2 tydzień ciąży – co się wtedy dzieje w Twoim organizmie?

access_time12.04.2020
2 tydzień ciąży

W „drugim tygodniu ciąży” kobieta w ciąży tak naprawdę jeszcze nie jest – jest to tak zwany okres umowny, określenie momentu, w którym jesteś na nią fizycznie gotowa. W trakcie tego okresu rozwijają się i powiększają pęcherzyki jajnikowe, odbywają się dni płodne oraz zbliża się owulacja, jest więc wysokie prawdopodobieństwo zapłodnienia. Z pochwy wydziela się płynny, przezroczysty śluz, pomagający plemnikom dostać się do komórki jajowej, gdy ta wydostanie się z pęcherzyka w jajniku. Jeśli dojrzeje więcej niż jeden pęcherzyk, możesz liczyć na ciążę mnogą.

2 tydzień ciąży – pierwsze symptomy

Dzięki obserwacji śluzu możesz rozpoznać Twoje dni płodne. Powinien on być obfity i rozciągliwy. W trakcie trzech dni, kiedy trwa owulacja, szanse na zajście w ciąże są największe. Po zakończeniu dni płodnych kolejne pojawią się dopiero po laktacji (karmienie dziecka piersią). 

Jeżeli jednak nie do końca potrafisz rozpoznać u siebie owulację, poleca się kupno testu owulacyjnego (dostępny w każdej aptece). Istnieją testy jednorazowe, w których potrzebna jest próbka moczu, oraz wielorazowego użytku, które badają strukturę Twojej śliny. Jeśli wynik takiego testu okaże się pozytywny, to znaczy, że w przeciągu około dwóch dni owulacja nadejdzie (a co za tym idzie, wtedy stosunek płciowy będzie najbardziej efektowny).

Podczas tego tygodnia wzrasta endometrium, czyli tak zwana wyściółka macicy, tak jak w każdym miesięcznym cyklu. Przygotowuje się na zagnieżdżenie komórki jajowej, a jeśli do zapłodnienia nie doszło, endometrium złuszcza się (często bardzo boleśnie dla wielu miesiączkujących kobiet) i usuwane jest z macicy przez pochwę w postaci krwawienia. Dlatego, jeśli komórka jajowa dostanie się do macicy, endometrium się nie złuszcza i następnej miesiączki doświadczysz dopiero po zakończeniu ciąży. 

W Twoim organizmie w drugim tygodniu ciąży wzrasta poziom estrogenów, a wraz z nim popęd seksualny. Pomaga to szczególnie w przypadku, kiedy planujesz założenie rodziny; to właśnie na przełomie drugiego i trzeciego tygodnia szanse na pomyślne zapłodnienie jest największa. Następujące po stosunku przemiany w Twoim układzie rozrodczym doprowadzą już do ciąży. Dzięki skurczom macicy plemniki łatwo przedostają się do niej i do jajowodów. Równolegle do tego, oocyt (komórka, która daje początek komórce jajowej) kończy swoje podziały mejotyczne by móc opuścić pęcherzyk. Gdy już to zrobi, zostaje zagarniana do jajowodu, gdzie dochodzi do właściwego zapłodnienia. Po wniknięciu plemnika w oocyt, ten zaczyna wydzielać substancje wzmacniające osłonkę przejrzystą (osłona delikatnej komórki jajowej i zarodka), aby zapobiec wniknięciu do niego innych plemników. Następuje mnóstwo podziałów komórek – jądro plemnika przemieszcza się do środka komórki, a dzięki podziałom redukcyjnym (czyli dzięki mejozie, podziale jądra komórkowego, z którego powstają cztery jądra z połową chromosomów) i samemu zapłodnieniu, zachowuje się prawidłowa ilość chromosomów, czyli 46. Połowa pochodzi od matki, a połowa od ojca.

Na tym etapie rozstrzygana jest również płeć chromosomalna (genotypowa) dziecka, uzależniona od tego, czy plemnik wnikający w komórkę jajową posiadał chromosom X (płeć żeńska) czy Y (płeć męska).

2 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości 

Podczas owulacji odczujesz kilka charakterystycznych objawów, takich jak zawroty głowy, zmęczenie i obrzęk piersi (zależny od cech indywidualnych Twojego ciała). Trochę rzadziej może spotkać Cię częstsze oddawanie moczu i wzdęcia, a jeszcze rzadziej dochodzi do wymiotów. Może się zdarzyć plamienie z pochwy – tak zwane krwawienie implantacyjne, świadczące o tym, że komórka jajowa zagnieżdża się w macicy. Nie ma zatem powodu do paniki, jeśli zobaczysz na swojej bieliźnie czerwone zabrudzenia, gdyż to całkowicie naturalne.

