27 tydzień ciąży – rozwój dziecka i zmiany w organizmie matki

access_time27.04.2020
27 tydzień ciąży

W 27 tygodniu ciąży Twój brzuch osiągnął już całkiem pokaźne rozmiary, a maluszek wewnątrz niego rozwija się w ekspresowym tempie. Znaczna część ciąży jest już za Tobą. Z pewnością jeszcze troszkę będziesz musiała poczekać na swoje dziecko. Zastanawiasz się teraz – 27 tydzień ciąży który to miesiąc? To czas kiedy ciąża ma już skończone sześć miesięcy. Ostatni trymestr przed Tobą! 

Ciąża 27 tydzień, a rozwój dziecka 

Gdy nadchodzi 27 tydzień ciąży waga Twojego dziecka osiąga około 875 g, a jego rozmiar to około 36.5 cm długości. Maluszek coraz szybciej rośnie i powoli w macicy zaczyna być ciaśniej. W dalszym ciągu następuje przyrost tkanki tłuszczowej. Jednak najwięcej przybierze jej w ostatnim miesiącu ciąży, zaraz przed wyjściem na świat. Chwilowo płód czerpie składniki odżywcze głównie z Twojej krwi. Odbywa się to poprzez łożysko i pępowinę. Jednak aż 15% zapotrzebowania energetycznego dziecko pozyskuje trawiąc cukry zawarte w połykanych wodach płodowych. Dziecko przez dobę potrafi wypić aż litr płynów!  

Pewnie czujesz jak maluszek wariuje wewnątrz Twojej macicy. Jest już na tyle duży, że dobrze czujesz jego ruchy, jednak wciąż na tyle mały, że w brzuchu ma sporo miejsca na ruch. To dobrze. Rozwija on bowiem w ten sposób swoje mięśnie. Niedługo Twoje dziecko się uspokoi, a ruchy staną się mniej intensywne. To z powodu jego wielkości. Maluszek urośnie i będzie miał coraz mniej miejsca w macicy, przez co nie będzie cieszyć się taką swobodą ruchów jak teraz. Ciesz się tym czasem. Zamknij oczy i potrzymaj dłonie na brzuchu. To niesamowicie relaksuje i sprawi, że więź między wami się umocni. Możesz spróbować sprawdzić reakcje dziecka na Twój dotyk. Delikatnie dotknij brzucha i zobacz jak odpowiada ruchem. Nie rób tego zbyt mocno, bo dzieciątko może się wystraszyć.

27 tydzień ciąży rozwój dziecka
Fot. Rozwój dziecka w 27 tygodniu ciąży

W 27 tygodniu ciąży bardzo intensywnie zaczyna rozwijać się siatkówka w oku Twojego dziecka. Maluszek zaczyna reagować na intensywne światło, a jeśli mu przeszkadza to potrafi się od niego odwrócić. Nie masz powodów do niepokoju. Światło w macicy nie jest na tyle mocne, aby zakłócało spokój Twojego dziecka. 

Rzęsy i brwi maluszka są już na miejscu. Wciąż rosną włosy na głowie i będą rosły aż do porodu. Jednak ich długość po narodzinach jest kwestią indywidualną. Czasami dzieci rodzą się z długimi włosami, a czasami zupełnie łyse. 

Słuch Twojego dziecka jest już w pełni wykształcony, ale wciąż się rozwija. Maluch już na pewno dobrze zna zarówno Twój głos jak i głosy ludzi z którymi dużo przebywasz. Mów do swojego dziecka jak najwięcej, możesz mu także śpiewać. To z pewnością zadziała uspokajająco i pogłębi wasze relacje. 

Dziecko urodzone w 27 tygodniu ciąży, przy narodzinach w dobrym szpitalu miałoby aż 70% szans na przeżycie. Jednak nie jest to szczególnie dobre dla jego organizmu. Maluch wciąż najkorzystniej rozwija się w brzuchu matki. A urodzony w 27 tygodniu ciąży mógłby mieć komplikacje związane z wcześniactwem. 

27 tydzień ciąży objawy i zmiany w organizmie.  

Jak przyjdzie 27 tydzień ciąży dolegliwości oczywiście dadzą o sobie jeszcze bardziej znać. Ten tydzień rozpoczyna trzeci trymestr. Większość kobiet jest zdania, że to właśnie ten czas jest najbardziej męczący. Wiecznie obolałe plecy i opuchnięte nogi to rutyna której ma się zupełnie dosyć. Dodatkowo oczekiwanie na dziecko się nasila, ponieważ wiesz jak mało zostało do jego narodzin. Z pewnością zaczynasz niecierpliwić się coraz bardziej. Nie martw się i zrelaksuj!  

Od 27 tygodnia ciąży intensywność ruchów Twojego dziecka zacznie słabnąć. Dzieje się tak ze względu na coraz większy brak miejsca. Maluch jest coraz bardziej ściśnięty przez ściany macicy. Nie martw się. To dla niego zupełnie bezpieczne, a ciasnota sprawia, że jest mu przytulniej. 

