25 tydzień ciąży – wszystko, co musisz wiedzieć

access_time27.04.2020
25 tydzień ciąży

Będąc w 25. tygodniu ciąży, znajdujemy się jednocześnie w połowie 6 miesiąca ciąży, więc w końcu 2 trymestru ciąży. Jest to jednocześnie 23 tydzień życia dziecka. Ten decydujący czas jego rozwój, wymaga od matki dużej odpowiedzialności i opieki. Ruchy dziecka są mocno wyczuwalne, a nawet widoczne gołym okiem przez napór na ścianki macicy. Zanim jednak dojdzie do porodu, są rzeczy które warto mieć na uwadze.  Dowiedz się, na co musisz być przygotowana i o co trzeba zadbać, żeby okres do porodu minął spokojnie i zdrowo.

25. tydzień ciąży – podstawa to dbanie o siebie. 

Pamiętaj o diecie

To normalne, że z każdym tygodniem ważysz więcej. Jesteśmy na etapie, kiedy przyrost wagi jest największy, więc nie powinno to stanowić źródła niepokoju. Między 6. a 8. miesiącem ciąży waga może wzrosnąć o nawet 8 kilogramów, ponieważ to również czas intensywnego wzrostu dziecka. Odpowiedni przyrostem to pół kilograma na tydzień. Nie przestawaj pamiętać o diecie i nie trać głowy – wszystko odbywa się naturalnym, biologicznym rytmem. 

Zatroszcz się o swoją skórę

Maluszek w brzuchu nie jest już taki mały – w 25. tygodniu ciąży raczej przybiera rozmiary porównywalne wielkości piłki futbolowej. Znajdzie to odbicie na skórze brzuchu – mogą się pojawić na nim poprzeczne, lub podłużne paski, czyli rozstępy.  Są znakiem szybkiego rozciągania się tkanek i niemożliwością produkowania przez komórki w odpowiednim czasie włókien kolagenowych. Początkowo różowe po pewnym czasie bledną i bliznowacieją. Im szybciej zaczniesz kurację przeciwrozstępową, tym większa szansa na ich pozbycie się. Pamiętaj, że w głównej mierze to genetyka odpowiada za te zmiany. Warto porozmawiać o minionych ciążach w rodzinie, żeby mieć zarys tego, jak zareaguje twoje ciało i odpowiednio szybko dobrać pielęgnacje. W związku z rozciąganiem się skóry możesz doświadczyć również uczucia swędzenia oraz suchości, na co mogą pomagać dobre kremy, oliwki lub oleje. Smaruj skórę kilka razy dziennie, wykonując masaż, gdyż zapewnienie jej odpowiedniego poziomu nawilżenia i poprawianie krążenia jest istotne dla jej kondycji. 

25 tydzień ciąży rozwój płodu
Fot. 25 tydzień ciąży

Nie rezygnuj z aktywności fizycznej

Chociaż w tym czasie tracisz na skoczności i coraz ospalej się poruszasz, nie należy przestawać dbać o kondycje. Poród siłami natury wymaga od kobiety ogromnych pokładów siły, na co jednak można się odpowiednio przygotować. Skup się w tym czasie na spacerach, regularnie się dotleniaj. Nie ma potrzeby rezygnacji z ćwiczeń (o ile lekarz nie zdecyduje inaczej), które ułatwią poród.

Zatroszcz się o swoją psychikę

Z pewnością zbliżający się poród może przysporzyć wiele zmartwień. Celem zminimalizowania strachu związanego z przyjściem na świat dziecka warto skupić się na wyborze odpowiedniej szkoły rodzenia. Lekcje tam z pewnością oswoją cie z nieznanym, nauczą jak przejść przez ten proces. Będąc w gronie kobiet, które jak ty, nie mogą myśleć o niczym innym poczujesz się zrozumiana i oswoisz lęk. W końcu cały świat opiera się na macierzyństwie. 

Pomyśl również o sesji zdjęciowej – brzuch w tym czasie wygląda niezwykle okazale i warto utrwalić to na fotografii. Przeżywasz niezwykle ważny okres, a dzięki pamiątkom będziesz mogła zawsze do niego wrócić. Sama sesja zdjęciowa wykonana w obecności doświadczonego fotografa jest niezwykle wesołym przeżyciem. Masz również okazję do tego, żeby wyciągnąć zapomniane kosmetyki i poszaleć z makijażem.
Zorganizuj sobie biblioteczkę na ten czas – literatura niezwykle ceni doświadczenia matek. Z dobrą książką każdy tydzień ciąży zyska wdzięku. Możesz też w ten sposób poznać historie kobiet, które bały się porodu, obserwowały zmiany swojego ciała, zupełnie tak samo jak Ty. Czasem to właśnie w książkach powinno szukać się największego zrozumienia.

