21 tydzień ciąży – co się dzieje z mamą i dzieckiem?

access_time26.04.2020
21 tydzień ciąży

21 tydzień ciąży to już 5 jej miesiąc, sam środek drugiego trymestru i sam środek ciąży. Macica w tym czasie powiększa swoje rozmiary,  hormony ciążowe buzują i te czynniki mogą powodować rozmaite dolegliwości, uprzykrzające życie przyszłym mamom. Tymczasem płód rozwija się bezpiecznie w brzuchu i w 21 tygodniu ma już wielkość marchewki lub banana.

21 tydzień ciąży – dolegliwości fizyczne

21 tydzień ciąży to okres dynamicznych zmian w ciele kobiety. Płód rośnie, a wraz z nim ciężarna macica rozszerza swoje rozmiary. Powiększający się brzuch zmienia środek ciężkości ciała i przesuwa dolny odcinek kręgosłupa do przodu. Może to indukować bóle pleców, szczególnie w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

21 tydzień ciąży to dalszy ciąg skomplikowanej gry hormonalnej, która ma miejsce w twoim organizmie. W tym czasie hormon relaksyna zaczyna rozluźniać wszystkie stawy i więzadła, dzięki czemu miednica będzie mogła się rozszerzyć i umożliwić poród. 

Ciężarna macica uciska żołądek, natomiast hormony płciowe rozluźniają zastawkę pomiędzy żołądkiem i przełykiem. Może to powodować przedostawanie się treści żołądka do przełyku i powstawanie objawów zgagi, która należy do typowych objawów drugiego trymestru ciąży

Uderzenia gorąca to kolejna niedogodność, która może charakteryzować 21 tydzień ciąży. Dolegliwości te związane są z krążeniem wysokich stężeń hormonów ciążowych oraz z przyspieszonym metabolizmem. Możesz odczuwać dyskomfort, szybko się męczyć i mocniej pocić. Staraj się w takich przypadkach nie przegrzewać, powinnaś nosić luźniejsze ubrania i pić dużo wody. Nie forsuj swojego ciała, odpoczywaj jak najwięcej możesz.

21 tydzień ciąży objawy
Fot. Jakich objawów możemy się spodziewać w 21 tygodniu ciąży ?

Kolejnym objawem towarzyszącym 21 tygodniowi ciąży są pojawiające się rozstępy, czyli czerwonawe, różowe lub fioletowe linie na brzuchu, udach, pośladkach i piersiach. Powstawanie rozstępów jest spowodowane szybkim rozciąganiem się skóry w krótkim czasie. Skóra nie nadążą z budową nowych włókien kolagenowych, podczas gdy jest stale rozpychana od środka. Możesz odczuwać swędzenie oraz uczucie napięcia. Sięgnij wtedy po odpowiedni krem nawilżający lub taki, który specjalnie nadaje się do leczenia rozstępów.

Skurcze mięśni nóg, szczególnie nasilające się w nocy, to kolejne dolegliwości uprzykrzające 21 tydzień ciąży. Objawy te można jednak załagodzić. Dobrym patentem jest codzienne rozciąganie łydek przed snem. Ponadto zaleca się picie dużych ilości wody. Dyskomfort może również zmniejszyć ciepła kąpiel lub prysznic. 

Ciążą 21 tydzień – objawy, które mogą niepokoić

W 21 tygodniu ciąży przyszła mama powinna bardzo dokładnie obserwować swoje ciało i zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy. W tym okresie mogą pojawić się typowo ciążowe choroby, takie jak:

  • cukrzyca ciężarnych,
  • cholestaza ciężarnych,
  • nadciśnienie indukowane ciążą.

Z każdym niepokojącym objawem powinnaś zgłaszać się do lekarza prowadzącego, który zdiagnozuje ewentualne zaburzenie i wdroży odpowiednie postępowanie. Pamiętaj, że najważniejsze jest zdrowie twoje i maluszka, więc nie powinnaś lekceważyć żadnych alarmujących symptomów, nawet jeśli do tej pory byłaś okazem zdrowia.

Ciąża 21 tydzień – rozwój malucha

W 21 tygodniu ciąży, płód jest już na zaawansowanym etapie rozwoju. Jego serce bije i wprawne ucho jest w stanie usłyszeć bicie serca dziecka w stetoskopie, po przyłożeniu go do brzucha mamy. Tętno dziecka wynosi 120-160 uderzeń na minutę. Niektóre mamy wsłuchują się w to tętno i porównują je do tupotu galopujących koni. Warto pamiętać, że stres matki wywołuje reakcję dziecka i przyspiesza jego tętno. Na ile to możliwe, staraj się zachowywać spokój, ponieważ stres może wpływać negatywnie na twoje dziecko.

