26 tydzień ciąży – przebieg, zmiany w organizmie matki i dziecka

access_time27.04.2020
26 tydzień ciąży

26 tydzień ciąży to wyjątkowy czas, który tak naprawdę jest końcówką drugiego trymestru. Trzeba wobec tego przygotować się na to, aby w dobrej kondycji wejść w ostatni, trzeci już etap ciąży, który dla wielu kobiet jest szczególnie trudny z wielu powodów- chociażby dlatego, że dziecko zaczyna bardzo mocno przybierać na wadze. 26 tydzień ciąży – który to miesiąc z dzieckiem na pokładzie? Jak szybko można się zorientować jest to połowa 7 miesiąca, a więc zdecydowanie już bliżej do porodu niż dalej. Dobrze jest więc mieć taką świadomość, że tak dużo już za nami, a czas rozwiązania tak naprawdę zbliża się już wielkimi krokami. 

26 tydzień ciąży objawy, które mogą nam towarzyszyć

Z pewnością odczuwalne będzie to, że jest znam znacznie ciężej. Dziecko zaczyna teraz mocno rosnąć i rozpychać się w brzuchu, a tym samym będzie się on znacznie powiększał. W prosty sposób prowadzi to do nasilenia się tych dolegliwości, które już odczuwałyśmy- na przykład ze strony mocniejszego obciążenia na kręgosłup. Rosnący brzuszek może też powodować pewien dyskomfort w poruszaniu się, możemy mieć problem ze znalezieniem wygodnej pozycji do spania i do wypoczynku. Możemy zacząć odczuwać zmęczenie, a powiększające się w brzuchu dziecko może zacząć uciskać na inne narządy wewnętrzne, tym samym powodując zadyszkę, a także tak popularne problemy ze zgagą czy nawet refluksem. Można tak naprawdę powiedzieć, że jest to już zaawansowana ciąża, objawy 26 tygodnia to także pojawiające się obrzęki, które mogą być dla nas bardzo uciążliwe i które mogą dotyczyć stóp, a nawet całych nóg. Woda w organizmie może zostać zatrzymana, a tym samym możemy czuć się opuchnięte. Wszystko to może też się odbić na naszej kondycji fizycznej, możemy więc odczuć spadek formy i konieczność poświęcania więcej czasu niż dotychczas na odpoczynek zamiast na aktywność. 

Po czym jeszcze możemy poznać, że to już 26 tydzień ciąży? Dolegliwości, jakie do tej pory związane były z pracą naszego układu pokarmowego, mogą zacząć się nasilać. Może to być leniwe trawienie, nagłe napady głodu, wzdęcia oraz już wcześniej wspomniana zgaga. Innymi, bardzo uciążliwymi dolegliwościami mogą być rozmaite problemy skórne, z którymi ciężko będzie sobie poradzić, a mowa tutaj o wysypce czy też trądziku. Jest to efektem zachodzących w tym czasie w naszym organizmie zmian hormonalnych. 

26 tydzień ciąży objawy
Fot. Objawy w 26 tygodniu ciąży

26 tydzień ciąży- waga matki oraz dziecka

Te wagę trzeba cały czas kontrolować, aby nie przybrać zbyt wielu kilogramów podczas ciąży. Zazwyczaj zawsze przed wizytą kontrolną powinnyśmy być ważone tak, aby na bieżąco było widać, ile tych kilogramów nam przybywa. Dobrą statystyką jest systematyczne przybieranie na wadze około 0,5 do 1 kg na tydzień. Szacuje się, że ciąża w 26 tygodniu może oznaczać, że od jej początku mogłyśmy przybrać na wadze do około 8 kilogramów. W 26 tygodniu ciąży samo dziecko powinno ważyć około 900 gramów lub też zbliżać się do okrągłego kilograma, a jego długość powinna wynosić około 33 cm. Nie powinnyśmy być zaskoczone faktem, że w momencie wejścia w trzeci trymestr ta waga może zacząć mocniej się zwiększać.

Dziecko rozpoznaje już smaki i ochoczo przyjmuje różne smaczne potrawy, na które zaczynamy mieć ogromną ochotę. Pamiętajmy też o tym, że dane związane z wagą matki i dziecka są tylko pewną statystyką, a każdy przypadek jest mimo wszystko indywidualny. 

26 tydzień- co dzieje się u dziecka? 