25 tydzień ciąży – na jakie dolegliwości powinnaś być przygotowana?

 Możesz zacząć chrapać – ale nie powinno cię to w żadnym stopniu martwić. Najprawdopodobniej ma to związek z przyrostem tłuszczu w organizmie oraz zwężeniem się dróg dróg oddechowych. Dolegliwość ta występuje nawet u 30% kobiet w ciąży, które wcześniej nie doświadczały chrapania i znika po porodzie dziecka. Jeśli jednak chcesz koniecznie coś z tym zrobić, pomyśl o zajęciach jogi dla kobiet w ciąży. Takie ćwiczenia uczą panowania nad oddechem, głównie przez podnoszenie świadomości o przeponie. Dobrym pomysłem jest również zamiana poduszek na te bardziej płaskie.

Spodziewaj się zaparć – również postaraj się je zrozumieć. W twoim ciele ma miejsce szalona burza hormonalna; za zaparcia odpowiedzialny jest progesteron. Nadaje elastyczności twoim mięśniom, przygotowując je do porodu siłami naturalnymi. Jego działanie obejmuje również układ pokarmowy, rozluźniając go. Przez takie spowolnienie, pokarm w jelitach nie przesuwa się tak szybko, co jest bezpośrednią przyczyną zaparć. Wprowadź do swojej diety produkty bogate w błonnik, pij dużo zielonej herbaty; za to ogranicz spożywanie cukru. Wprowadź w plan swojego dnia aktywność fizyczność, np. spacery, o których była mowa wyżej. Takie działania powinny zminimalizować problem. Absolutnie nie stosuj lewatyw, ani środków przeczyszczających!

25 tydzień ciąży objawy
Fot. Objawy w 25 tygodniu ciąży

Zadbaj o układ moczowy – celem uniknięcia zakażenia. Niestety jest to dolegliwość często występująca w ciąży, jej objawami jest ból, pieczenie przy oddawaniu moczu, a także nieprzyjemny zapach. Do profilaktyki należy natychmiastowe oddawanie moczu, zaraz po uczuciu parcia na pęcherz. 

25 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

W 25. tygodniu ciąży dziecko mierzy już 24,6 cm, a jego waga wynosi ok. 660 gram.

Jest to czas niezwykle intensywny pod względem jego rozwoju – zwłaszcza jeśli chodzi o układ nerwowy.  W 25. tygodniu ciąży mózg dziecka ulega w coraz bardziej znaczącym stopniu pofałdowaniu, co jest reakcją na podział kory mózgowej na wyspecjalizowane warstwy. Zwieńczeniem tego procesu jest zdolność organizmu do przeprowadzania najbardziej złożonych procesów. 

Dziecko potrafi już zaciskać dłonie w piąstkę, a jego skóra przybiera różowego koloru – wszystko dzięki powstawaniu pod skórą dziecka naczyń krwionośnych. Przyszłe mamy gest zaciśnięcia dłoni mogą zaobserwować na zdjęciach płodu, warto świadomie zwracać na to uwagę. Zastosowanie  w tym czasie znajduje suplementacja witaminy C, która uszczelnia naczynia krwionośne.

25. tydzień rozwoju płodu to okres, w którym bardzo intensywnie gromadzi się tłuszcz i następuje rozwój mięśni. To głównie dlatego dziecko w tym czasie osiąga wagę do 680 gram. Mięśnie są przymocowane go kręgosłupa, który również rozwija się w tym czasie, głównie przez formowanie się kręgów dziecka.

Specjalizują się zmysły dziecka – struny głosowe dziecka są już sprawne, co możesz odczuć bezpośrednio po jego czkawkach. Coraz bliżej do wydania przez nie pierwszego okrzyku oraz zaczerpnięcia powietrza, gdyż rozwijają się w tym czasie pęcherzyki płucne.  U dziecka, przygotowującego się na wyjście na świat otwierają się nozdrza, będące wcześniej zamknięte. Do czasu porodu będą służyły do oddychania przez wody płodowe.

Uszy są w pełni rozwinięte, dziecko słyszy już razem z tobą muzykę, czy też uspokajanie go. Wiedząc o rozwiniętym zmyśle słuchu matka może nawet zaobserwować poruszenie się u dziecka, w kierunku bodźca słuchowego. 
Oczy już rozwinięte, pozostają nadal zamknięte. W następnych miesiącach koloru nabierze tęczówka, którą rodzice będą mogli zobaczyć po urodzeniu dziecka.

Sending
Ocena artykułu
5 (17 głosy)
Autor
Joanna Zak