Warto wiedzieć, że płód w drugim trymestrze ciąży zaczyna już rozróżniać smaki. Wody płodowe zmieniają smak w zależności od tego, co zjadła mama. Dzięki różnorodnej diecie w czasie ciąży, dziecko przyzwyczaja się do pewnych smaków i później przy karmieniu piersią nie ma potrzeby stosowania restrykcyjnej diety. Płód pije wody płodowe i trawi je w jelitach. Organiczne resztki pokarmu zostają zgromadzone w jelicie grubym i dziecko usunie je dopiero po porodzie, pod postacią smółki.

Dziecko w 21 tygodniu jest już mocno ruchliwe. Może kręcić bioderkami, obracać się wokół własnej osi, zginać ręce i nogi. Często dzieci w tym czasie zaczynają ssać własny kciuk. Pojawiają się ruchy chwytania i zaciskania. Powstają nowe połączenia między neuronami w mózgu, dzięki czemu mózg dziecka dokładnie wie, jakie sygnały wysyłać, by ciało dziecka wykonało konkretny ruch w sposób bezpieczny i efektywny, a także przy jak najmniejszym zużyciu energii. Płód część czasu poświęca na drzemki. Cykle snu stają się teraz coraz bardziej regularne.

21 tydzień ciąży – waga płodu i mamy

W 21 tygodniu ciąży płód ma już ok. 18-22 cm długości od czubka głowy do wysokości pupy. Osiąga wagę ok. 300 g. Niektórzy porównują obrazowo wielkość dziecka w tym okresie do marchewki lub banana.

Również wygląd zewnętrzny i rozmiary ciała mamy rosną, gdy przeżywa 21 tydzień ciąży. Waga może wskazywać nawet 5 kilogramów więcej niż przed ciążą. Ciąża staje się widoczna i dla najbliższych i dla osób postronnych. Pamiętaj, aby w tym czasie zwracać uwagę na to, jak się odżywiasz i kontroluj swoją wagę. Do pewnego stopnia tycie w ciąży jest rzeczą naturalną i potrzebną. Nie pozwól jednak na nadmierny przyrost kilogramów, który nie służy ani Tobie ani dziecku. U matki takie szybkie tycie może zwiększać ryzyko cukrzycy ciężarnych. Natomiast dziecko otyłej matki może być w przyszłości bardziej podatne na otyłość i inne choroby cywilizacyjne.

21 tydzień ciąży rozwój dziecka
Fot. 21 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Jeśli nie wiesz, czy twoja ciążowa waga leży w granicach normy, możesz skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów wagi w ciąży. W razie wątpliwości, warto również zasięgnąć porady lekarza.

21. tydzień ciąży: o czym warto pamiętać

Ciąża jest widoczna i odczuwalna. W 21 tygodniu czujesz już delikatne ruchy dziecka i jest to uczucie nie do opisania. W tym czasie pamiętaj o kilku ważnych sprawach, które ułatwią Ci ten etap ciąży i pomogą zadbać o siebie i o maluszka.

Zadbaj o „zastrzyk” z witamin z grupy B. Możesz dostarczać te witaminy do organizmu z suplementami diety dla kobiet ciężarnych lub zwiększyć spożywanie produktów, będących naturalnymi ich źródłami. Spożywaj więcej mięsa drobiowego, wieprzowiny, wątróbki, a jeśli masz ochotę na warzywa i owoce, to sięgaj częściej po banany i fasolę. Witaminy z grupy B dostarczają energii dla rozwoju twojego dziecka, wspomagają jego wzrok i korzystnie wpływają na inne tkanki.

Kolejnym niezbędnym składnikiem odżywczym, który należy dostarczać, szczególnie w 21 tygodniu ciąży, jest cholina. Znajdziesz ją w kurczaku, wołowinie, jajach, mleku i orzeszkach ziemnych. Cholina zapewnia prawidłowy rozwój mózgu płodu, wzmacnia jego mięśnie i pobudza przemianę materii.

Zmiana środka ciężkości ciała może spowodować, że zaczniesz odczuwać lekkie zaburzenia równowagi. Zwolnij nieco tempo życia, jeśli do tej pory tego nie zrobiłaś. Zacznij nosić płaskie buty, uważaj na schodach i unikaj śliskich powierzchni. Zrób wszystko, by uniknąć upadku, który może zaszkodzić dziecku.

Nie denerwuj się! Miliony kobiet przechodziło przez to samo co ty teraz i wyszło z tego bez szwanku. Zadbaj o swoją równowagę psychiczną. W 21 tygodniu ciąży możesz odczuwać rozdrażnienie na partnera, na siebie i na cały świat dookoła. Pozwól sobie na odpoczynek, naucz się panować nad oddechem. Być może skusisz się na medytację, albo chociaż na spokojne spacery na łonie natury.

Sending
Ocena artykułu
5 (3 głosów)
Autor
Joanna Zak