27 tydzień ciąży objawy
Fot. Brzuch w 27 tygodniu ciąży

27 tydzień ciąży waga zaczyna dawać o sobie znać

Macica jest już znacznie większa.. Twój brzuch jest ciężki, a dziecko zużywa dużo tlenu, przez to możesz czuć nieustanne zmęczenie. Pamiętaj o tym żeby się wysypiać. Jeśli nie możesz znaleźć wieczorem wygodnej pozycji do spania, lub ze snu wybudzają Cię koszmary, próbuj robić sobie drzemki w dzień. Częstszy, a krótszy wypoczynek sprawi, że będziesz bardziej wypoczęta niż kiedy śpisz długo i niespokojnie. Pamiętaj, że Twój sen jest ważny nie tylko dla z Ciebie ale również dla maluszka, który jest zrelaksowany tylko wtedy, kiedy Ty czujesz się dobrze.  

O tym jak męcząca potrafi być ciąża objawy 27 tydzień pozwolą Ci się przekonać doskonale. W tym tygodniu tygodniu ciąży prawdopodobnie pojawi się taki problem jak częsta potrzeba oddawania moczu. Duża macica zacznie wywierać spory nacisk na pęcherz, przez co wrócą częste wizyty w toalecie. Pamiętaj, aby nie wstrzymywać moczu i nie odkładać tego na później. Przetrzymywany mocz może powodować zapalenie pęcherza, a także wiele innych infekcji, które mogą zaszkodzić Twojemu dziecku. 

Podobnym problemem może być nietrzymanie moczu. W związku z naciskiem na pęcherz możesz nie panować nad sobą i podczas śmiania się czy kichania popuszczać niewielkie jego moczu. Nie przejmuj się tym, zazwyczaj po ciąży ten problem znika. Staraj się ćwiczyć mięśnie kegla. Pomoże to w powyższym problemie, a także znacznie ułatwi poród. 

W trzecim trymestrze skurcze Braxtona-Hicksa mogą Cię zmęczyć. Będą pojawiać się praktycznie każdego dnia. W taki sposób macica przygotowuje się do porodu. Pewnie zdążyłaś już poznać ten rodzaj skurczy, jednak w trzecim trymestrze mogą się one znacznie nasilić. 

Hemoroidy powstające podczas ciąży to problem, o którym się nieczęsto mówi. Hemoroidy to inaczej żylaki odbytu. Pojawiają się przez ucisk macicy na jelita. Powoduje to zatrzymanie odpowiedniego krążenia krwi w jelicie grubym. Dodatkowo hemoroidy w ciąży sprzyjają pojawieniu się zaparć i związanych z nimi bólów brzucha. 

Aby zapobiec powstaniu hemoroidów i zaparć powinnaś postawić na odpowiednio zbilansowane zdrowe jedzenie. Staraj się unikać cukrów. Jedz dużo zielonych warzyw bogatych w duże ilości błonnika. Błonnik dobrze wpłynie na metabolizm, dzięki czemu możesz uniknąć zaparć i żylaków odbytu. 

Trzeci trymestr to niestety czas kiedy najbardziej nasilą się problemy związane z układem trawiennym. Ciągła zgaga może być niesamowicie męcząca. Nie jedz smażonego tłustego jedzenia, cukru i nie pij gazowanych napojów. Wszystkie te rzeczy sprzyjają powstawaniu zgagi. 

27 tydzień ciąży – badania 

27 tydzień ciąży to czas, kiedy rozpoczyna się trzeci trymestr. Nadal trzeba pilnować tego jak rozwija się ciąża 27 tydzień oznacza jednak jeszcze częstsze wizyty u lekarza ją prowadzącego. W ostatnim miesiącu może dojść do tego, że z ginekologiem będziesz spotykać się nawet co tydzień. Chwilowo wystarczy wciąż jedna wizyta w tygodniu, ale bądź przygotowana na to, że niedługo to się zmieni. Lekarz na najbliższej wizycie : 

  • zleci Ci wykonanie morfologii 
  • skieruje na badanie ogólne moczu 
  • wykona USG na którym oceni rozwój dziecka

Ciąża 27 tydzień – już większa część za Tobą! 

To już 27 tydzień ciąży. Zostało naprawdę bardzo niewiele do porodu. Już niedługo spotkasz się ze swoim maluszkiem. Do tej pory ciesz się ostatnim czasem tylko dla siebie. Zrelaksuj się. Rób to co lubisz najbardziej. Staraj się nie przemęczać. Powinnaś zdrowo jeść, aby dostarczyć dziecku niezbędnych witamin i starać się w miarę możliwości o jakąś aktywność fizyczną. Pozwoli to dotlenić Twój organizm. To wszystko pozytywnie wpłynie zarówno na Ciebie, jak i na rozwój Twojego dziecka.  

Sending
Ocena artykułu
5 (6 głosy)
Autor
Joanna Zak