16 tydzień ciąży – objawy, dolegliwości, rozwój płodu

access_time24.04.2020
16 tydzień ciąży rozwój płodu

Przyszła mama w 16 tygodniu ciąży od poczęcia kwitnie. Drugi trymestr jest w pełnym rozkwicie, co obiecuje kobiecie nowe odczucia związane z jej stanem. 16 tydzień ciąży waga płodu to 90 gram, długość 11 cm, wielkość płodu można porównać do awokado. Głównym zauważalnym objawem jest ruch dziecka w macicy. Poranne mdłości, odczucia ciągnięcia w dolnej części brzucha, nagłe zmiany nastroju należą już do przeszłości. 16 tydzień ciąży to czas spokoju. Częste pytanie – 16 tydzień ciąży, który to miesiąc? Koniec 16 tygodnia ciąży odpowiada zakończeniu czwartego miesiąca.

16 tydzień ciąży objawy

Od początku ciąży przyszła matka najprawdopodobniej przybrała na wadze od 4,5 do 5,8 kg. Takie zmiany nie pozostają niezauważone, dzięki czemu kobieta może odczuwać niedogodności. Spanie i leżenie na plecach w 16 tygodniu ciąży staje się coraz trudniejsze, gdy rosnąca macica zaczyna wywierać nacisk na żyłę główną, zakłócając przepływ krwi.

Układ sercowo-naczyniowy kobiety w ciąży jest wówczas poddawany poważnemu obciążeniu. Ciąża objawy w 16 tygodniu uwydatnia w ciśnieniu krwi, które może być niższe niż zwykle, mogą wystąpić duszność. Warto wziąć pod uwagę, że wszelkie nagłe ruchy, na przykład wstanie z łóżka, mogą przerodzić się w zawroty głowy i osłabienie.

W 16 tygodniu ciąży niektóre matki zauważają, że zwiększyło się uwalnianie wydzieliny z pochwy. Nie ma w tym nic złego. Brzuch w 16 tygodniu ciąży wyraźnie jest widoczny, trudno już ukryć przed innymi swój stan. Mogą się pojawić problemy z wypróżnieniami (zaparcia). To kolejny powód, aby uważać na swoją dietę, wybierając produkty zawierające błonnik i witaminy. W 16 tygodniu ciąży wiele kobiet po raz pierwszy odczuwa ruch płodu. Przede wszystkim ruchy dziecka przypominają trzepotanie skrzydeł, czasem lekkie pociągnięcia. Niektóre matki przyznają, że jest to bardziej proces powstawania gazu w jelitach.

16 tydzień ciąży
Fot. 16 tydzień ciąży to już niemal połowa ciąży

16 tydzień ciąży – co dzieje się z dzieckiem?

W 16 tygodniu ciąży dziecko przechodzi liczne zmiany, jego kości twardnieją, a jego serce pracuje intensywniej. Jego palce u rąk i nóg uformowały się, mają teraz charakterystyczny, unikalny wzór.Twarz staje się bardziej widoczna, jej rysy wydają się bardziej zauważalne niż wcześniej. Dziecko ma już własne osiągnięcia, nauczyło się prostować szyję, a także odwracać głowę w różnych kierunkach.

Od czasu do czasu dziecko połyka część płynu owodniowego, w którym pływa. Płyn znajdujący się w przewodzie pokarmowym pomaga w rozwoju układu pokarmowego dziecka. Dzięki takim ćwiczeniom dziecko może wchłonąć siarę i mleko po urodzeniu. Ponadto płyn jest filtrowany przez nerki, a następnie wraca w postaci moczu. W tym czasie kora mózgowa dziecka rozwija się intensywnie, pojawiają się zwoje. Równolegle zaczynają funkcjonować narządy układu hormonalnego: nadnercza i grasica. Narządy wewnętrzne zaczynają uczyć się swoich funkcji tzn. kurczenia się, wydzielania enzymów i filtrowania. Najbardziej aktywnie w 16 tygodniu ciąży podejmują pracę:

 • Wątroba
 • Nerki
 • Pęcherz.

  Serce małego człowieka już pompuje krew. W 16 tygodniu ciąży teoretycznie można już ustalić grupę krwi i współczynnik Rh dziecka. Serce bije z częstotliwością 150 uderzeń na minutę, pompując do 25 litrów krwi dziennie. Szpik kostny jest teraz odpowiedzialny za tworzenie krwi, podczas gdy jego skład jest już w pełni uformowany. Ten punkt jest ważny, ponieważ teraz zawiera komórki obecne we krwi osoby dorosłej.

Na twarzy i głowie już się uformowały:

 • Usta
 • Małżowiny uszne
 • Oczy
 • Rzęsy
 • Brwi.

