17 tydzień ciąży – przebieg, zmiany w organizmie matki i dziecka

access_time25.04.2020
17 tydzień ciąży

Twój brzuch zrobił się już pewnie zauważalnie większy. Najprawdopodobniej jest to doskonała pora, aby zacząć informować o ciąży rodzinę, bo być może niedługo sami zorientują się w jakim stanie jesteś. 17 tydzień ciąży który to miesiąc już za Wami? To dokładnie końcówka 4 miesiąca ciąży. Właśnie teraz zaczniesz odczuwać delikatne ruchy małych stópek Twojego dziecka. Jeśli będziesz chciała, możesz również poprosić lekarza, aby wreszcie sprawdził czy to chłopiec czy dziewczynka!  

17 tydzień ciąży to czas kiedy Twoje dziecko ma już wykształcone wszystkie narządy. To również moment, w którym zaczyna słyszeć otaczające go dźwięki. Mów dużo do swojego maluszka, ponieważ to właśnie teraz zaczyna rozpoznawać Twój głos, który będzie go uspokajał. To również dobry moment na wspólne słuchanie muzyki. 

17 tydzień ciąży – rozwój dziecka 

W 17 tygodniu ciąży Twoje dziecko waży już około 140 gram i ma około 13 cm długości. Oznacza to, że wciąż jest bardzo malutkie. Jeszcze nie ma zbyt dużych zapasów tkanki tłuszczowej, jednak wkrótce to się zmieni, ponieważ właśnie zaczyna ją magazynować. Co oprócz tego?

 • mózg jest już w pełni rozwinięty, a wszystkie narządy wykształcone
 • tkanka kostna i stawy zaczynają się rozwijać, co będzie trwało już do końca ciąży. 
 • zaczynają się kształtować rysy twarzy i linie papilarne.  
 • nadal trwa proces rozwoju narządów płciowych. To czas, w którym u dziewczynek kształtują się wargi sromowe, macica i jajowody, a u chłopców pojawiają się penis i prostata. Być może już na najbliższym USG dowiesz się jakiej płci jest Twoje dziecko?
 • serce maluszka bije w bardzo szybkim tempie. Robi około 160 uderzeń na minutę, czyli mniej więcej dwa razy tyle co Twoje!
 • Maluch zaczyna zaciskać piąstki i ssać kciuk 
17 tydzień ciąży rozwój płodu
Fot. Jak rozwija się dziecko w 17 tygodniu ciąży?

17 tydzień ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?  

Jeśli mija już 17 tydzień ciąży waga powinna zauważalnie wzrosnąć. Jest to czas, w którym powinnaś zacząć widzieć lekko zaokrąglony brzuszek. Do tej pory pewnie przybrałaś już około 2-4 kilogramów. Jeśli nie zauważyłaś większych zmian, bądź spokojna. Po 17 tygodniu ciąży waga zacznie jeszcze szybciej rosnąć. 

 Od teraz Twój brzuch z tygodnia na tydzień będzie się robił znacznie bardziej widoczny i chwilowo delikatnie zacznie się unosić. To dlatego, że macica przestaje mieścić się w miednicy. Maluszek coraz szybciej rośnie, więc zwiększona ilość wód płodowych powoduje rozciąganie się macicy. Oprócz tego cięższe robi się również łożysko, które jest odpowiedzialne za transport krwi do organizmu Twojego dziecka. 

17 tydzień ciąży objawy 

Niestety właśnie teraz zaczną nasilać się albo pojawiać wszelkiego rodzaju bóle, a objawy ciąży dadzą o sobie znać. 17 tydzień ciąży dolegliwości: 

 • skurcze i bóle podbrzusza to problem wielu kobiet w ciąży. Jest to następstwo rozciągania się macicy. Mięśnie i narządy zmieniają swoje położenie, co może w rezultacie prowadzić do męczących skurczów. Jednak mogą być one również spowodowane niedoborem magnezu. Najlepiej skonsultować to z lekarzem.  
 • bóle pleców są przypadłością, z którą męczy się większość ciężarnych. Dziecko rośnie, co powoduje zmianę środka ciężkości naszego organizmu. Jeśli dokuczają Ci mocne bóle pleców, pomysł o jakiejś aktywności. Rozciągnięcie mięśni dobrze im zrobi. Poranna joga albo ćwiczenia na basenie są czymś co może pomóc na bóle pleców. Unikaj chodzenia w niewygodnych i wysokich butach. Jeśli potrzebujesz – dużo odpoczywaj. 
 • zadyszka nie jest czymś szczególnie niepokojącym. Powoduje ją najczęściej znaczny przyrost kilogramów. Nie zagraża ona w żaden sposób dziecku. Zwolnij, odpocznij – powinno pomóc. 
 • krwawiące dziąsła i pękające naczynka mogą się pojawić przez zmiany hormonalne do których dochodzi w 17 tygodniu ciąży. Ze względu na zwiększoną ilość płynów w Twoim organizmie, dobrze ukrwione miejsca takie jak dziąsła – pęcznieją. Stąd łatwiej później o ich uszkodzenia i krwawienia. Nie jest to nic niepokojącego, dopóki nie dojdzie do stanu zapalnego w jamie ustnej. Wtedy, aby nie doszło do infekcji płodu, powinno się skontaktować z lekarzem.  

