Krew z nosa w ciąży -przyczyny

access_time20.11.2019
krew z nosa w ciąży jak zapobiegać

Krwawienie z nosa w ciąży to przypadłość, która zdarza się bardzo często. Przyczyną bywają zmiany, które zachodzą w ciele kobiety. Dolegliwość ta może pojawiać się zaledwie kilka razy w ciągu całej ciąży, bądź występować codziennie. Co jest jej przyczyną? Co można zrobić, aby krwotoki nie występowały? 

Jak przebiega krwawienia z nosa w trakcie ciąży?

Przyszłej mamie mogą towarzyszyć zarówno kilkuminutowe krwotoki z nosa, jak i katar z krwią w ciąży. Czasami krwotok może zdarzać się nawet 2-3 razy dziennie, niekiedy również w nocy. Skrzepy krwi w nosie w ciąży wraz z uczuciem zatkanego nosa to bardzo powszechna przypadłość. Chociaż ta przykra dolegliwość potrafi być powodem do niepokoju, a nawet przerażenia, w większości wypadków nie powinniśmy się nią martwić. Zawsze jednak dobrze jest poinformować lekarza prowadzącego o częstych krwotokach. 

Krwotoki z nosa w ciąży – co jest ich przyczyną?

Główną przyczyną krwotoków w ciąży jest rozszerzenie się naczyń krwionośnych. Ilość przepływającej przez żyły krwi gwałtownie się zwiększa, następuje też zwiększenie się ciśnienia. Może to powodować podwyższone ryzyko pęknięcia naczynek krwionośnych. Krwawieniu z nosa mogą też towarzyszyć takie objawy jak: uczucie zatkanego nosa, opuchlizna, trudności z oddychaniem albo nocne chrapanie. Nierzadko ich przyczyną są też zmiany hormonalne, które często pojawiają się w trakcie ciąży. Występuje wtedy podwyższony poziom estrogenów, które powodują zmiany w obrębie błony śluzowej nosa. 

Co jest dodatkową obciążeniem dla naczyń krwionośnych w trakcie ciąży?

 • alergia
 • zapalenie zatok
 • niska temperatura ciała
 • suche powietrze
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • przeziębienia
 • nadciśnienie

Krwotok z nosa w ciąży  – jak zareagować?

Nagłe krwawienia z nosa w ciąży mogą być przyczyną niepokoju. Niezwykle ważna jest pierwsza reakcja, która może szybko złagodzić problem oraz uspokoić sytuację. Jak powinniśmy się zachować? 

1. Należy usiąść oraz pochylić ciało do przodu. Następnie ucisnąć palcami skrzydełka nosa, aby powstrzymać krwawienie. Pozycję taką powinno się zająć na co najmniej 5 do 10 minut. Ucisk przez ten czas powinien być stały, aby krzepnięcie krwi przebiegło stabilnie i prawidłowo.

2. W żadnym wypadku nie powinno się przechylać głowy do tyłu, co grozi zakrztuszeniem oraz może powodować mdłości albo wymioty. 

3. Jeżeli skrzepy krwi pojawiły się wewnątrz jamy ustnej, nie powinno się ich połykać, lecz w miarę możliwości wypluć. Przez kilkanaście minut po krwawieniu nie należy też czyścić nosa, co może doprowadzić do kolejnego krwawienia. Nos należy wydmuchać delikatnie dopiero po dłuższym czasie, aby usunąć pozostałe skrzepy krwi. 

4. Dobrze jest przyłożyć do czoła, nosa lub na kark zimny okład, który spowoduje, że naczynia krwionośne zwężą się i krwotok ustanie. Jeżeli na dworze panuje mróz, można wyjść na świeże powietrze, co również powinno przynieść podobny skutek. 

5. Nie należy przykładać lodu bezpośrednio do gołej skóry, aby nie doprowadzić do przemrożenia. Można to zrobić przez szmatkę albo zastosować specjalne okłady, które trzyma się w zamrażarce i dostępne są w aptece. 

6. Już po zatamowaniu krwawienia warto nawilżyć błonę śluzową nosa, co może zapobiec ponownemu krwawieniu. Najlepiej zrobić to wodą morską bądź solą fizjologiczną. 

Zwykłe krwawienie z nosa w ciąży zazwyczaj trwa około 10 minut. Jeżeli jednak upływ krwi zajmuję dłużej niż 20 minut, konieczna jest wizyta u specjalisty. Przedłużające się krwawienia u kobiet w ciąży, mogą też być przyczyną anemii. 

krwotok z nosa w ciąży jak zareagować
fot. Krwotok z nosa w ciąży – jak zareagować ?

Krew w nosie w ciąży – jak temu zapobiegać?

Dużą rolę odgrywa nawadnianie organizmu. Powinno się pić odpowiednie ilości wody każdego dnia, aby nie dopuścić do odwodnienia, które w ciąży występuje bardzo często. Ile płynów warto przyjmować? Jak podają specjaliści, kobieta w ciąży potrzebuje przyjmować około 2 litrów płynów każdego dnia. Aby ustalić stopień nawodnienia organizmu, najłatwiej jest ocenić kolor moczu. Gdy jesteśmy optymalnie nawodnieni, powinien on przybierać jasnożółtą barwę. 

Należy zachowywać szczególną ostrożność podczas wycierania oraz wydmuchiwania nosa. Warto używać jedynie delikatnych i miękkich chusteczek oraz robić to bardzo delikatnie.