2 tydzień ciąży objawy i dolegliwości
Fot. Z jakimi dolegliwościami możemy mieć do czynienia w 2 tygodniu ciąży ?

Waga i wygląd ciała zachowują się normalnie, w tych kwestiach nie zachodzą żadne widoczne zmiany.

Oprócz objawów typowo fizycznych, następują również te związane z Twoją psychiką. W całości wyglądem i przebiegiem przypominają one zespół napięcia przedmiesiączkowego – niecierpliwość, gwałtowne zmiany nastroju, pobudzenie, nadwrażliwość. Dobrze jest uprzedzić Twoich domowników o sytuacji, aby uniknąć wszelkich nieporozumień powodujących stres. Pamiętaj, że może mieć on zły wpływ na rozwój płodu!

Zalecenia podczas 2 tygodnia ciąży

Kobieta podczas 2 tygodnia ciąży tak naprawdę nie ma pewności, czy w ciążę zajdzie, czy też nie. Typowe diety ciążowe i ćwiczenia na nic się nie zdadzą, natomiast warto zwrócić uwagę na te elementy pożywienia, które będą wspierać Twoją płodność. Tak naprawdę styl życia Twój, jak i Twojego partnera może pomóc zdeterminować Wasze szanse na zapłodnienie podczas stosunku płciowego. Początkowo ogranicz do minimum białko zwierzęce i zastąp je roślinami strączkowymi, takimi jak:

  • fasola (zwykła oraz wielokwiatowa),
  • soja warzywna, 
  • soczewica,
  • bób,
  • groszek (groch zwyczajny),
  • ciecierzyca.

Mięso (z wyjątkiem ryby) zwiększa niepłodność, dlatego lepiej nie ryzykować! Naturalnie niemile widziane są również cukry proste (ulubione słodycze) i produkty z białej mąki (np. biały chleb i inne tego rodzaju wypieki) – zaburzają one gospodarkę hormonów płciowych. Jeśli chodzi o wcześniej wspomniane ryby, najlepiej stymulują płodność te gatunki:

  • makrela,
  • łosoś,
  • pstrąg,
  • śledź.

Owoce morza mają też wpływ na jakość nasienia, owulację i zagnieżdżanie się zarodków, są zatem dobrym wspomagaczem zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego partnera. Bardzo ważne są też witaminy i suplementy diety; najistotniejszy jest kwas foliowy, czyli witamina B9, mająca kluczowy wpływ na płodność. Należy też zadbać o odpowiednią ilość witamin A, C, E oraz B12, które chronią Cię przed stresem oksydacyjnym (stres prowadzący do uszkodzenia komórek i tkanek, bierze udział w procesie starzenia i jest czynnikiem m. in. chorób serca), a także zapewniają zdrowy rozwój płodu. Oczywistym jest unikanie alkoholu, papierosów i innych używek tego typu. Zaleca się także wizytę u stomatologa w celu kontroli zębów, gdyż powinny być w dobrym stanie.

2 tydzień ciąży rozwój płodu
Fot. 2 tydzień ciąży rozwój płodu

Prawdziwe jest stwierdzenie, że korzystanie z laptopa na kolanach powoduje wymieranie plemników u mężczyzny. Dodatkowo zły wpływ na jakość nasienia ma niska aktywność fizyczna oraz oczywiście używki. Dlatego ważne jest, aby Twój partner był również świadomy zaleceń wobec jego stylu życia i stosował się do nich. 

Istotne jest też to, by niczego nie poganiać i do niczego się nie przymuszać. Nie odliczaj godzin do dni płodnych i owulacji, nie planuj co do minuty Waszego stosunku – to powoduje stres, który zmniejsza szanse. To prawda, że największe (i często jedyne) prawdopodobieństwo występuje właśnie w drugim tygodniu, ale nie możesz niczego popędzać. 

2 tydzień ciąży – czy potrzebne są badania?

Termin „potrzebne” jest zdecydowanie za mocny. Jeżeli chcesz potwierdzić owulację, naturalnie możesz udać się do ginekologa na USG narządów rodnych, a także by zlecił badanie poziomu progesteronu we krwi. Oprócz tego, jest jeszcze za wcześnie na jakiekolwiek poważne wizyty.

Sending
Ocena artykułu
5 (2 głosów)
Autor
Joanna Zak