3 tydzień ciąży – objawy u kobiety, rozwój dziecka

access_time14.04.2020
3 tydzień ciąży

W 3 tygodniu ciąży od poczęcia większość kobiet jest już świadoma swojego stanu. W tym momencie następuje opóźnienie miesiączki i pojawia się większość oznak ciąży. Ciąża 3 tygodniowa to wiele ważnych zmian zachodzących u dziecka. Najważniejsze jest to, że w tym czasie powstaje większość wewnętrznych układów zarodka: układ oddechowy, układ nerwowy i układ krwiotwórczy. W 3 tygodniu ciąży przyszłe narządy wewnętrzne dziecka, tkanki, a nawet układ kostny są już ułożone.

Ciąża – objawy w 3 tygodniu u mamy?

Głównym objawem ciąży w tym okresie jest brak miesiączki. Pod warunkiem, że kobieta ma regularny cykl. Płód w macicy aktywnie się rozwija, a ciało matki zużywa dużo energii na ten proces. Ciąża objawy w 3 tygodniu daje również w postaci zmęczenia i słabości, na które narzekają niektóre kobiety we wczesnych stadiach.

Czasami obserwowane jest po 3 tygodniach ciąży obniżenie odporności. Dzieje się tak, ponieważ zwiększa się ilość hCG w ciele przyszłej matki, zapobiegając oderwaniu płodu. Z tego powodu temperatura nieznacznie wzrasta do 37,5 stopni. Inne poważne zmiany występujące u matki w 3 tygodniu ciąży, związane są zmianami w tle hormonalnym. Pod wpływem estrogenu gruczoły sutkowe powiększają się, ale z tego powodu mogą wystąpić bóle głowy i zawroty głowy. Kolejny hormon, progesteron, łagodzi mięśnie macicy, ale także rozluźnia inne narządy, takie jak jelita. Z powodu działania progesteronu przyszła matka może doświadczyć zgagi i zaparć.

3 tydzień ciąży objawy w wyglądzie kobiety

W 3 tygodniu ciąży nie ma zauważalnych zmian w wyglądzie kobiety, nie będzie można podejrzewać, że kobieta jest ciężarna. Niektóre szczególnie uważne panie mogą zauważyć, że brzuch jest lekko spuchnięty, a dżinsy są bardziej obcisłe. W tym czasie komórki płodowe aktywnie dzielą się. Dziecko jest wciąż małe, ma około 1,5-2 mm długości i waży około grama. Na zdjęciu w 3 tygodniu ciąży dziecko wygląda jak maleńka kropka przypominająca ziarno sezamu.

3 tydzień ciąży dolegliwości, jakie odczuwa kobieta

Już po 3 tygodniach ciąży ujawnia się większość jej oznak. W tym czasie u wielu kobiet powiększają się piersi, stają się bolesne, a sutki ciemnieją. Po 3 tygodniach od poczęcia pojawiają się pierwsze oznaki z przewodu pokarmowego. To samo dotyczy zapachów. Nudności mogą prześladować przyszłą matkę, nie tylko rano, ale również w ciągu dnia.

W 3 tygodniu ciąży objawy najczęściej obserwuje to:

  • Zmęczenie i senność, które są spowodowane zmianami hormonalnymi i faktem, że organizm wydaje zasoby energii na rozwój dziecka.
  • Ból lub skurcze w podbrzuszu. Pojawiają się, gdy płód przyczepia się do macicy lub gdy macica się rozciąga. Jeśli ból jest ledwo zauważalny, nie trzeba się tym martwić. Jeśli dyskomfort jest mocniej odczuwany, należy skonsultować się z lekarzem, może to być objaw pozamacicznej ciąży.
  • Niewielka wydzielina z pochwy. Zwykle przyjmuje kolor brązowawy i kobieta odkrywa je na bieliźnie. Czasami takie wydzieliny są mylone z początkiem miesiączki, ale najczęściej wskazują, że zarodek bezpiecznie osiadł w macicy.
  • Wzdęcia. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi i zmianami diety przyszłej matki.
  • Wrażliwość, a nawet ból piersi.
  • Huśtawki nastroju pod wpływem hormonów. Kobieta może częściej płakać, a potem śmiać się.
  • Częste oddawanie moczu. Wynika to z faktu, że kobieta w ciąży pije więcej płynów, a nerki pracują bardziej aktywnie.

Miesiączka – czy występuje w 3 tygodniu ciąży

Miesiączka jest głównym wskaźnikiem ciąży w 3 tygodniu, a nie samą miesiączką. W tym tygodniu powinna rozpocząć się, jeśli kobieta ma regularny cykl 28-dniowy. W 3 tygodniu ciąży prawie każdy pasek testowy pokaże, czy nastąpiło zapłodnienie.

3 tydzień ciąży objawy u kobiety
Fot. 3 tydzień ciąży – jakie są objawy u kobiety?

Ból brzucha w 3 tygodniu ciąży – dolegliwości naturalne czy zagrożenie

Niektóre kobiety we wczesnym okresie w 3 tygodniu ciąży odczuwają nieprzyjemne odczucia w dolnej części brzucha. Ból jest podobny do tego, doświadczanego przed miesiączką. Jeśli ból jest umiarkowany i nie powoduje żadnych niedogodności, nie należy się bać. Czasami jest wywoływany przez wizytę u ginekologa lub stosunek płciowy, a może być związany z niedrożnością jelit spowodowaną zmianami hormonalnymi.