Niemałe znaczenie ma prawidłowa wilgotność powietrza. Należy unikać suchego oraz zimnego powietrza, które negatywnie wpływa na błony śluzowe nosa. W tym celu warto ograniczyć używanie klimatyzacji. Jeżeli jest to niemożliwie, na przykład ze względu na warunki pracy, można kupić przenośny nawilżać powietrza. Natomiast w okresie grzewczym doskonałym wyjściem, aby nawilżyć powietrze jest rozwieszanie mokrych ręczników na grzejniki. Śluzówki nosa można też nawilżać roztworem soli fizjologicznej albo żelem nawilżającym, który ma w swoim składzie sól fizjologiczną. 

Gdy przyszła mama odczuwa odruch kichania, nie powinna go powstrzymywać, ponieważ zwiększyłoby to ciśnienie w krwionośnych naczyniach nosa oraz mogłoby spowodować krwotok. W takiej sytuacji poleca się kichać z otwartymi ustami. 

Krwotoki u przyszłej mamy mogą zdarzać się też, gdy ciężarna wystarczająco się nie oszczędza. Chociaż w takcie ciąży poleca się umiarkowaną aktywność fizyczną, nie wolno brać na siebie obowiązków, które byłyby zbyt wyczerpujące. Należy więc dużo odpoczywać oraz znać swoje granice, oraz o nich pamiętać. 

Krew z nosa w ciąży – jak może pomóc dieta?

W przypadku krwawień z nosa w ciąży należy wzbogacić dietę o produkty, które są bogate w witaminę C. Zapobiega ona krwawieniom, ponieważ zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych oraz wzmacnia ich ścianki. Jakie produkty warto więc włączyć do codziennej diety?

 • owoce cytrusowe
 • pomidory
 • jagody
 • maliny
 • truskawki
 • czerwona papryka
 • kapusta
 • kalarepa
 • szpinak
 • cebula

Jeżeli jednak trudno jest nam zadbać o właściwą dietę, można poprosić lekarze o suplementację. Jeżeli krwotoki zdarzają się nam często, a badania krwi pokazują niski poziom żelaza, warto również włączyć do diety produkty bogate w ten minerał. Są to przede wszystkim podroby, biała fasola, szpinak oraz kapusta. 

Krew z nosa w ciąży – kiedy warto udać się na konsultację medyczną?

Chociaż w większości przypadków krew z nosa w ciąży nie jest powodem do obaw, w niektórych wypadkach wymaga pilnej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciąże. Kiedy należy to zrobić? Jeżeli krwotok trwa dłużej niż 20 minut, ponadto jest bardzo obfity oraz nie ustaje po 3 próbach jego zatamowania. 

krwotoki z nosa w ciąży przyczyny
fot. Krwotoki z nosa w ciąży – przyczyny

W takiej sytuacji lekarz może zastosować tamponadę przednią lub tylną. Na czym polega ten zabieg? Tamponadę stosuje się u pacjentów, u których trudności przysparza standardowe zatamowanie krwotoku. Lekarz najpierw musi dokonać badania jamy nosowej, po jej uprzednim oczyszczeniu, a następnie dobrać odpowiednią metodę leczenia. Częściej przeprowadza się przednie tamponowanie nosa, które polega na wprowadzeniu specjalnych tamponów przez otwór przedni jamy nosowej. Wypełniają one jamę nosową pacjenta, zapobiegając kolejnym krwotokom. Czy taki zabieg powoduje ból? Pacjenci potwierdzają, że towarzyszy mu głównie dyskomfort. 

Natomiast przed wprowadzeniem tamponady tylnej stosuje się miejscowe znieczulenie. Jak wygląda sam zabieg? Polega on na zamknięciu od tyłu drożności jamy nosowej, czyli od strony nosogardła. Po tamponowaniu tylnym zazwyczaj wprowadza się też tamponadę przednią. Jak długo tampon znajduje się wewnątrz jamy nosowej? Pacjent zazwyczaj udaje się do domu, a sam tampon jest usuwany po upływie dwóch lub trzech dni. Sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku usuwania tamponady tylnej, ponieważ pacjent wtedy zazwyczaj podlega hospitalizacji – a sam tampon usuwany jest nawet po 5 dniach. 

Lekarza należy odwiedzić również, gdy nawet krótkie krwotoki zdarzą się bardzo często. Natomiast gdy przyszłej mamie pojawiła się krew z nosa po uderzeniu w głowę – nieważne czy jest to obfite krwawienie, czy ustąpiło szybko, zawsze koniecznie trzeba odwiedzić lekarza. 

Krwawienie w ciąży to bardzo częsta, ale i nieprzyjemna dolegliwość. Chociaż w większości przypadków nie stanowi powodu do obaw, zawsze warto poinformować o sytuacji lekarza prowadzącego ciąża. Aby zapobiegać krwawieniom, warto stosować się do kilku prostych zasad. Zazwyczaj krwawienia mijają samoczynnie. 

DO ZLECENIODAWCY: W przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń, bardzo proszę o możliwość poprawy, zamiast wystawienia negatywnej oceny, lub odrzucenia tekstu. Dokonam wszelkich zmian, aby zachować pozytywne statystyki. Dziękuje i serdecznie pozdrawiam!

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)
Autor
Marcin Pityński
Zdrowy duch!