowego znajduje się tzw. dno macicy. Wysokość, na jakiej ono się znajduje, może posłużyć do orientacyjnej oceny, z którym tygodniem ciąży mamy do czynienia. Ciąża w 28 tygodniu to moment, w którym dno macicy znajduje się ok. 2-3 palce powyżej pępka mamy, co ona sama może z łatwością wyczuć. Dziecko w tym okresie jest zwykle bardzo ruchliwe i rzadko pozostaje w stanie spoczynku dłużej niż 10 minut. Przyszła mama często może też określić, w którym miejscu znajduje się dana część ciała dziecka. Jest to bardzo ekscytujące doświadczenie, pozwalające na przygotowanie się do narodzin potomka.

28 tydzień ciąży objawy
Fot. 28 tydzień ciąży – objawy

28 tydzień ciąży- dolegliwości towarzyszące

Pomimo ustąpienia dolegliwości z początku ciąży, 28 tydzień nie jest ich zupełnie pozbawiony. W okresie tym powiększający się brzuch może być sporym utrudnieniem, szczególnie dla filigranowych kobiet. Stanowi on dodatkowe obciążenie, które szczególnie może nasilać dolegliwości bólowe kręgosłupa. Ważne jest, by unikać dźwigania ciężkich przedmiotów i chodzenia w butach na wysokim obcasie. Istotna jest też regularna aktywność fizyczna, szczególnie ćwiczenia rozciągające, które rozluźnią spięte mięśnie i zmniejszą dolegliwości. Warto zadbać też o właściwą higienę snu, m.in. unikać należy miękkich materacy a wybierać raczej te twardsze. Pomocą w bólach kręgosłupa może być też spanie na boku, z poduszką włożoną między kolana.

Kolejną dolegliwością ciąży 28 tygodnia są obrzęki. Ich pojawienie się w tym okresie związane jest z nadmiarem wody w organizmie i trudnością w przepływie krwi w żyłach. Zwykle obejmują one dłonie i kostki i przy prawidłowym ciśnieniu tętniczym krwi, nie stanowią powodu do zmartwień. Spędzanie czasu z uniesionymi stopami może zmniejszyć nasilenie dolegliwości.

Warto pamiętać, by nie przemęczać organizmu, ale stosować umiarkowaną aktywność fizyczną. Bardzo dobrym pomysłem są spokojnie spacery, które poprawią samopoczucie mamy i pozytywnie wpłyną na jej zdrowie.

28 tydzień ciąży- co słychać u maluszka?

Nasze dziecko w 28 tygodniu waży już około 1 kg i ma mniej więcej 25 cm długości. Potrafi już też zamykać i otwierać oczy!

Ciąża w 28 tygodniu to bardzo ważny okres dla rozwijającego się dziecka. Właśnie wtedy rozpoczynają się najważniejsze dla życia dziecka zmiany w układzie oddechowym. Płuca rozwijają się, przyjmując budowę pęcherzykową, która jest docelowym etapem ich rozwoju. Szczególnie istotne jest to w przypadku ciąży zagrożonej, gdyż w 28 tygodniu możemy już podać glikokortykosteroidy, przyśpieszając dojrzewanie płuc. Dzięki temu nasze dziecko ma duże szanse na przeżycie, gdyby zaszła konieczność zakończenia ciąży na tym etapie.

Nasze dzieciątko ma też dobrze wykształcony tzw. meszek płodowy. Są to króciutkie włoski, pokrywające całe ciało dzieciątka. Oprócz tego coraz lepiej reaguje na bodźce, które dochodzą do niego ze świata zewnętrznego. Dzięki wspomnianemu już otwieraniu i zamykaniu oczu dziecko zaczyna reagować na zmiany światła w otoczeniu mamy, co pozwala mu wczuć się w rytm dobowy jej funkcjonowania.

28 tydzień ciąży- waga i wzrost, czyli wizyta u lekarza

Kolejna obowiązkowa wizyta u ginekologa powinna odbyć się w 28 tygodniu ciąży. Lekarz zbiera wówczas wywiad z ciężarną, pytając o dolegliwości, ruchy dziecka, infekcje od ostatniej wizyty itp. Sprawdzana jest również waga kobiety, mierzone jest ciśnienie tętnicze krwi, wysłuchiwane tętno płodu. Przyszła mama ma wtedy możliwość zadania wszelkich pytań, które pojawiają się naturalnie, wraz ze zbliżającym się terminem porodu.

