35 tydzień ciąży – wszystko, co musisz wiedzieć

access_time14.01.2021
35 tydzień ciąży

Przed Tobą końcówka ciąży! Jeszcze trochę i będziesz tulić w ramionach swojego maluszka. Ostatni miesiąc ciąży możesz wykorzystać na dokończenie szykowania wyprawki i dopracowanie ostatnich szczegółów przed powitaniem nowego członka rodziny.

Pamiętaj jednak, że przede wszystkim jest to czas, żeby skupić się na odpoczynku, który jest Ci teraz bardzo potrzebny!

Ciąża 35 tydzień – co się dzieje z dzieckiem?

Dziecko coraz intensywniej przygotowuje się do życia poza brzuchem mamy. Jest już prawie gotowe i wciąż intensywnie szykuje się na wielki dzień.

Jego układ odpornościowy z dnia na dzień coraz bardziej się wzmacnia i przyjmuje z pępowiny przeciwciała z organizmu matki. Dzięki temu po porodzie będzie chronione przed infekcjami w czym dodatkowo pomoże siara – pierwszy pokarm mamy, który pojawi się zaraz po porodzie. Będzie on dla dziecka swoistą barierą ochronną przed wszelkimi wirusami i bakteriami jakie spotka po wyjściu z łona matki.

Układ oddechowy dziecka jest już dobrze rozwinięty, ale tak naprawdę dla rozwoju płuc każdy kolejny dzień w łonie matki jest bardzo ważny. Większość dzieci jest na tym etapie gotowe do rozpoczęcia samodzielnego życia, ale oczywiście nie można jeszcze uznać ciąży za donoszoną. 

Skóra dziecka oraz tkanka tłuszczowa są już na tyle rozbudowane, że nawet jeżeli dojdzie do przedwczesnego porodu w 35 tygodniu to najprawdopodobniej dziecko będzie gotowe do samodzielnej regulacji temperatury i być może nie będzie wymagać przebywania w inkubatorze – chociaż jest to oczywiście kwestia bardzo indywidualna. Mimo, że płuca są w pełni rozwinięte część wcześniaków na tym etapie potrzebuje też wspomagania oddychania.

Dziecko ćwiczy teraz także inne umiejętności, które są mu niezbędne do życia po porodzie, jak ssanie, chwytanie i siusianie. Dziecko pije wody płodowe i siusia trenując swój układ moczowy. W jego jelitach zaczyna się też gromadzić pierwsza smułka – kupka, którą odda niedługo po porodzie.

35 tydzień ciąży rozwój dziecka
Fot. 35 tydzień ciąży – rozwój dziecka

35 tydzień ciąży – który to miesiąc? Ile waży dziecko?

35 tydzień kończy ósmy miesiąc ciąży.

Na tym etapie waga dziecka może już się różnić od wagi jego „rówieśników”, bo wiele zależy od jego genów i odżywiania mamy w czasie ciąży. 

Średnio dzieci ważą na tym etapie ok. 2,5 kg. Dzieci mam z cukrzycą ciążową mogą natomiast ważyć trochę więcej. Najważniejsze jednak, żeby mieściły się w określonych widełkach, co z pewnością sprawdzi Twój lekarz w czasie najbliższej wizyty. 

35 tydzień ciąży a waga mamy

Mogłaś przytyć już naprawdę sporo, ale przecież nigdy kobieta nie cieszy się z przybierania na wadze tak bardzo, jak w ciąży!

Średnio do tego etapu w zależności od wagi startowej kobiety oraz wagi dziecka i wód płodowych tyją od 7 do 14 kilogramów.

Poza tym najpewniej jeżeli zdrowo się odżywiasz i starasz się nie przejadać tylko masz zróżnicowaną dietę to po porodzie Twoja waga szybko wróci do stanu początkowego! Dziecko w tej chwili magazynuje duże ilości żelaza, które są mu niezbędne do produkowania czerwonych krwinek.

Przyjrzyj się więc swojej diecie pod kątem żelaza, żebyś nie nabawiła się anemii. Powinnaś dbać także o regularne posiłki bogate w witaminy, warto zwrócić uwagę, żeby co najmniej połowę Twojej porcji stanowiły warzywa, a posiłki były prawidłowo skomponowane – zawierały węglowodany złożone (jak pieczywo i makarony pełnoziarniste) oraz białko potrzebne teraz szczególnie zarówno Tobie, jak i dziecku.

Pamiętaj, że ciąża to nie moment na żadne rygorystyczne diety! Na ewentualne odchudzanie przyjdzie czas dopiero po porodzie!

35 tydzień ciąży dolegliwości – czyli co słychać u mamy?

Możesz być już bardzo zmęczona i jest to czas, kiedy powinnaś naprawdę skupić się na odpoczynku. Pamiętaj, że najlepiej, żebyś wypoczywała na lewym boku – jest to bardzo ważne, bo wtedy macica jest lepiej dotleniona, a tym samym lepiej dotlenione jest dziecko.

