31 tydzień ciąży – objawy, dolegliwości, rozwój dziecka

access_time10.01.2021
31 tydzień ciąży

W 31 tygodniu ciąży nadszedł czas, aby ciężarna kobieta uzupełniła wapno w codziennej diecie, ponieważ dziecko potrzebuje tego konkretnego pierwiastka śladowego do wzmocnienia kości. Od czasu, gdy zarodek został wszczepiony do macicy i rozpoczął się jego rozwój, jego ciało uległo znaczącym zmianom. Płód w 31 tygodniu ciąży wygląda jak noworodek w miniaturze.Teraz następuje wzrost masy ciała, a także ostateczne tworzenie ważnych narządów. 31 tydzień ciąży waga to 1,3-1,6 kg, a średnio 40-45 cm. Pod względem wielkości dziecko przypomina dużego kokosa. 31 tydzień ciąży, który to miesiąc? Jest to 7 miesiącem III trymestru ciąży.

31 tydzień ciąży objawy

W 31 tygodniu ciąży brzuch jest już wyraźnie widoczny, wysokość dna macicy wynosi około 31 do 35 cm, a obwód talii 85-92 cm, ale kształt i rozmiar brzucha w dużej mierze zależą od budowy kobiety i oczywiście, od wielkości płodu. W 31 tygodniu ciąży przyszła matka musi uważnie monitorować swoją wagę, kontrolować ilość wypijanego płynu, aby rozpoznać obrzęki i problemy z nerkami.

W czasie ciąży objawy w 31 tygodniu kobieta odczuwa, jako zmiany w gruczołach mlecznych: z piersi może sączyć się siara, stają się wrażliwe, otoczka sutków ciemnieje. Od czasu do czasu przyszła matka może odczuwać skurcze mięśni macicy. Są to częste objawy, które pojawiają się na kilka miesięcy przed urodzeniem dziecka. W ten sposób ciało przygotowuje się do porodu.

Ruchy dziecka są odczuwalne każdego dnia. Czasami dziecko budzi matkę rano z lekkim naciskiem lub nie śpi w nocy. Każdy ruch dziecka sprawia wielką przyjemność nie tylko samej kobiecie, ale także jej bliskim. Ojciec dziecka, dziadkowie mogą poczuć, jak silnym i mobilnym stało się dziecko, wystarczy położyć dłoń na brzuchu matki.

31 tydzień ciąży objawy
Fot. 31 tydzień ciąży – objawy

W 31 tygodniu ciąży kobieta powinna przybrać na wadze nie więcej niż 8-10 kg. Jeśli norma zostanie podwyższona, przyszła mama musi pilnie zweryfikować swoją dietę. Być może nadmierne spożywanie wysokokalorycznej żywności doprowadziło do szybkiego wzrostu masy ciała. Brzuch w 31 tygodniu ciąży ma imponujący rozmiar, coraz bardziej naciska na sąsiednie narządy wewnętrzne. Z tego powodu mogą wystąpić dolegliwości związane z oddychaniem, trawieniem i oddawaniem moczu.

31 tydzień ciąży – co dzieje się z dzieckiem?

Dziecku jest ciasno w brzuchu matki, więc zaczyna się mniej intensywnie poruszać. Ale jeśli kopnie, będzie to bardzo zauważalne. Najczęściej w 31 tygodniu ciąży dziecko jest już głową w dół. Skóra płodu rozjaśnia i wygładza się, rośnie warstwa tłuszczu podskórnego. Lekki puch pokrywający całe jego ciało stopniowo znika. Kości czaszki dziecka nie zasklepiły się jeszcze, ponieważ muszą być ruchome, aby przejść przez kanał rodny. Serce płodu ciężko pracuje. Rozwija się także mózg dziecka: powstają w nim nowe połączenia neuronowe. Pozwalają dziecku lepiej poczuć swoje ciało, wykonywać celowe ruchy.

Z powodu gromadzenia się tłuszczu podskórnego dochodzi do wzrostu masy ciała dziecka, a także pojawiają się fałdy i zaokrąglone kształty. Liczba komórek mózgowych rośnie każdego dnia. Dziecko reaguje na bodźce zewnętrzne – dźwięki, światło, głaskanie. Na początkowym etapie rozwoju zarodka jego powieki są szczelnie zamknięte. Dziecko w 31 tygodniu ciąży może mrugać, ponadto pigment gromadzi się w tęczówce, co określa kolor oczu.

Układ oddechowy jest prawie gotowy do pełnienia swoich funkcji: pęcherzyki dojrzewają i kształtują się, powstaje środek powierzchniowo czynny – substancja, od której zależy prawidłowe funkcjonowanie płuc. Trzustka aktywnie wytwarza insulinę tj. hormon odpowiedzialny za przetwarzanie glukozy. Wątroba wydziela żółć, która pomoże w procesie trawienia.