16 tydzień ciąży dolegliwości

 • Częste oddawanie moczu, które będzie towarzyszyło kobiecie do końca 2 trymestru. W każdym razie trzeba udać się do toalety, gdy pojawia się uczucie parcia, ponieważ w przeciwnym razie istnieje ryzyko rozwoju zapalenia pęcherza, które trzeba będzie leczyć.
 • Ból pleców, jest dosyć powszechny dla ciąży w 16 tygodniu. Te odczucia powstają z powodu rosnącej macicy, która przesuwa środek ciężkości i kobieta musi się zgiąć. Obciąża mięśnie kości krzyżowej, stąd ból. Jeśli trudno sobie z tym poradzić, można skonsultować się z lekarzem w sprawie środków przeciwbólowych. Ponadto pomaga ciepło i spokój, a także specjalne buty i bandaże dla kobiet w ciąży.
16 tydzień ciąży objawy
Fot. Czy 16 tydzień ciąży to czas na zakup bucików dla dziecka ?

W 16 tygodniu ciąży jest wiele odczuć, o których zdecydowanie trzeba poinformować ginekologa, ponieważ mogą one sygnalizować problemy:

 • Uporczywy lub ostry ból głowy
 • Zaburzenia widzenia lub migotanie przed oczami
 • Szybko narastający obrzęk
 • Plamienie z dróg rodnych
 • Silny, nieustający ból w jamie brzusznej
 • Uporczywe wymioty
 • Obfita wodniste wydzielina z pochwy – odpływ płynu owodniowego.
 • Pojawienie się krwawienia w 16 tygodniu ciąży może wskazywać na zagrożenie.

Przyczyny krwawienia w drugim trymestrze ciąży mogą być spowodowane:

 • Patologia szyjki macicy – ektopia, polip, dysplazja
 • Zaburzenie krzepnięcia krwi (trombofilia) lub przyjmowanie leków rozrzedzających krew
 • Przerwanie łożyska.

W 16 tygodniu ciąży objaw w postaci brązowej wydzieliny z pochwy, nie występuje tak często jak we wcześniejszych okresach (do 12 tygodni). Jest to poważne powikłanie i w tym okresie wymaga pilnej hospitalizacji, na oddziale ginekologicznym w celu diagnozy i wyznaczenia taktyki leczenia. W przypadku krwawej wydzieliny, od brązowych upławów, różowych do jasnoczerwonych, należy natychmiast udać się do lekarza i wykonać badanie ultrasonograficzne.

W 16 tygodniu ciąży dolegliwości bólowe nasilają się po bokach. Niektóre kobiety się martwią, myśląc, że jest to niebezpieczny sygnał. Jednak często taki ból jest normalny, ponieważ dziecko rośnie, a wraz z nim macica. Jest przymocowane do ścian więzadeł miednicy kostnej, są one rozciągnięte i występuje ból ciągnący.

Ciężki oddech w 16 tygodniu ciąży? Hormony ciążowe przyczyniają się do gromadzenia się płynu w płucach, dlatego trudno jest głęboko oddychać. Rosnąca macica tylko zaostrzy ten problem, powodując nacisk na przeponę i zmniejszając przestrzeń, w której płuca mogą się rozszerzać. Ponadto przyszłą matkę może nękać zgaga. W 16 tygodniu ciąży, nie ma w tym nic zaskakującego. Z powodu uwalniania hormonów mięśnie, które zapobiegają przedostawaniu się soku żołądkowego do przełyku, rozluźniają się, a część kwasu może dostać się do przełyku.

Jak odróżnić normalny ból w 16 tygodniu ciąży od zagrożenia?

 • Jeśli ból występuje tylko z jednej strony, jest to dobry znak
 • Należy położyć rękę na brzuchu, jeśli macica jest spokojna, wszystko jest w porządku, ale jeśli jest jak kamień, należy skonsultować si z ginekologiem
 • Jeśli ból nie jest okresowy, nie ma się, czego bać, co innego, jeśli pojawia się, co 10-15 minut, takie odczucia mogą być niepokojącym znakiem.

16 tydzień ciąży – USG płodu

W 16 tygodniu ciąży można przejść badanie ultrasonograficzne. Podczas USG płodu specjaliści badają nie tylko możliwe patologie, ale także starają się uzyskać informacje o grubości łożyska i jego lokalizacji, stopniu dojrzałości oraz ilości płynu owodniowego. Lekarz sprawdza stan szyjki macicy za pomocą sondy dopochwowej, nie powinna ona być mniejsza niż 30 mm. Ponadto USG płodu w 16 tygodniu ciąży pozwoli lekarzom określić wagę dziecka, obwód jego głowy i brzucha, długość uda i kości ramiennej, a także liczbę skurczów serca (normalnie 120-160 w dowolnym momencie).

Sending
Ocena artykułu
5 (5 głosy)
Autor
Joanna Zak