32 tydzień ciąży- czego się spodziewać?

access_time11.01.2021
32 tydzień ciąży

Trzydziesty drugi tydzień rozpoczyna tak ważny ósmy miesiąc ciąży . Przyszła mama jest na ostatniej prostej do powitania na świecie upragnionego maleństwa. W tym wyjątkowym czasie, pełnym radości i wątpliwości zarazem – w ciele ciężarnej następuje wiele kluczowych dynamicznych zmian. Dziecko powoli przygotowuje się do przyjścia na świat. Następuje intensywny rozwój płodu, a jego ruchy stają się wyraźne i zdecydowanie silniejsze. Czego więc dokładnie może się spodziewać przyszła mama w 32 tygodniu ciąży? 

32 tydzień ciąży – zmiany zachodzące u brzemiennej

Na początku ósmego miesiąca ciąży u brzemiennej może nastąpić spadek nastroju. Dzieje się tak, ponieważ dziecko zajmuje coraz więcej miejsca w macicy. Przyrost wagi płodu jest na tyle odczuwalny, że przyszła mama doznaje tego fizyczne skutki na sobie. Podczas tego procesu brzuch staje się zdecydowanie większy, a macica rozciągnięta jest w kierunku żeber. U przyszłej mamy może wystąpić szereg dokuczliwości fizycznych, które jednak nie powinny jej niepokoić. 

W tym czasie ciężarna może czuć się inaczej niż dotychczas. W jej ciele dzieje się coś, czego do tej pory nie znała. Brzemienną mogą trapić obawy czy niepokój. Jest to reakcja zupełnie naturalna i zrozumiała. To czas próby cierpliwości dla oczekującej

32 tydzień ciąży objawy
Fot. 32 tydzień ciąży – objawy

Jakich więc symptomów może spodziewać się przyszła mama w 32 tygodniu ciąży?

 • Przyrost wagi i zwiększona objętość brzucha sprawiają, że na nowo trzeba nauczyć się współgrać ze swoim ciałem. Poznanie swoich ograniczeń sprawi, że brzemienna poczuje się bardziej komfortowo w swoim ciele i zacznie sprawniej funkcjonować na co dzień, z korzyścią dla siebie. 
 • Ucisk na pęcherz i nietrzymanie moczu – oba zjawiska są zupełnie naturalne i z fizjologicznego punktu widzenia – normalne w tym wyjątkowym czasie. Nietrzymanie moczu dokucza wielu ciężarnym i w żadnym wypadku nie jest to powód do wstydu. Dzieje się tak za sprawą macicy uciskającej pęcherz. Z pomocą przychodzą ćwiczenia mięśni Kegla oraz środki higieniczne dostępne w aptekach.
 • Pojawia się w niewielkiej ilości fizjologiczna wydzielina z pochwy, zamykająca ujście macicy do czasu porodu. Czop śluzowy nie powinien niepokoić przyszłej mamy, ponieważ zabezpiecza on wejście do macicy przed szkodliwymi czynnikami. Dziecko może rozwijać się więc bez przeszkód. Przeważnie ma jasny biały odcień i lekko ciągnącą się konsystencję. Warto obserwować jego kolor i zapach, by mieć pewność, że ciąża przebiega prawidłowo. 
 • Ze względu na zwiększoną objętość płynów w organizmie  – przyszła mama może odczuwać bolesność, skurcze oraz obrzęki nóg. Tym bardziej więc warto poświęcić swój czas na odpoczynek i chwilę relaksu. Wypoczęte rozluźnione ciało to lepsze samopoczucie i gwarancja wewnętrznego spokoju. 
 • Przyszła mama zdecydowanie szybciej się męczy, więc narażona jest na zadyszki. Również w tym przypadku warto postawić na odprężenie. 
 • W czasie ciąży gospodarka hormonalna w organizmie diametralnie się zmienia i także może płatać oczekującej figle. To doskonały czas, aby rozpieścić swoje ciało oraz otoczyć je szczególną troską. 
 • Z wyraźnie powiększonych piersi może w niewielkich ilościach wypływać siara – najważniejszy pełen matczynych przeciwciał pierwszy pokarm.
 • Problemy ze snem czy z ułożeniem ciała w czasie spoczynku także mogą testować cierpliwość ciężarnej. Na wszystko jednak jest sposób, a myśl, że jest to stan przejściowy – jest pokrzepiająca. 

