34 tydzień ciąży – objawy, dolegliwości, rozwój płodu

access_time13.01.2021
34 tydzień ciąży

Czy w 34 tygodniu ciąży łatwiej jest oddychać, czy nie pojawia się już ciężar w klatce piersiowej? Jeśli tak, wszystko idzie tak, jak powinno. W 34 tygodniu ciąży waga dziecka wynosi około 2, 4 kg, a wysokość 32 cm. Dziecko jest wielkości melona Kantalupa. 34 tydzień ciąży, który to miesiąc? To 8 miesiąc ciąży, 3 trymestr.

34 tydzień ciąży objawy

W 34 tygodniu ciąży kobieta zauważa spore zmiany. Większość ciężarnych odczuwa zmęczenie i pragnienie przyspieszenia porodu. Oczywiście trzeci trymestr jest najbardziej niewygodny dla przyszłej matki, a co tydzień dyskomfort rośnie. W tej chwili u kobiet może pojawić się siara – zwiastun mleka. Będzie to dla dziecka pierwsze pożywienie, które pomoże mu w przystosowaniu układu pokarmowego i nasyceniu niezbędnymi substancjami. Siara sprawia, że higiena piersi jest bardzo ważna. Kobieta w 34 tygodniu ciąży powinna częściej brać prysznic, co najmniej dwa razy dziennie, a także zaopatrzyć się w specjalne wkładki laktacyjne wchłaniające wydzielinę.

W 34 tygodniu ciąży, dzieci zwykle zajmują pozycje do góry nogami, ale co 25 na sto dzieci przyjmują pozycję odwrotną  W takim przypadku położnicy ostrzegają, że oprócz naturalnego porodu należy rozważyć opcję cięcia cesarskiego, chyba, że dziecko zdecyduje się przewrócić. Dziecko w 34 tygodniu ciąży zajmuje całą jamę macicy i kontynuuje rozciąganie ścian. Każdego dnia w macicy dziecku jest coraz ciaśniej. Jeśli we wczesnym okresie ciąży aktywnie się poruszało, mogło sobie pozwolić na salta i swobodne ruchy kończyn, teraz wszystko ogranicza się do obracania ciała w poszukiwaniu najwygodniejszej pozycji. Częstym objawem jest zgaga i pieczenie w przełyku a także skoki ciśnienia krwi.

34 tydzień ciąży dolegliwości
Fot. 34 tydzień ciąży – dolegliwości

34 tydzień ciąży – co dzieje się z dzieckiem?

W 34 tygodniu ciąży dziecko wchodzi w końcowy okres życia w macicy, jest to okres przygotowania do porodu. Ma już wystarczającą ilość tłuszczu podskórnego, aby zatrzymać ciepło. Jego twarz jest bardziej zaokrąglona, a policzki pulchne, co jest charakterystyczne dla noworodka. Do końca 34 tygodnia ciąży układ oddechowy i sercowo-naczyniowy dziecka są już tak rozwinięte, że w przypadku przedwczesnego porodu nie będzie miał problemów z oddychaniem i biciem serca.

Najprawdopodobniej dziecko w tym momencie zdecydowało o swojej pozycji w macicy. Przeważnie jest umieszczone głową w dół. Wiele matek zauważa, że w ostatnim miesiącu ciąży dziecko staje się spokojniejsze, jego ruchy nie są już tak ostre. Jest to logiczne, ponieważ dorastał i jest ściśnięty w łonie matki.

34 tydzień ciąży – jakie zmiany zaszły w rozwoju dziecka?

 • Płuca są w pełni rozwinięte: jeśli dojdzie do przedwczesnego porodu, dziecko będzie mogło samodzielnie oddychać.
 • Skóra jest wygładzona i rozjaśnia się.
 • W ciele płodu nadnercza wytwarzają hormon odpowiedzialny za laktację, który jest dostarczany matce. Ponadto dziecko przygotowuje się już do karmienia piersią: ssie palec i połyka płyn owodniowy.
 • Nerki dziecka pracują z pełną siłą, zapewniając aktywność układu moczowego. Codziennie około pół litra czystego moczu dostaje się do płynu owodniowego.
 • Układ mięśniowo-szkieletowy nadal się wzmacnia, pobierając wapń z organizmu matki.
 • W 34 tygodniu ciąży dziecko próbuje zająć pozycję, w której się urodzi. Kości czaszki są miękkie, ułatwiają jej przejście przez kanał rodny i mają na celu ochronę przed ściśnięciem i spowodowaniem obrażeń. Nawet, jeśli dziecko leży nisko, jest w porządku. Nadal ma czas i okazję, aby zająć właściwe stanowisko.
 • W tym okresie zwiększa się czas snu dziecka. Przez większość dnia śpi spokojnie, a przez resztę czasu rozciąga kończyny, o ile jest wystarczająca ilość wolnego miejsca, występuje czkawka, bawi się pępowiną.

