30 tydzień ciąży – przebieg, zmiany w organizmie matki i dziecka

access_time09.01.2021
30 tydzień ciąży

30 tydzień ciąży to czas, w którym pewnie  zaczynasz już czuć spore zmęczenie. Obolałe plecy i duży brzuch na pewno zaczęły sprawiać dyskomfort. Na szczęście jest to również czas, kiedy Twoje dziecko sporo się rusza i na pewno nie możesz już odczekać się spotkania z nim. Maluszek nieustannie przygotowuje się do przyjścia na świat. Jego narządy są już w pełni wykształcone i zaczęły spełniać swoje funkcje. Teraz przyszedł czas na doskonalenie pracy organizmu. 

30 tydzień ciąży – rozwój dziecka 

30 tydzień ciąży waga  dziecka w tym czasie to około 1300 gramów. Średni przyrost masy ciała to około 200 gramów na tydzień. Mimo że maluszek wciąż jest bardzo mały to macica osiągnęła już rozmiar piłki do koszykówki i nadal będzie zwiększać się w coraz szybszym tempie. Jednak płyn owodniowy, który ją wypełnia nie będzie już więcej przybierał na ilości. 

W 30 tygodniu ciąży w dużym stopniu rozwija się układ nerwowy dziecka. Malutkie ciałko gromadzi coraz więcej tkanki tłuszczowej, dzięki której po porodzie będzie mu łatwiej utrzymać odpowiednią temperaturę organizmu.  

Nóżki i rączki Twojego malucha mają proporcje takie jak w chwili, kiedy dziecko przyjdzie na świat. Oczywiście są jednak znacznie mniejsze. Dłonie, stópki i paluszki również są już w pełni wykształcone. Z pewnością zauważasz jak Twoje dziecko nimi porusza w brzuchu. Pamiętaj jednak, że jeśli ruchy się znacznie nasilą lub będą niewyczuwalne, powinnaś poinformować o tym lekarza prowadzącego ciążę. W takiej sytuacji zalecane jest wykonanie kontrolnego USG, aby ocenić stan dziecka.  

30 tydzień ciąży objawy
Fot. 30 tydzień ciąży objawy

Całe ciałko pokryte jest delikatnym meszkiem, który powinien zniknąć do momentu narodzin. Rosną również włosy na głowie, w pełni wykształciły się również rzęsy i brwi. Jednak te ostatnie mogą mieć jeszcze delikatnie bledszy kolor. 

Płuca dziecka są już wykształcone, jednak mimo to nadal miałoby trudności z oddychaniem. 

Jeśli urodziłabyś dziecko w 30 tygodniu ciąży, miałoby ono aż 20% szans na przeżycie 

30 tydzień ciąży objawy i dolegliwości  

30 tydzień ciąży który to miesiąc, pewnie się zastanawiasz. Coraz bliżej końca jest Twoja ciąża 30 tydzień to bowiem 7.5 miesiąca za Tobą! Znaczy to, że do porodu zostało zaledwie 1.5 miesiąca! To dobry czas na zaplanowanie i zakupienie wyprawki dla Twojego dziecka, a także zaplanowanie zawartości torby do szpitala. Powoli zaczynasz przygotowania do porodu i jest to dobry czas żeby skorzystać z ostatnich chwil spokoju i się zrelaksować. O tym jak ciężka potrafi być ciąża objawy 30 tydzień pozwolą Ci się przekonać doskonale. 

Z pewnością zauważasz jak bardzo zmienia się Twoje ciało. W 30 tygodniu ciąży waga potrafi zwiększać się nawet o 0.5 kilograma tygodniowo! Brzuch jest już znacznie większy i być może zaczął utrudniać Ci funkcjonowanie. Powoli męczące stają się wieczory, kiedy nie możesz ułożyć się w wygodnej pozycji. Przewracasz się z boku na bok, a Twoje dziecko o tej porze jest szczególnie aktywne. To wszystko sprzyja niewyspaniu i ciągłemu zmęczeniu. Staraj się jak najwięcej odpoczywać, ponieważ sen jest teraz bardzo ważny dla Ciebie i dzidziusia.  

Rosnący brzuch najpewniej zaczyna uciskać inne narządy w Twoim ciele. Nacisk na żołądek może powodować nieprzyjemną zgagę. Dodatkowo hormony w ciąży rozluźniają mięśnie na narządach w tym na żołądku i przełyku. W efekcie zawartość żołądka cofa się do przełyku. Prawdopodobnie te objawy ustąpią dopiero w 9 miesiącu. 