Rosnący brzuch sprawia, że jest ciężej, bo dziecko jest coraz cięższe. Wypełnia niemal całą macicę, więc dobrze czujesz jego ruchy, ale rosnąca macica może dokładać dolegliwości. Ucisk na kręgosłup powoduje ból pleców, które i tak już dają się we znaki przez rosnący brzuch. Większość kobiet czuje się już ociężale i proste czynności jak np. wiązanie butów sprawia im trudność – jeżeli tak jest w Twoim wypadku to nie bój się prosić o pomoc partnera lub rodzinę!

Możesz mieć także kłopoty z oddychaniem, więc pilnuj, żeby za bardzo się nie męczyć.

Poza tym Twoje wizyty w toalecie mogą być jeszcze częstsze przez ucisk na pęcherz. Musisz wciąż pić dużo wody i regularnie z zalecenia Twojego ginekologa wykonywać badania moczu, szczególnie jeżeli puchną Ci nogi. Jest to normalne, szczególnie latem, ale musisz o tym wspomnieć swojemu lekarzowi, a także często wypoczywać z nogami w górze. Dla uczucia ulgi możesz smarować nogi żelem chłodzącym, który dostaniesz w każdej aptece lub drogerii.

Dalej możesz też odczuwać nieprzyjemności ze strony układu pokarmowego i silną zgagę, która ustąpi dopiero w momencie obniżenia się brzucha do porodu. Dalej powinnaś uważać na potrawy, które mogą nasilać dolegliwości układu pokarmowego i zrezygnować ze słodyczy. Dobra wiadomość jest taka, że w zasadzie od 35 tygodnia brzuch zacznie się obniżać, co sprawi że uciążliwe objawy żołądkowe mogą zacząć ustępować.

Niestety obniżający się brzuch ciążowy przyniesie inne dolegliwości i będzie coraz mocniej naciskał na kość spojenia łonowego, więc możesz odczuwać ból w okolicach wzgórka łonowego. 

35 tydzień ciąży dolegliwości
Fot. Dolegliwości w 35 tygodniu ciąży

W 35 tygodniu mogą już coraz częściej pojawiać się u Ciebie skurcze przepowiadające nazywane również skurczami Braxtona – Hicksa. Pewnie już je znasz i potrafisz rozpoznać, ale mogą Ci zrobić psikusa, szczególnie jeżeli jeszcze nigdy nie rodziłaś, bo w ostatnim miesiącu zaczynają nieco przybierać na sile. Nie są tak bolesne, jak skurcze porodowe, ale jeżeli jesteś w ciąży po raz pierwszy to możesz mieć wątpliwości. Pamiętaj jednak, że skurcze właściwe, które zwiastują zbliżający się poród nabierają z czasem na sile i regularności. Skurcze przepowiadające nawet jeśli będą lekko bolesne to ich intensywność nie będzie rosła i będą nieregularne. Takie skurcze mogą pojawić się nagle i nagle zniknąć, a im bliżej porodu tym będą zaskakiwać Cię częściej.

W 35 tygodniu ciąży u większości ciężarnych bardzo mocno daje się już odczuć syndrom wicia gniazda, który zmusza kobietę, by kolejny raz wyprasować i poskładać ubranka, sprawdzić, czy ma wszystko co potrzebne i przygotować kącik maluszka w sypialni.

Początek dziewiątego miesiąca jest bardzo dobrym czasem na rozpoczęcie pakowania torby do szpitala. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś zacznij szykować listę rzeczy potrzebnych Tobie i dziecku do porodu oraz w pierwszych dniach po nim. Najlepiej wejść na stronę szpitala, w którym planujesz rodzić, bo część z nich ma gotową listę wyprawkową do pobrania, więc bardzo Ci to pomoże. Spakowana torba może stać i czekać na swój moment. Uwierz, że lepiej spakować ją samemu za wcześnie, bo będzie czekać na odpowiedni moment niż dać się zaskoczyć rozpoczynającą akcją porodową i pakować ją na szybko lub co gorsza nie mieć możliwości spakować i instruować męża przez telefon co ma zabrać.

W najbliższych tygodniach Twoja laktacja może już powoli się rozkręcać, więc jeżeli do tej pory tego nie zrobiłaś to zaopatrz się we wkładki laktacyjne. Szczególnie w nocy mogą zacząć Ci się pojawiać mokre plamki na koszulce, więc dobierz wygodny do spania biustonosz i wypełnij go wkładką, dzięki czemu oszczędzisz sobie mokrych wpadek.

Możesz również zacząć przygotowania do porodu, ale pamiętaj, aby niektóre praktyki jak np. masaż krocza skonsultować najpierw ze swoim lekarzem, który najlepiej zna Twoją ciążę!

Sending
Ocena artykułu
5 (14 głosy)
Autor
Joanna Zak