34 tydzień ciąży dolegliwości

 • W 34 tygodniu ciąży kobiety mogą odczuwać dyskomfort w miednicy – rozciąga się tak, że w przyszłości dziecko łatwo przechodzi przez kanał rodny.
 • Duszność i ciężkość w klatce piersiowej również nie należą do najprzyjemniejszych doznań, ale ustępują, gdy tylko żołądek zostanie obniżony. Dla niektórych ciężarnych kobiet dzieje się to już po 34 tygodniu ciąży, dla innych, dwa do trzech tygodni przed porodem, a dla innych dosłownie przed porodem.
 • Krew z pochwy jest normą tylko podczas menstruacji, w czasie ciąży, pojawienie się takich wydzielin oznacza pewne odchylenie. Może to być łożysko przodujące, gdy jest zbyt niskie lub całkowicie blokuje szyjkę macicy lub przerwanie łożyska, które w miarę postępu może stać się zagrożeniem dla życia matki i dziecka. Czasami plamienie występuje, gdy wrasta łożysko, niebezpieczna choroba, która grozi masywnym krwawieniem podczas porodu, może prowadzić do usunięcia macicy, a czasem śmierci kobiety. Jeśli podejrzewa się wzrost łożyska, należy powstrzymać się od współżycia seksualnego, aby nie spowodować przedwczesnego porodu. Trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem i to nie tylko z pojawieniem się krwawej wydzieliny, ale także ze skurczami i okresowym bólem w okolicy nadłonowej.
 • Brązowa wydzielina z pochwy. W 34 tygodniu ciąży kobieta może obserwować takie zmiany w błonie śluzowej, która zamyka szyjkę macicy kobiety w ciąży. Jej celem jest zapobieganie przedostawaniu się infekcji i zarazków do płodu. Na zewnątrz wygląda jak białko jaja, ale bezpośrednio przed urodzeniem konsystencja może stać się gęstsza. Lekarze uspokajają w takich przypadkach, mówiąc, że obfitość wydzielin jest spowodowana zmiękczeniem tkanek miękkich kanału rodnego, przygotowując się do przyjęcia dziecka.
 • Oprócz tego kobiety w 34 tygodniu ciąży borykają się z takimi problemami, jak duszność, zgaga, obrzęk kończyn, spadki ciśnienia, które powodują senność i osłabienie.
34 tydzień ciąży rozwój dziecka
Fot. 34 tydzień ciąży a rozwój dziecka

Dolegliwości bólowe w 34 tygodniu ciąży

Kiedy w 34 tygodniu ciąży występują bóle brzucha, przede wszystkim trzeba wykluczyć skurcze, które są regularnymi, skurczowymi bólami w dolnej części brzucha, rozciągającymi się do krocza i dolnej części pleców. Ból brzucha, mogą być spowodowane nieprawidłową czynnością jelit. Nadal występują (rzadko, ale są) bóle zlokalizowane w prawej dolnej części brzucha, zapalenie wyrostka robaczkowego. Bolesność w 34 tygodniu ciąży pojawia się, z powodu procesów fizjologicznych zachodzących w tym okresie w macicy. Wszystkie funkcje organizmu służą do przygotowania się do porodu, wszystko ma ten sam cel zapewnienie przejścia dziecka przez kanał rodny i złagodzenie stanu matki i płodu.

Ból dolnej części pleców i brzucha jest spowodowany znacznym wzrostem wielkości macicy i zwiększonym obciążeniem pleców. Ból w okolicy łonowej i kości krzyżowej występuje z powodu tego, że pod koniec ciąży dochodzi do zmiękczenia więzadeł i stawów. Ból można odczuć w kończynach górnych i dolnych. Wynika to z obrzęku, który nasila się z każdym tygodniem. Szczególnie dotknięte są stopy i dłonie. Należy pamiętać, że wszystkie powyższe dolegliwości są normą, ale dokładnie do momentu, gdy ból zacznie się nasilać.

USG płodu w 34 tygodniu ciąży

W 34 tygodniu ciąży zaleca się badanie ultrasonograficzne ze względów medycznych, to znaczy, jeśli kobieta w ciąży martwi się czymś, a lekarz uważa za konieczne potwierdzenie lub wykluczenie patologii za pomocą ultradźwięków. Badanie pozwala dokładnie zbadać wskaźniki rozwoju płodu. Ponadto USG pozwala ocenić komfort środowiska. Podsumowując, specjalista wskaże, jaki jest stopień dojrzałości łożyska, miejsce położenia dziecka i łożyska, które dostarcza mu tlenu i niezbędnych składników odżywczych.

Sending
Ocena artykułu
5 (11 głosy)
Autor
Joanna Zak