36 tydzień ciąży – rozwój dziecka, zmiany w Twoim organizmie

access_time15.01.2021
36 tydzień ciąży

Powoli końca dobiega już Twoja ciąża 36 tydzień to bowiem końcówka waszej wspólnej drogi brzuszkowej. Już niedługo maluch wyjdzie na ten świat, a Ty w końcu będziesz mogła wziąć go w swoje objęcia. Pewnie nieustannie liczysz dni do terminu porodu. Nie ma powodu do obaw. Twoje dziecko najlepiej rozpozna odpowiedni moment na przyjście na świat. 

Ciąża 36 tydzień – rozwój dziecka 

W 36 tygodniu ciąży waga Twojego maluszka osiąga około 2500 g, a długość to mniej więcej 45 cm. Do dnia porodu dziecko raczej nie przybierze już za dużo. Jeśli Twój maluszek waży więcej, nie przejmuj się. Waga urodzeniowa to indywidualna sprawa. Niektóre dzieci gromadzą więcej tkanki tłuszczowej, inne mniej. Większość mieścić się w przedziale 2800-3800 g. Jednak zdążają się przypadki kiedy dziecko jest lżejsze niż 2800 g, a także takie gdzie jest cięższe niż 3800 g. Jeśli Twój skarb na badaniu USG osiągnie wagę większą niż 4000 g, możliwe że lekarz dla waszego bezpieczeństwa zaproponuje cesarskie cięcie

W 36 tygodniu ciąży wszystkie zmysły Twojego dziecka są już w pełni rozwinięte. Jednak najlepiej funkcjonuje słuch. Maluch dobrze słyszy i rozpoznaje głosy swoich rodziców i innych osób, które spędzały dużo czasu w Twoim towarzystwie, kiedy byłaś w ciąży. Jednak najlepiej zna głos mamy, bo najwięcej go słuchał. To właśnie dlatego Ty będziesz potrafiła najlepiej uspokoić płaczącego maluszka, a on w Twoich ramionach będzie czuł się zrelaksowany.  

36 tydzień ciąży to czas, w którym maluszek nadal trenuje płuca i produkuje surfaktant, który zapobiega sklejaniu się płuc podczas oddychania. Maluch teoretycznie mógłby przyjść na świat już w 36 tydzień ciąży dolegliwości zdrowotne jednak mogłyby mu utrudnić życie. Prawdopodobne jest, że oddychanie będzie sprawiać mu pewną trudność. Jednak nie przejmuj się na zapas, bo to nie reguła, a jeśli urodzisz już w tym tygodniu jest duże prawdopodobieństwo, że wszystko odbędzie się bez żadnych komplikacji. 

Z pewnością nie czujesz już ruchów malucha tak często jak jeszcze kilka tygodni temu. To dlatego, że w 36 tydzień ciąży waga dziecka się znacznie zwiększyła, przez co ilość miejsca w macicy zmalała. To skutkuje brakiem miejsca na poruszanie się. Teraz Twój maluszek spędza większość dni w pozycji embrionalnej, czekając na czas porodu. Wiec z tym czekaniem nie jesteś sama! 

36 tydzień ciąży rozwój dziecka
Fot. 36 tydzień ciąży a rozwój dziecka

36 tydzień ciąży objawy i dolegliwości 

To już ostatnie tygodnie ciąży. Powoli końca dobiega Twoja ciąża objawy 36 tydzień też wkrótce miną. I całe szczęście! Na pewno jesteś już zmęczona noszeniem ciężkiego brzucha. Niedługo zamiast niego w Twoich ramionach pojawi się mały dzidziuś. Niestety zanim to nastąpi, możesz się męczyć jeszcze kilka tygodni z dolegliwościami ciążowymi

Dno macicy w 36 tygodniu ciąży jest zaraz pod żebrami. Przez zbyt mocny ucisk być może czujesz jakby Twoje żebra pokryły siniaki. Nie martw się. Od tego tygodnia macica zacznie się obniżać, przygotowując się do porodu. Jednak wraz z takim ciężarem wędrującym prosto na Twój pęcherz, z pewnością zwiększy się liczba wizyt w toalecie. Nie przejmuj się. Po porodzie tak silne parcie na mocz od razu powinno zniknąć. Do tej pory staraj się odwiedzać toaletę za każdym razem, kiedy będziesz czuła taką potrzebę. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób zapobiegasz powstawaniu infekcji dróg moczowych. Takie zapalenia mogą być nieprzyjemne i uciążliwe dla Ciebie, a bardzo niebezpieczne dla maluszka. Tym bardziej teraz, kiedy zbliża się termin rozwiązania. 