Oprócz zgagi w 30 tygodniu ciąży dokuczliwe mogą być także zaparcia. Ucisk na jelita może powodować duży problem z bolącym brzuchem. Zaparcia w ciąży nie są do końca bezpieczne i należy je leczyć, ponieważ mogą prowadzić do powstania hemoroidów. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest zapobieganie mu. Staraj się jeść dużo zielonych warzyw bogatych w błonnik. Znacznie polepszy to Twoje trawienie i dzięki temu unikniesz uciążliwych zaparć. Staraj się nie jeść słodyczy oraz unikać tłustych potraw. Niekorzystnie wpłyną na Twoje zdrowie, a cukier może powodować skoki insuliny, co niekorzystnie wpłynie na Twoje dziecko. Apetyt w 30 tygodniu ciąży znacznie wzrasta, dlatego unikaj podjadania i staraj się jeść regularnie. Dzięki temu nie przybierzesz dużo na wadze.  

30 tydzień ciąży rozwój dziecka
Fot. 30 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Powiększająca ciężka macica jest usytuowana idealnie nad Twoim pęcherzem, który przez ucisk zrobił się mniej pojemny. Przez to na pewno znacznie częściej oddajesz mocz. Jeśli poczujesz potrzebę skorzystania z toalety, nie odkładaj tego na później. To bardzo ważne, ponieważ wstrzymywanie moczu może powodować różnego rodzaju zapalenia, a także problemy z nietrzymaniem moczu. 

Rosnąca macica może także naciskać na kręgosłup. Ucisk na nerw kulszowy może powodować poważne bóle pleców lub drętwienie nóg. To objaw który należy skonsultować z lekarzem. 

Na Twoim ciele mogą zacząć pojawiać się nieestetyczne rozstępy. Nie jest to powód do dramatyzowania. Po ciąży skóra powoli zacznie robić się bardziej sprężysta, a rozstępy będą blaknąć i staną się niewidoczne.  

Przez wpływ hormonów na ciało, Twoje piersi mogą zacząć produkować małe ilości pokarmu. Może dość do wycieku siary. Siara to pierwszy pokarm produkowany przez organizm. Ma on najwięcej przeciwciał, dlatego jest najlepszym sposobem na odżywianie Twojego dziecka. Lekarze upominają, że bardzo istotne są pierwsze dni życia dziecka i zalecają karmienie piersią, właśnie ze względu na bardzo dobre właściwości siary.  

Hormony w 30 tygodniu ciąży nie tylko wpływają na ciało, ale także na Twój humor. Coraz częściej zaczniesz odczuwać rozdrażnienie i wahania nastrojów. Nie przywiązuj dużej wagi do nagłych napadów smutku i powtarzaj sobie, że to tylko reakcja Twojego organizmu na wpływ hormonów. Jeśli dopadnie Cię zdenerwowanie, staraj się opanować. Nerwy mają zły wpływ na dziecko. Zrelaksuj się, wycisz. Dobrym sposobem na rozdrażnienie jest poranna joga.  

Pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza. Ginekolog z pewnością skieruje Cię na badania kontrolne. Morfologia krwi może wykazać niedobory witamin i minerałów. Jeśli tak będzie w Twoim przypadku pamiętaj, aby uzupełnić braki w organizmie. Każdy niedobór makroelementów będzie negatywnie wpływał na Twoje dziecko i może być zagrożeniem dla jego życia. Dlatego zdrowo nie odżywiaj. Zbilansowana dieta pozwoli dobrze odżywić Twój organizm i uniknąć problemów 

30 tydzień ciąży – jakie badania należy wykonać? 

O rutynowych wizytach u ginekologa pewnie już nie trzeba Ci przypominać. Regularne wizyty u lekarza to coś o czym już dobrze pamiętasz. Na takich badaniach lekarz robi USG, mierzy ciśnienie. Sprawdza przyrost masy, zarówno Twój jak i Twojego maluszka. W 30 tygodniu ciąży czeka Cię już 7 wizyta u Twojego lekarza. Na tej wizycie lekarz : 

  • wykona USG 
  • zmierzy ciśnienie 
  • skontroluje Twoją wagę 
  • zleci morfologie krwi 
  • zleci badanie moczu 
  • oceni czynność serca płodu 
  • oceni ryzyko poronienia 

Między 28 a 32 tygodniem ciąży należy wykonać USG III trymestru, jest to jedno z ważniejszych badań USG, na którym lekarz dokładnie zbada Twoje dziecko. 

Pamiętaj, aby stosować się do zaleceń lekarza i nie bagatelizować badań. Są one niezwykle istotne, a negatywne wyniki mogą być zagrożeniem dla Twojego dziecka.  

Sending
Ocena artykułu
5 (19 głosy)
Autor
Joanna Zak