Maluch cały czas się rozwija i zyskuje nowe umiejętności. Warto pomyśleć o tym w ten sposób, że tak naprawdę każdy tydzień ciąży jest wyjątkowy, gdyż oznacza inny etap rozwoju. 26 tydzień to przede wszystkim czas, kiedy: 

  • Nadal rozwijają się płuca dziecka. W jego organizmie zaczyna być produkowany surfaktant, czyli taka substancja, która będzie chronić płuca przed zapadaniem się. Jest to oczywiście kolejny krok w tym kierunku, aby maluch mógł samodzielnie oddychać. Jeśli jednak doszłoby w tym tygodniu ciąży do porodu- dziecko nadal nie byłoby jeszcze wydolne oddechowo. 
  • Bardzo mocno rozwija się słuch dziecka. Zaczyna ono słyszeć dźwięki pochodzące z zewnątrz i zaczyna je rozpoznawać. Na tym etapie dotrze do niego dźwięk kołysanki, a także głosy rodziców. Możemy też odczuć reakcję malucha na niektóre dźwięki- zarówno te przyjemne, jak i te powodujące jego niepokój. Muzyka może więc działać na dziecko stymulująco. Możemy więc sprawdzać jego reakcję nie tylko na kołysanki czy piosenki popularne, ale też na muzykę klasyczną.
  • Dziecko zaczyna już coraz lepiej reagować na dotyk. Co to oznacza? Chociażby to, że możemy dotykać brzucha sprawdzają, czy przyniesie to jakąś reakcję. Pamiętajmy, że ten etap ciąży to chwila, kiedy dziecko staje się bardzo żywiołowe i dynamiczne. Może więc kopać i mocniej dawać się we znaki niż dotychczas. Jednocześnie, maluch stale rośnie i zwiększa swoją masę, a więc pozostaje mu coraz mniej przestrzeni w brzuchu mamy. 
  • Na tym etapie rozwoju serce dziecka bije już naprawdę bardzo wyraźnie. Można dość łatwo się o tym przekonać podczas badania stetoskopem. 
  • 26 tydzień ciąży to także czas, kiedy dziecko nie tylko dynamicznie się rusza, ale i może się bawić, na przykład wykorzystując do tego sznur pępowinowy. Te pierwsze zabawy na pewno nie zostaną niezauważone. 

26 tydzień ciąży- co może dla siebie i dla dziecka zrobić przyszła mama? 

Wchodząc w trzeci trymestr ciąży dobrze jest przede wszystkim każdego dnia przeznaczyć sporą część czasu na wypoczynek. Jeśli w jakiś sposób możemy go sobie umilić- zróbmy to, na przykład poprzez zakup specjalnej poduszki, która pozwoli naszemu kręgosłupowi odrobinę odpocząć. Oczywiście, nadal możemy podejmować aktywność fizyczną, aby trochę zniwelować uczucie obrzmienia- są takie ćwiczenia, które są wskazane dla kobiet w ciąży będących na tym etapie, ewentualnie ich rodzaj zawsze można skonsultować z lekarzem prowadzącym ciąże. 

26 tydzień ciąży rozwój dziecka
Fot. 26 tydzień ciąży a rozwój dziecka

Ważne jest, aby dać sobie pewien spokój i szukać zalet w swojej obecnej sytuacji – na przykład tych związanych z faktem, że już niedługo zobaczymy swoje dziecko. Zachodzące w organizmie zmiany hormonalne mogą powodować obniżenie nastroju, senność, a zwiększające się uczucie zmęczenia wcale nie pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej. Trzeba więc sprawiać sobie drobne przyjemności, które pozwolą przetrwać nam nawet te najcięższe chwile. 

26 tydzień ciąży to także dobry moment na to, aby zacząć myśleć o wyprawce dla malucha, a także o potrzebnych gadżetach dla młodej mamy, które ułatwią jej start z niemowlakiem w domu. Bardzo dobrym pomysłem dla tych kobiet, dla których jest to pierwsza ciąża jest zapisanie się do szkoły rodzenia. Można w ten sposób przełamać strach związany z porodem, ale też można dobrze przygotować się do tego, aby samodzielnie zająć się opieką nad dzieckiem. 

Jak widać – 26 tydzień ciąży to czas wielkich przemian i zwiastun kolejnych, ostatnich już miesięcy, które mogą nie należeć do najłatwiejszych. Każda kobieta jest inna i nie jest powiedziane, że nadchodzący trzeci trymestr faktycznie będzie oznaczał te najcięższe miesiące w całej ciąży. Należy nadal dobrze się odżywiać, odpoczywać, wysypiać się i dbać o swoją dobrą kondycję psychiczną oraz fizyczną. 

Sending
Ocena artykułu
5 (12 głosy)
Autor
Joanna Zak