Duża część kobiet w 36 tygodniu ciąży ma już spore trudności z poruszaniem się. Wstawanie z łóżka, zakładanie butów czy podnoszenie czegokolwiek z podłogi może być dla Ciebie sporym wyzwaniem. Korzystaj z pomocy innych. Pamiętaj, że masz pierwszeństwo w kolejkach do lekarza, czy do kasy w supermarkecie. Twój wysiłek i zmęczenie mogą skutkować przedwczesnym porodem, a także innymi niemiłymi dolegliwościami. Jednak są również kobiety, którym ciąża w ogóle nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Czują się sprawne i poruszanie się nie sprawia im problemu. Być może Ty również należysz do takich kobiet i zamiast spędzać ostatnie dni w łóżku, dużo spacerujesz i jesteś aktywna. Jednak w dalszym ciągu musisz zachować szczególną ostrożność. Nawet najmniejszy upadek może okazać się bardzo niebezpieczny dla Twojego dzidziusia. Dlatego oszczędzaj się. Do porodu już niedużo zostało. Zbieraj siły. Niedługo będziecie razem z maluszkiem chodzić na spacery.  

36 tydzień ciąży to czas, w którym zaczyna wydzielać się hormon – relaksynaJego zadaniem jest przygotowanie ciała do porodu. Wpływa rozluźniająco na stawy, aby powiększyć kanał rodny i umożliwić maluszkowi wyjście na świat. Niestety w związku z tym możesz odczuwać nieprzyjemny ból stawów biodrowych.  

Około 36 tygodnia ciąży możesz zauważyć, że śluz w Twojej pochwie stał się bardziej obfity niż zwykle, może on być lekko zabarwiony krwią. Dzieje się tak przez wpływ hormonów na Twoje ciało. Jeśli nagle zobaczysz dość sporo gęstego krwi sto-czerwonego śluzu, to prawdopodobnie nastał moment odejścia czopa śluzowego. Świadczy to o zbliżającym się porodzie. Ale nie stresuj się. Mogą minąć godziny, a nawet dni zanim zaczną się skurcze porodowe

36 tydzień ciąży dolegliwości
Fot. 36 tydzień ciąży – dolegliwości

36 tydzień ciąży – jakie badania zrobić?  

Liczysz nieustannie 36 tydzień ciąży który to miesiąc. Za Tobą już 8 miesiąc. Teraz wizyty kontrolne u ginekologa będziesz miała znacznie częściej. Być może nawet co tydzień. Na wizycie kontrolnej lekarz będzie sprawdzał rozmiary i wagę dziecka, czynność serca. Oceni także długość szyjki macicy. Jeśli szyjka macicy się skraca i robi się rozwarcie to znaczy, że do porodu zostało niewiele czasu. Kontrola wagi i pomiar ciśnienia to rutynowe czynności na wizytach kontrolnych. Dodatkowo lekarz zleci Ci wykonanie KTG, aby sprawdzić czynność skurczową

36 tydzień ciąży – pora na spakowanie torby do szpitala 

Jeśli jeszcze nie spakowałaś torby to szpitala to 36 tydzień ciąży jest najwyższą porą, aby to zrobić. Pamiętaj o zabraniu najważniejszych dokumentów (w tym dowodu i wyników badań). Na pewno przydadzą się ubranka dla dziecka, pampersy czy pieluszki. Sama powinnaś wziąć ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy. Z pewnością opieka nad maluszkiem tak Cię pochłonie, że nie będziesz miała czasu na czytanie książek. Nie zapomnij wziąć środków do higieny, wygodnych koszul, najlepiej z funkcją karmienia. 

36 tydzień ciąży objawy porodu 

Chociaż książkowo powinnaś urodzić między 37 a 42 tygodniem ciąży to bardzo często zdarza się, że kobiety rodzą już w 36 tygodniu ciąży. Zastanawiasz się jak rozpoznać, że chwilą porodu się zbliża? Oto kilka symptomów: 

  • Obniżenie brzucha  
  • Skurcze przepowiadające  
  • Odejście czopu śluzowego 
  • Ból w dole brzucha  

Kiedy będziesz miała wrażenie, że poród się zaczął, nie panikuj. Spokojnie weź wszystkie potrzebne rzeczy i wybierz się do szpitala. Być może będziesz miała chwilę na szybką kąpiel. Ważne żebyś nie wpadła w panikę przy pierwszych skurczach. Średni czas trwania porodu to 10-12 godzin.  

Do szpitala powinnaś się udać w chwili kiedy skurcze staną się regularne i będą powtarzać się co 5-7 minut. Prawdopodobnie oznacza to, że do porodu pozostało niewiele czasu. Podobnie jest w sytuacji kiedy odejdą wody. Wtedy powinnaś szybko udać się do szpitala dlatego, że w macicy nie ma już optymalnych warunków dla dziecka i powinno szybko przyjść na świat.  

Sending
Ocena artykułu
5 (10 głosy)
Autor
Joanna Zak