Należy również chodzić na wizyty kontrolne do stomatologa w celu szybkiego wykrycia próchnicy. Jest to choroba, która przenosi się na nasze dziecko. Dlatego ważne jest, aby szybko zareagować, gdy się pojawi. 

Możesz się jednak nieco pocieszyć. Są także pozytywne rzeczy, które powoduje ciąża objawy 17 tygodnia mogą być bowiem całkiem przyjemne. Płód w 17 tygodniu jest już znacznie większy i to czas, kiedy powinnaś zacząć odczuwać pierwsze ruchy dziecka. Nie będą to szczególnie mocne kopnięcia i raczej gołym okiem tego nie zauważysz. Na takie mocne ruchy jeszcze pora. Chwilowo jeśli poczujesz delikatne uczucie trzepotania i bulgotania, wiedz, że to Twoje dzieciątko. 

Kolejnym z nieinwazyjnych objawów jest wzrost libido, do którego może dojść w 2 trymestrze, czyli właśnie w okolicach 17 tygodnia ciąży. Wpływ na to mają zmieniające się hormony. Jeśli Twoja ciąża nie jest zagrożona, nie musisz się obawiać. Seks nie jest dla niej żadnym zagrożeniem. Dopóki brzuch nie przeszkadza, a narządy płciowe są lepiej ukrwione z pewnością może być całkiem miły. To dobra okazja na spędzenie wspólnych chwil z partnerem. 

17 tydzień ciąży objawy
Fot. Jakie objawy mogą się pojawić w 17 tygodniu ciąży ?

17 tydzień ciąży – jakie badania należy wykonać? 

Pewnie już przyzwyczaiłaś się do ciągłych wizyt u ginekologa, a czeka Cię jeszcze więcej. Bardzo ważne jest aby regularnie sprawdzać jak przebiega ciąża 17 tydzień nie jest w tym wypadku wyjątkiem. Około 17 tygodnia nadchodzi pora na kolejne kontrolne USG. Lekarz wykona pomiary płodu, sprawdzi ilość i jakoś wód płodowych, oceni łożysko. Oprócz tego lekarz zleci rutynowe badania takie jak: 

 • morfologia krwi 
 • badanie moczu  
 • pomiar ciśnienia 
 • pomiar masy ciała  

Jak zadbać o siebie? 

Warto w tym wyjątkowym, aczkolwiek ciężkim okresie zadbać o siebie i zrelaksować się. Już niedługo czekają Cię nieprzespane noce, pobudki wcześnie rano i ciągłe zmęczenie. Postaraj się w najbliższym czasie skorzystać z ostatnich wolnych chwil i cieszyć się brakiem obowiązków. Co jeszcze możesz dla siebie zrobić? 

 • pielęgnacja ciała może okazać się nie tylko potrzebna, ale i relaksującą. Przyjemna wieczorna kąpiel to coś co pomoże Ci zasnąć i ukoi Twoje nerwy. Warto również sięgnąć po różnego rodzaju olejki, które skutecznie mogą zapobiegać rozstępom. Aby zwiększyć elastyczność i wytrzymałość skóry, olejek wcieraj przede wszystkim w miejsca narażone na rozciągnięcia. 
 • odpowiednia dieta to nie tylko coś dzięki czemu poczujemy się lepiej, ale przede wszystkim jest niezbędna u każdej kobiety w ciąży. Zadbaj o dietę bogata w substancje odżywcze i witaminy. Jedz dużo warzyw, a unikaj złego tłuszczu i cukrów. Zdrowa dieta to nie tylko Twoje dobre samopoczucie, ale również najlepszy start dla Twojego dziecka. To co jesz wpływa na jego rozwój nie tylko w brzuchu, ale również poza nim. Pamiętaj o tym, aby pić dużo wody! Teraz Twój organizm potrzebuje jej znacznie więcej. 
 • ćwiczenia będą dobra odskocznią i pozwolą Ci poprawić kondycję. Dzięki nim poród może przebiec znacznie łatwiej. Joga czy basen poprawią krążenie krwi i pomogą przy dokuczliwym bólu pleców. 
 • kontroluj swoje ciało nie tylko po to, aby nie nabawić się dodatkowych kilogramów. Odpowiednia dieta jest bardzo ważna w ciąży. Powinnaś jeść tyle ile Twój organizm i organizm dziecka potrzebuje, co w praktyce wcale nie oznacza dwa razy więcej. Warto trzymać się planu dietetycznego. Najlepiej udać się na konsultacje do specjalisty w celu uzyskania informacji co jeść i ile jeść.
Sending
Ocena artykułu
5 (18 głosy)
Autor
Joanna Zak