Czasami ostre skurcze w ciąży 3 tygodniowej mogą sygnalizować poważne problemy: erozję szyjki macicy, martwą lub pozamaciczną ciążę. W takich przypadkach istnieje wysokie ryzyko, że kobieta będzie potrzebować hospitalizacji. W okresie 3-4 tygodni diagnozowana jest ciąża pozamaciczna. W tym momencie zarodek, jeśli rośnie poza macicą, zaczyna powodować dyskomfort. Rozciąga tkanki, najczęściej w prawym lub lewym podbrzuszu, gdzie znajdują się jajowody. Dlatego ból podczas ciąży pozamacicznej jest często mylony z zapaleniem wyrostka robaczkowego. W przypadku takich bólów należy skonsultować się z ginekologiem lub przejść badanie ultrasonograficzne.

Wydzielina z pochwy w 3 tygodniu ciąży

3 tydzień ciąży objawy daje w postaci wydzieliny z pochwy. Wiele kobiet zauważa, że wydzielina z pochwy stała się bardziej lepka i przezroczysta. Śluz przyczynia się z jednej strony do lepszego przetrwania plemników, a z drugiej do ochrony jaja przed możliwymi infekcjami z zewnątrz. Czasami wydzielina staje się krwawa. Zjawisko to nazywa się krwawieniem z implantacji, zbiega się ono z wprowadzeniem zapłodnionego jaja do wewnętrznej wyściółki macicy. Najczęściej różowej wydzielinie towarzyszą objawy w 3 tygodniu ciąży w postaci bólu w dolnej części brzucha. Wkrótce takie objawy znikną i tylko z perspektywy czasu kobieta zrozumie, że były to również symptomy trwającej ciąży.

Zmiana apetytu w 3 tygodniu ciąży

3 tydzień ciąży charakteryzuje się czasami zmianami apetytu, zarówno w jednym kierunku, jak i drugim. Czasami zmieniają się również preferencje smakowe, kobiety odczuwają pragnienie spożycia słonych lub słodkich produktów.

3 tydzień ciąży rozwój płodu
Fot. Jak rozwija się płód w 3 tygodniu ciąży?

Rozwój dziecka w 3 tygodniu ciąży

Po owulacji dojrzała komórka wchodzi do jajowodu i pozostaje tam. Podczas stosunku płciowego z milionów plemników tylko niewielka ich część dostaje się do jajowodu zgodnie z jego przeznaczeniem. Reszta jest rozrzucona wzdłuż drogi i nawet nie dociera do szyi jajowodu.

Co determinuje płeć nowego, rodzącego się życia? Każda komórka ma chromosom X, a plemniki mają chromosom X lub chromosom Y.

  • Kiedy plemniki z chromosomem X przenikają do komórek, kobieta urodzi dziewczynkę
  • Jeśli plemniki mają chromosom Y, będzie chłopiec.

Poczęcie rozpoczyna się od penetracji nasienia do komórki jajowej. Połączenie materiału genetycznego komórki jajowej i nasienia tworzy zygotę. Ona z kolei szybko przechodzi proces podziału. Najpierw dzieli się na 2 komórki, następnie przez 4, następnie przez 8, aż do 32 komórek. Dziecko w 3 tygodniu ciąży jest zwykle nazywany zarodkiem (w ósmym tygodniu położniczym zarodek staje się płodem). W tej chwili zarodek znajduje się w bardzo małym worku wodnym z płynem owodniowym. W tym czasie zarodek otrzymuje pokarm nie z ciała przyszłej matki, ale z woreczka żółtkowego, w którym zachodzi proces hematopoezy.

3 tydzień ciąży: co dzieje się z dzieckiem?

Należy rozumieć, że położniczy okres ciąży różni się od embrionalnego o 2, a nawet 3 tygodnie. To znaczy 3 tygodnie ciąży według obliczeń położniczych jest to czas, w którym rozpoczyna się zapłodnienie jaja. Dojrzałe jajo opuszcza jajnik, wchodzi do jajowodu i przesuwa się wzdłuż niego w kierunku macicy. Tutaj, w 3 tygodniu ciąży, zostaje wyprzedzona przez jedną z wielu plemników, które przedostały się do jajowodów z drugiej strony do jamy macicy. Połączenie nasienia i komórki jajowej nazywa się zapłodnieniem i od tego momentu rozpoczyna się rozwój dziecka.

Materiał genetyczny zawarty w nasieniu w 3 tygodniu ciąży łączy się z zestawem genów jaj. W rezultacie w przyszłości pojawi się wyjątkowa osoba, w pewnym sensie podobna do mamy, a w innym do taty. W wieku 3 tygodni ciąży zapłodni one jajo zjada specjalne wydzieliny białkowe gruczołów jajowodów i własne rezerwy energii.

W tym czasie jajo dzieli się i wpuszcza korzenie do ściany macicy, powstają odrosty lub kosmki, przez które przepływa tlen i składniki odżywcze z krwi matki. Te pierwotne kosmki nie mają naczyń, dlatego żywienie zarodka odbywa się zgodnie z prostymi prawami osmozy i dyfuzji. W ten sposób zaczyna się tworzyć łożysko tzn. miejsce, przez które substancje odżywcze będą płynąć z ciała matki przez całą ciążę, zapewniając wzrost i rozwój płodu. Teraz przyszłe dziecko i matka, aż do narodzin, stają się jednym.

Sending
Ocena artykułu
5 (4 głosów)
Autor
Joanna Zak