Spis treści
10 tydzień ciąży charakteryzuje się tym, że zarodek zaczyna przypominać miniaturkę człowieka. Bowiem tym czasie kończy się okres zarodkowy dla dziecka, a zaczyna się okres płodowy, który trwa aż do dnia porodu. W dziesiątym tygodniu macica nie wystaje nad spojenie łonowe, w związku z czym matka dziecka nie jest jeszcze w stanie samodzielnie jej wyczuć. Mimo tego, iż u wielu kobiet w tym czasie nie widać zaokrąglonego brzucha, to ciążę można w prosty sposób zbadać podczas wizyty u ginekologa.
Ciąża objawy 10 tydzień
W 10 tygodniu od momentu zapłodnienia kobiety bardzo często miewają huśtawki nastroju, które charakteryzują się wzmożoną płaczliwością oraz rozdrażnieniem. Kolejnym aspektem, o którym należy wspomnieć jest to, że kobiety znacznie intensywniej odczuwają w tym okresie uczucie zmęczenia i uczucie senności, a także nadwrażliwość na wszelkiego rodzaju zapachy. Okazjonalnie mogą także pojawiać się zawroty głowy, aczkolwiek nie zdarzają się one aż tak często, aby kobieta nie była w stanie normalnie funkcjonować. Ze względu na to, że w rozpoczynającym się okresie płodowym zaczną następować wizualne zmiany w ciele kobiety ze względu na rozrost płodu, to kobieta będzie coraz częściej musiała odwiedzać toaletę. Dzieje się tak, ponieważ płód będzie zaczynał uciskać pęcherz moczowy. Do kolejnych objawów, które można zauważyć w 10 tygodniu ciąży są pojawiające się żyły w okolicach brzucha. Aczkolwiek zjawisko to tak szybko ginie, jak i się pojawia. Nie powinno ono w żaden sposób niepokoić ciężarnej kobiety. Pojawianie się żył związane jest z zmianą układu krążenia, które od tego momentu odpowiedzialne jest za dwie istoty. 10 tydzień ciąży objawy powinny być niepokojące, jeżeli w okresie tym pojawiają się wszelkiego rodzaju plamienia, bądź krwawienia z narządów rozrodczych, jeżeli sytuacja taka ma miejsce trzeba jak najszybciej zgłosić ten problem lekarzowi prowadzącemu ciąże.
10 tydzień ciąży dolegliwości
Kobiety w 10 tygodniu ciąży bardzo często skarżą się na dolegliwości związane z występowaniem zgagi, bądź zaparć. Zgaga charakteryzuje się paleniem w przełyku, a związek ma to z zatruciem pokarmowym. U kobiet w ciąży pojawia się ona znacznie częściej, ponieważ jak powszechnie wiadomo, kobiety ciężarne częściej ulegają w tym okresie zachciankom, które niekoniecznie dobrze wpływają na ich organizm. Warto więc w okresie ciąży w sposób odpowiedni dobierać produkty, które się spożywa. Zgaga charakteryzuje się tym, że w większości przypadków jej występowanie można zauważyć po obfitym posiłku, w reakcji czego następuje przeciążenie żołądka. Kobiety w okresie ciąży, które zmagają się często z takim zjawiskiem, mogą je wyeliminować poprzez rozpuszczeniem małej łyżeczki sody oczyszczonej w szklance ciepłej, przegotowanej wody, którą następnie należy wypić, bądź po prostu wypicie mleka, bądź wywaru z rumianku.
Z kolei pojawiające się zaparcia w okresie ciąży powodowane są przez produkowanie wysokiego poziomu progesteronu. Wysoki poziom progesteronów odpowiedzialny jest za zjawisko rozluźniania się mięśni jelit, które powodują, że stolec w jelitach zaczyna twardnieć i w związku z tym ciężko jest go wydalić. Aby pozbyć się problemu z zaparciami niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniej diety, która nie będzie sprzyjała powstawaniu tego zjawiska w organizmie. Wyeliminować, bądź przynajmniej w znacznym stopniu ograniczyć należy tłuszcze zwierzęce, jak również cukier. Ważne jest także, aby spożywać produkty bogate w błonnik, ponieważ to właśnie on wpływa na rozluźnienie zalegającego stolca w jelitach. Duże ilości błonnika można znaleźć na przykład w kaszy gryczanej, kaszy jęczmiennej, razowym makaronie, jak również w pomarańczach, jabłkach, bądź śliwkach. Ważne jest także, aby w miarę systematycznie, przynajmniej raz dziennie, spożywać świeżo wyciskane soki, na przykład z pomarańczy. Należy również zadbać o posiłki, które będą bogate w wapń, żelazo oraz magnez.