32 tydzień ciąży – rozwój maleństwa

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to wciąż czas intensywnego rozwoju płodu. W trzecim trymestrze zachodzi wiele istotnych zmian w wyglądzie i funkcjonowaniu dziecka. To kluczowy moment w przebiegu ciąży, ponieważ za kilka tygodni maleństwo przyjdzie na świat. W 32 tygodniu ciąży trwa dynamiczny rozwój najważniejszych narządów w ciele wciąż tworzącego się organizmu. Właśnie ten czas ma największy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie dziecka poza organizmem matki oraz na istotne czynności życiowe

32 tydzień ciąży rozwój dziecka
Fot. 32 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Maleństwo rośnie i staje się coraz cięższe. Zajmuje bardzo dużo miejsca w ciele przyszłej mamy. Robi się ciasno. Dlatego też oczekująca dobrze czuje jego ruchy. W 32 tygodniu waga płodu może wynieść nawet od 2 do ok. 3 kg. Długość malca oscyluje w granicy od 29  do nawet 50 cm. Dziecko delikatnie porusza się oraz układa w macicy w pozycji gotowej do porodu (głową w dół). Dziecko zaczyna rozróżniać dzień i noc. Na czas ten przypada przede wszystkim wiele fizycznych zmian w wyglądzie płodu :

 • pod skórą tworzy się tkanka tłuszczowa, która czyni ją mniej przeźroczystą
 • wytwarzają się paznokcie na dłoniach i stopach
 • u maleństwa pojawia się m.in. odruch ssania i oddychania
 • delikatny meszek, który do tej pory zdobił główkę maleństwa – przekształca się we włosy
 • wraz z włosami zaczynają rosnąć brwi i rzęsy
 • u męskich płodów tworzą się jąderka, a następnie przemieszczają się do moszny
 • otwierają się nozdrza

Po trzydziestym drugim tygodniu życia malec ma dużą szansę przeżyć poza organizmem mamy. Wiele wcześniaków po przedwczesnym przyjściu na świat  funkcjonuje zupełnie prawidłowo. Wszystko to dzięki intensywnemu rozwojowi narządów wewnętrznych, które są niezbędne do życia. Podczas 32 tygodnia ciąży płód intensywnie przygotowuje się do przyjścia na świat. Jego narządy – wcześniej powoli kształtujące się – kończą swój rozwój. Za ok. 8 tygodni muszą być gotowe do w pełni prawidłowego funkcjonowania. Właśnie podczas 32 tygodnia ciąży i wszystkich następnych – rośnie zapotrzebowanie malucha na cenne mikro i makroelementy, które czerpie z organizmu matki. 

Które narządy kończą więc swój rozwój? 

 • przede wszystkim wciąż rozwijający się mózg – kora mózgowa zwiększa swój obszar
 • oddech jest kontrolowany przez płód, panuje on również nad temperaturą swojego ciała
 • płuca, które do 32 tygodnia ciąży nie miały na to miejsca – zaczynają się rozprężać (u dziecka pojawia się odruch łapania powietrza), rośnie również ich objętość 
 • sieć naczyń krwionośnych jest już w pełni rozwinięta
 • do czasu przyjścia na świat – nie działa jeszcze krążenie płucne; mechanizm ten zaczyna działać dopiero po porodzie
 • wzmacniają się kości, a układ mięśniowy staje się bardziej odporny
 • ciało maleństwa podlega kontroli ze strony prężnie już działającego układu nerwowego
 • na tym etapie dziecko posiada pierwotną zdolność myślenia, rozpoznaje uczucia i kontroluje czynności swojego ciała

32 tydzień ciąży – badania kontrolne przyszłej mamy

Na każdym etapie ciąży badania kontrolne stanowią ważną część profilaktyki matki i dziecka. Pomagają lekarzowi skutecznie czuwać nad zdrowiem ich obu. W skład badań kontrolnych wchodzą przede wszystkim morfologia krwi oraz podstawowe badanie moczu. Duże znaczenie ma również badanie w kierunku przeciwciał odpornościowych. Dodatkowym badaniem, któremu poddaje się ciężarne podczas regularnych wizyt u ginekologa prowadzącego jest badanie ultrasonograficzne (USG). Dzięki niemu lekarz specjalista ma wgląd w rozwój płodu w ciele matki. W sytuacji, gdzie istnieją poważne przesłanki w kierunku wad rozwojowych maleństwa lub inne nieścisłości – wykonuje się również badania prenatalne

Przed przyszłą mamą decydujących kilka tygodni. Niedługo powita ona swojego potomka na świecie.

Sending
Ocena artykułu
5 (7 głosy)
Autor
Joanna Zak