W czasie tej wizyty lekarz ginekolog powinien otrzymać, zlecone wcześniej, wyniki badań laboratoryjnych. Na tym etapie oceniana jest morfologia krwi obwodowej, w której dopatrujemy się cech m.in. niedokrwistości. Wykonywane jest też badanie ogólne moczu, dzięki któremu możemy ocenić występowanie infekcji układu moczowego i, w razie konieczności, włączyć odpowiednie leczenie. W przypadku, gdy nie został wcześniej zlecony, w 28 tygodniu ciąży należy wykonać doustny test obciążenia glukozą (OGTT). Polega on na pobraniu krwi i oznaczeniu w niej poziomu cukru. Następnie kobieta pije specjalny roztwór glukozy i siada spokojnie w poczekalni. Po godzinie i po dwóch ponownie zostaje pobrana krew do badań. Test ten pozwala na wykrycie cukrzycy u ciężarnej i wdrożenie odpowiedniego leczenia, które pozwoli uniknąć groźnych powikłań tej choroby.

28 tydzień ciąży rozwój płodu
Fot. 28 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Na tym etapie warto też rozpocząć spotkania z położną, która rozwieje wątpliwości ciężarnej. Odpowie ona na pytania dotyczące porodu, połogu, pierwszych dni z maluszkiem w domu i wiele, wiele innych. Przyszła mama powinna też porozmawiać z nią na temat karmienia piersią, jeśli planuje je po porodzie. Nawiązanie więzi z położną jest szczególnie ważne, gdyż to ona będzie nam towarzyszyć w okresie połogu, gdy już znajdziemy się w domu z dzieckiem. Dobre relacje ułatwią rozmowy na często krępujące tematy, a położnej pomogą udzielić nam odpowiedniego wsparcia.

28 tydzień ciąży- mamo, widzisz mnie?

Badanie ultrasonograficzne (USG) jest tym najbardziej wyczekiwanym podczas ciąży. Możemy na nim zobaczyć, jak wygląda nasze dzieciątko, jak się rusza, dowiedzieć się więcej o jego stanie zdrowia. 28 tydzień ciąży to pierwszy, od którego wykonuje się tzw. USG trzeciego trymestru. Oceniany jest w nim szereg parametrów, które świadczą o przebiegu ciąży i stanie zdrowia maluszka. W badaniu w trzecim trymestrze bardzo wnikliwie oceniane są wszystkie elementy budowy płodu:

  • czaszka- sprawdzany jest jej kształt, wielkość i budowa
  • twarz- dzięki USG, lekarz może nam pokazać, jak wygląda twarz naszego dzieciątka!
  • mózgowie- oceniany jest rozwój układu nerwowego naszego dziecka
  • kręgosłup
  • klatka piersiowa- oceniamy szczególnie serduszko dziecka
  • brzuszek- w USG pięknie widać narządy płodu
  • pęcherz moczowy i nerki
  • kończyny

Lekarz w trakcie USG mierzy także obwód głowy, obwód brzucha i długość kości udowej naszego dziecka. Te parametry umożliwiają przybliżoną ocenę wagi dziecka. Możemy na ich podstawie ocenić także zgodność wieku ciąży, wyznaczonego na podstawie daty ostatniej miesiączki, z tym z USG. Jeśli istnieją duże rozbieżności pomiędzy nimi, lekarz może właściwie zareagować, np. kierując pacjentkę do odpowiedniego ośrodka, który dalej poprowadzi jej ciążę.

28 tydzień ciąży to piękny czas, w którym przyszli rodzice coraz więcej myślą o swojej nowej roli. Widząc i czując ruchy dziecka, nawiązują z nim szczególną więź, która rozwinie się jeszcze bardziej, gdy dzieciątko już przyjdzie na świat. Warto spędzić te chwile na rozmowach, wspólnym wybieraniu rzeczy dla dziecka, urządzaniu jego pokoju i tym wszystkim, co buduje między nami więź.

Sending
Ocena artykułu
5 (14 głosy)
Autor
Joanna Zak