Do produktów bogatych w wapń należy zaliczyć w szczególności:
- mleko
- jogurty
- kefiry
- suszone figi
- jarmuż
- szprotki
- mak
- tofu
- soja
- ser żółty
- szpinak
- szczaw
- orzechy
- wody mineralne
Do produktów bogatych w żelazo zalicza się:
- groch
- soja
- natka pietruszki
- brokuły
- szczypiorek
- rukola
- wątróbka drobiowa
- burak
- orzechy nerkowca
- mąka pełnoziarnista
- sezam niełuskany
- kakao
- pestki dyni
- brukselka
- ciecierzyca
- soczewica czerwona
- fasola biała
- żółtka jajek
- otręby ryżowe
- otręby pszenne
- ryby, w szczególności śledź, sardynki i makrela
- ziemniaki
- nasiona dyni
- nasiona słonecznika
- masło sezamowe
Z kolei do produktów bogatych w magnez należy zaliczyć:
- owies
- dziki ryż
- komosa ryżowa
- amarantus suchy
Kobiety w 10 tygodniu ciąży bardzo często skarżą się również na dolegliwości związane z porannymi nudnościami, a także wymiotami. Aczkolwiek ustępują one około 12 tygodnia. Oba te dwa zjawiska są czymś jak najbardziej naturalnym i niemal każda kobieta w ciąży musi się z nimi zmierzyć. Wywoływane są one przez burzę hormonalną, która decyduje o samopoczuciu przyszłej mamy przez cały okres ciąży. Aczkolwiek wymioty w ciąży powinny niepokoić w sytuacji, gdy są one niepowściągliwe, może to mieć związek wtedy z odwodnieniem, bądź znaczną utratą elektrolitów. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do ginekologa.
Do objawów, które z pewnością należy skonsultować z lekarzem należy zaliczyć:
- wymioty połączone z podwyższoną temperaturą
- wymioty, które uniemożliwiają poprawne odżywianie
Co się dzieje z dzieckiem w 10 tygodniu ciąży?
Dziecko od 10 tygodnia ciąży zaczyna w szybkim tempie rosnąć. Charakterystyczne dla zarodka błony między palcami, jak również sklejone powieki znikają. W okresie tym pojawiają się również usta i nos. Kolejnym zmianami towarzyszącymi płodowy w czasie 10 tygodnia ciąży są rozwinięte ramiona, nóżki i ręce, jak również delikatne poruszanie się dziecka. Natomiast poruszanie to nie jest jeszcze na tyle mocne, aby mama dziecka mogła je wyczuć. Dobrą informacją jest także to, że w 10 tygodniu ciąży ryzyko pojawiania się jakiś wad rozwojowych u dziecka jest niemal niemożliwe. Ryzyko takie jest znacznie niższe, niż w poprzednich tygodniach.
10 tydzień ciąży waga
Dziecko w 10 tygodniu ciąży waży już około 5 g.
10 tydzień ciąży, który to miesiąc?
10 tydzień ciąży to 3 miesiąc, czyli 1 trymestr.
Ciekawostki dotyczące 10 tygodnia ciąży
W okresie 10 tygodnia ciąży piersi kobiety stają się bardziej wrażliwe i nabrzmiałe, widoczne stają się również żyłki. Jest to także okres, w którym zaczynają pojawiać się rozstępy na ciele kobiety, nie tylko w okolicach brzucha, ale również w okolicach piersi i ud. Ważne jest więc, aby zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry stosując różnego rodzaju preparaty nawilżające, ale również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, pożywając minimum 2 litry wody dziennie, najlepiej niegazowanej. Z kolei, jeżeli chodzi o stosowanie preparatów nawilżających skórę, to w szczególności polecane są te pochodzenia naturalnego. Im mniej syntetyczne, tym lepiej, ponieważ szybciej i skuteczniej się wchłaniają.