31 tydzień ciąży dolegliwości

W trzecim trymestrze kobieta doświadcza całej gamy wrażeń, ale do głównych można zaliczyć:

 • W 31 tygodniu ciąży kobieta zaczyna odczuwać skurcze.
 • Niektóre kobiety skarżą się na zgagę. Wynika to ze wzrostu macicy, która wspiera żołądek, zmniejszając jego objętość.
 • Niektóre kobiety odczuwają dolegliwości bólowe w dolnej część pleców.
 • Z powodu gromadzenia się płynu w ciele matki mogą boleć i drętwieć palce, nadgarstki, dłonie.
 • Wraz z nadchodzącym porodem dno miednicy rozszerza się, co może również powodować dyskomfort. ⠀

Ponadto w 31 tygodniu ciąży kobieta nie może spać niespokojnie. W tym okresie nie powinno być plamienia, więc jeśli nagle się pojawi, lepiej skonsultować się z ginekologiem, ponieważ może to wskazywać na szereg niekorzystnych warunków: przerwanie łożyska, przodujące łożysko, polipy szyjki macicy, a nawet początek porodu.

Oderwanie łożyska w 31 tygodniu ciąży może zagrozić życiu dziecka, dlatego ważne jest, aby znać jego objawy:

 • Po pierwsze, często dochodzi do silnego krwawienia z narządów rodnych. ⠀
 • Po drugie, może wystąpić bezruch dziecka.
 • Po trzecie, zmienia się kształt macicy, jej mięśnie zaczynają się kurczyć.

Przy częściowym oderwaniu sytuacja może się poprawić, gdy kobieta będzie leżeć w łóżku i przyjmować leki przepisane przez lekarza. Jeśli jednak zaobserwowane będzie niedotlenienie płodu, wskazany jest szybki poród.

Przyczyny bólu brzucha w późniejszych stadiach mogą być liczne. Często u kobiet w 31 tygodniu ciąży może wystąpić:

 • Zapalenie wyrostka robaczkowego
 • Zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek
 • Kolka jelitowa lub nerkowa
 • Niedrożność jelit itp.
31 tydzień ciąży rozwój dziecka
Fot. 31 tydzień ciąży a rozwój dziecka

31 tydzień ciąży dolegliwości bólowe

 • Zmiany hormonalne, wzrost macicy i obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego wywołują ból w różnych częściach ciała. Intensywność i częstotliwość tych wrażeń zależą od indywidualnych cech organizmu przyszłej matki.
 • Ból w dolnej części pleców występuje z powodu wzrostu masy kobiety w ciąży i obciążenia pleców. Aby zminimalizować dyskomfort, lekarze zalecają stosowanie bandaża.
 • Ból jelit i odbytu jest powszechną dolegliwością, gdy nadchodzi 31 tydzień ciąży. Powstają z powodu nacisku macicy na narządy trawienne, trawienie żywności spowalnia, co prowadzi do zaparć i hemoroidów.
 • Ból mięśni łydek pojawia się z powodu zwiększonego obciążenia nóg i obrzęku. Czasami przyczyną dolegliwości jest brak wapnia.

Ciśnienie i obrzęk, zatrucie ciążowe w 31 tygodniu ciąży

W 31 tygodniu ciąży należy uważnie monitorować ciśnienie krwi i obrzęki. Faktem jest, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy przed porodem niektóre kobiety są narażone na takie niebezpieczeństwo, jak rozwój zatrucia ciążowego. Jest to bardzo poważna choroba, w której zagrożone jest życie nie tylko dziecka, ale także matki. Jakie są objawy zatrucia ciążowego? Należą do nich nudności, wymioty, omdlenia, osłabienie, wysokie ciśnienie krwi i gromadzenie się płynów w organizmie. Jeśli kobieta źle się czuje i jednocześnie ma silny obrzęk w 31 tygodniu ciąży, może to być późne zatrucie ciążowe. Podczas potwierdzania diagnozy lekarze wykonują cesarskie cięcie, aby uratować życie mamy i dziecka.

31 tydzień ciąży – USG płodu

Ultradźwięki płodu w 31 tygodniu ciąży są obowiązkowym badaniem. Dają pełną informację o tym, jak dziecko się czuje. Ginekolog może ocenić: rozwój dziecka, jego narządów i układów, stopień jego aktywności ruchowej, pozycja, którą zajmuje w macicy, stopień dojrzałości łożyska i jego stan, ilość płynu owodniowego. Niektóre wady rozwojowe objawiają się w trzecim trymestrze ciąży, kiedy można wyraźnie zobaczyć twarz i głowę dziecka. Tak, więc podczas USG płodu w 31 tygodniu ciąży można ustalić, czy dziecko ma rozszczep wargi lub rozszczep podniebienia. Inną metodą diagnostyczną stosowaną w tym czasie jest kardiotokografia. CTG bada związek między tętnem a aktywnością ruchową płodu. Aby to zrobić, mocowany jest specjalny czujnik ultradźwiękowy na brzuchu ciężarnej kobiety, który generuje sygnał odbity od serca płodu i wraca do urządzenia.

Sending
Ocena artykułu
5 (20 głosy)
Autor
Joanna Zak