Dieta, ruch, higiena snu. Jak walczyć z bezsennością?

access_time03.12.2020
Dieta, ruch, higiena snu. Jak walczyć z bezsennością?

Bezsenność to poważny, coraz powszechniejszy problem. Zmagają się z nią zarówno młodzi ludzie, jak i seniorzy. Najczęściej dotyka ludzi pracujących na zmiany, często zmieniających strefy czasowe i osoby starsze. Skąd się bierze i jak sobie z nią poradzić?

Objawy bezsenności

Bezsenność to dotkliwa przypadłość, która objawia się na różne sposoby. Czasem nie pozwala zasnąć wieczorem, czasem wybudza nocą, czasami zaś nie pozwala dospać o poranku. Jakkolwiek by się nie przejawiała, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Cierpiąc na bezsenność, jesteśmy przemęczeni, poirytowani, nie możemy się skoncentrować. Zaczyna szwankować zarówno nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Niewyspany organizm po prostu nie ma energii do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego tak istotne jest szybkie zaradzenie problemowi.

Dieta na dobry sen

Pierwszym krokiem do odzyskania sennego spokoju jest zdrowa, zrównoważona dieta. Podstawowa zasada brzmi: nie jemy zbyt późno i za ciężko. Kolację powinniśmy zjadać przynajmniej dwie godziny przed położeniem się do łóżka. Zbyt najedzony organizm dużo energii zużywa na trawienie. Nocą więc mogą nas wybudzać dolegliwości trawienne wynikające ze zjedzenia bardzo obfitego, tłustego posiłku.

Żeby uniknąć przykrych konsekwencji za ciężkiej kolacji, pamiętajmy o tym, by spożywać ją o odpowiedniej porze. Ale liczy się też to, co jemy. Najlepiej by było to coś lekkiego, co nasz organizm szybko i bez problemów strawi. Nie smażmy kolacji, nie jedzmy za dużo. Ma być delikatnie i zdrowo.

Po kolacji warto wypić herbatkę ziołową, która usprawni trawienie i jednocześnie ukoi, wyciszy organizm. Świetnie sprawdzi się napar z liści melisy lub z dziurawca. W razie nawracających kłopotów ze snem sprawdzi się melatonina w tabletkach. Pozwoli ona przywrócić właściwy poziom tego hormonu w organizmie.

Ruch na zdrowie

Dla zdrowia organizmu i jego ogólnej kondycji bardzo istotny jest ruch. Aktywność fizyczna powinna wejść nam w krew. Codzienna dawka ćwiczeń sprawi, że odzyskamy dobre samopoczucie, a zmęczony organizm szybciej i sprawniej zapadnie w sen. Tę zasadę szczególnie powinni przyswoić sobie seniorzy, którzy po przejściu na emeryturę często niemal całkowicie rezygnują z aktywności. To ogromny błąd. Taka zmiana trybu dnia może negatywnie odbić się na nocnym wypoczynku. Każdego dnia wybierzmy się więc na spacer, basen lub na rower. Dajmy sobie szansę na to, by poczuć się zmęczonym.

Higiena snu dla każdego

Dbanie o zdrowy, odżywczy wypoczynek nie obejdzie się bez odpowiedniej higieny snu. Żeby uniknąć bezsenności, powinniśmy przynajmniej na dwie godziny przed snem zrezygnować z używania laptopa czy smartfona. Mózg pobudzany do aktywności niebieskim światłem z ekranów może mieć problem z wyciszeniem się i, co za tym idzie, zapadnięciem w sen.

Kolejna istotna kwestia to przygotowanie sypialni. Oczywiście na pierwszym miejscu powinniśmy zainwestować w wygodne, komfortowe łóżko. Nie spędzajmy całych dni, relaksując się w sypialni. To miejsce ma nam służyć do snu, nie odpoczynku w ciągu dnia. Przed położeniem się do łóżka wywietrzmy pomieszczenie. Odsuńmy od siebie zegarek, by w nocy, w razie przebudzenia, nie spoglądać nerwowo na godzinę.

W razie nawracających problemów warto sięgnąć po melatoninę. Lek pozwoli nam wyrównać poziom tego hormonu w organizmie, co doprowadzi do zniwelowania nocnych problemów ze snem.

Sending
Ocena artykułu
5 (20 głosy)
Autor
Marcin Pityński
Zdrowy duch!